Owady i insekty raczej nie kojarzą się dobrze… ale nic bardziej mylnego! W ogrodzie każdego z nas codziennie pracuje na nasz ogrodniczy sukces tysiące owadów, które są wyjątkowo pożyteczne i pomocne. Poznajcie je.
Owady a ochrona roślin
Owady mają nie tylko destrukcyjny wpływ na rośliny w ogrodzie. Znaczna część z nich jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi insektami. Taką rolę spełniają biedronki, które żywią się głównie mszycami i czerwcami. W pozbyciu się ślimaków, dżdżownic oraz niebezpiecznych dla roślin larw mogą nam pomóc biegaczowate (chrząszcze drapieżne). Kojarzycie zielone owady z dużymi, cieniutkimi seledynowi skrzydełkami? To złotooki - rozprawiają się z mszycami, czerwcami, miodówkami, przędziorkami oraz zwójkami.
Nikt z nas nie lubi komarów i much, które potrafią być prawdziwą zmorą podczas wieczornych prac i spotkań przy grillu w ogrodzie. Z odsieczą przychodzą nam ważki żywiące się larwami i komarów, i much. Nie warto także bać się pająków – to w ich sieci zaplątują się szkodliwe owady.
Wśród naszych "owadowych" przyjaciół nie może zabraknąć bzygi – wyglądem przypominającej pszczołę, aczkolwiek jest od niej mniejsza. Bzyga to swego rodzaju multiowad – nie żądli, a podczas zapylania kwiatów zjada jednocześnie larwy mszycy.
Owady – zapylacze
Jeśli chcemy cieszyć się zielonym, pełnym kwiatów i owoców ogrodem nie obejdziemy się bez tzw. zapylaczy.
Wśród nich najbardziej popularne są pszczoły miodne oraz dzikie pszczoły w różnych swych odmianach. Jednak nie każdy wie, że pszczoły nie mają dostępu do wszystkich roślin (ze względu na rozmiar czułek). Wtedy zbawienne dla naszych ogrodów okazują się trzmiele, które mogą być aktywne w bardzo niskich temperaturach (nawet 10 st. C). Trzmiele zapylają trudodostępne dla pszczół kwiaty o długich, rurkowatych kielichach.
Jak pomóc pożytecznym owadom?
Możemy wpłynąć na to, że pomocnych owadów będzie u nas więcej. Przede wszystkim warto ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, które to specyfiki skutecznie odstraszają owady, niestety również te dobre. Istnieją sprawdzone domowe sposoby na ochronę roślin przed mszycą czy innymi pluskwami.
Owadom można także zapewnić „cichy” kąt do rozmnażania oraz do schronienia. Wystarczy fragment ogródka, który nie będzie tak bardzo wypielęgnowany, a wręcz zarośnięty chwastami czy dzikimi roślinami. Oddzielmy go ładną palisadą, która podniesie walory estetyczne ogrodu. Gdy mała powierzchnia ogrodu nie pozwala nam na taki gest, możemy pokusić się o kolorowe kwiaty, krzewy niewymagające przycinania czy byliny o nieregularnych kształtach. Dla ogrodowych maniaków polecamy domki dla owadów.
Nie wolno także niszczyć pajęczyn czy gniazd pożytecznych owadów, które zamieszkują nasz ogród.
Warto zwabić do ogrodu owady, które pomogą nam cieszyć się urodzajem oraz pięknym wyglądem zieleni. Najlepszą metodą jest sadzenie kwiatów i drzewek owocowych o intensywnych zapachach i kuszących kolorach (nagietków, aksamitów, cyni oraz róży).