Coraz częściej zamiast tradycyjnej kuchenki gazowej czy elektrycznej decydujemy się na zakup kuchenki indukcyjnej. Jej cena nie odbiega w znacznym stopniu od innych kuchenek, a uważana jest za bardziej oszczędną i nowoczesną. Dlaczego? Spróbujemy to wyjaśnić!
Zasada działania płyty indukcyjnej
Płyta indukcyjna działa na podstawie prostej zasady fizycznej – indukcji. W płycie grzewczej znajduje się mnóstwo połączeń elektronicznych, których zadaniem jest wytwarzanie pola magnetycznego. Natomiast owo pole magnetyczne powoduje ruchy wirowe w odpowiednim naczyniu, czyli takim, które jest wykonane z metalu ferromagnetycznego (przyciągającego magnes). Ruchy te powodują, że garnek ulega nagrzaniu, ale płyta już nie.
Zalety kuchenki indukcyjnej
Jako najważniejszą zaletę kuchenki indukcyjnej wymienia się ogromną oszczędność energii w porównaniu do kuchenki elektrycznej czy gazowej. Dlaczego się tak dzieje? Przede wszystkim indukcja działa tylko do powierzchni garnka, a energia nie rozchodzi się na boki ani nie ucieka. Dzięki temu, że ciepło zatrzymuje się dokładnie na powierzchni garnka, gotowanie na kuchence indukcyjnej jest o wiele krótsze i szybsze, a jednocześnie indukcja powoduje, że naprawdę trudno jest coś przypalić.
Ponadto płyta indukcyjna jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ zasadniczo się nie nagrzewa (ewentualnie od powierzchni garnka, który jest gorący). Dzięki temu unikamy przypadkowych poparzeń, a rozlane na działająca płytę potrawy nie przywierają ani się nie przypalają. To kolejna pozytywna cecha – łatwość w utrzymaniu płyty w czystości. Czyszczenie płyty indukcyjnej sprowadza się zazwyczaj do przecierania jej zwilżoną wodą gąbką lub gąbką z delikatnym detergentem, jeśli musimy zmyć jakieś tłuste plamy.
Jakie wybrać garnki do płyty indukcyjnej?
Płyta indukcyjna może stanowić problem o tyle, że nie działają na niej wszystkie garnki, a jedynie wybrane rodzaje. I zazwyczaj są to naczynia droższe niż standardowe aluminiowe garnki czy patelnie. Jeśli wymieniamy kuchenkę gazową czy elektryczną na indukcyjną, musimy pożegnać się z naczyniami ze stali szlachetnej, ceramiki, brązu, miedzi czy szkła.
W ich miejsce należy kupić garnki i patelnie stalowe lub z emaliowanego żelaza. Jeśli nie mamy pewności, czy dany garnek nadaje się do naszej kuchenki, możemy zrobić test magnesem – jeśli przylgnie, mamy pewność, że wybieramy dobrze. Producenci, by ułatwić nam decyzję, często oznaczają je na dnie specjalnym znakiem, który jednoznacznie wskazuje na to, że jest to odpowiedni dla nas garnek. Znak ten przypomina skręconą na płasko spiralę.
Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dno garnka było płaskie, ponieważ tylko wtedy indukcja zadziała prawidłowo.