Mały metraż naszych mieszkań zmusza nas do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Jednym z nich jest podłączenie pralki w kuchni. Ten pomysł to jednak nie taka nowość – od wielu lat pralkę montuje się w kuchni w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej, szczególnie we Francji i Anglii. Dlaczego? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.
Zalety posiadania pralki w kuchni
Pralka w kuchni to przede wszystkim pomysł dla mieszkań z małą łazienką. Dzięki temu, że pranie zostanie przeniesione do innego pomieszczenia, łazienka jest odciążona i możemy zaplanować ją znacznie wygodniej, nie rezerwując miejsca na tak duży sprzęt. Wtedy zazwyczaj łatwiej jest zdecydować się na wannę w łazience, która może zmienić się w prawdziwą oazę spokoju.
Dobrana kolorystycznie i stylistycznie pralka wygląda naprawdę dobrze, jako element zabudowy kuchennej, a nieprzekonani mogą ukryć ją za drzwiczkami lub za ozdobną firanką (sprawdzi się, gdy nasza kuchnia urządzona jest w stylu rustykalnym). Ponadto zapracowane mamy mają wszystko pod ręką – w trakcie przygotowywania obiadu, mogą również wstawić pranie, jednocześnie doglądając dziecko.
Wady pralki w kuchni
Pralka w kuchni połączonej z salonem może okazać się mało funkcjonalna ze względu na hałas, jaki często towarzyszy jej pracy. Może on przeszkadzać podczas odpoczynku w salonie. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się odpowiednio wybrany sprzęt (czyt. cichy) oraz dodatkowe drzwiczki, tłumiące dźwięk.
Problemem może okazać się również przechowywanie środków czystości i akcesoriów do prania, które zazwyczaj powinny stać blisko pralki. W kuchni trzeba znaleźć na nie miejsce, oddalone od żywości, a jednocześnie podręczne. To samo dotyczy przechowywania brudnego prania – niehigieniczne jest przechowywanie go w kuchni, dlatego najczęściej kosz z brudną bielizną ląduje w sypialni, co nie zawsze jest komfortowe.
Co trzeba wziąć pod uwagę przed zaplanowaniem pralki w kuchni?
Pralka do zabudowy przypomina gabarytami inne duże AGD w naszej kuchni – zmywarkę czy piekarnik, więc teoretycznie nie powinno być problemu z jej montażem pod blatem kuchennym.
Trudniejszą sprawą jest odpowiednie łącze wodno-kanalizacyjne oraz podłączenie elektryki, aby pralka mogła swobodnie pracować. Prace te należy zlecić hydraulikowi oraz elektrykowi jeszcze na etapie planowania kuchni, gdyż niezbędne okaże się prawdopodobnie kucie ścian. Ponadto należy dobrze zaizolować pralkę, która wytwarza dużo wilgoci. Błędy w podłączeniu mogą w przyszłości zaowocować pleśnią i grzybami.