Myliłby się ten, który myśli, że późną jesienią nie ma żadnej pracy w ogrodzie. Październik i listopad to czas, kiedy przygotowujemy ogród do zimy i wiosny jednocześnie. Sprawdź naszą listę jesiennych prac w ogrodzie!
Sad owocowy późną jesienią
Październik to ostatni dzwonek na zbiór późnych odmian jabłek, gruszek, śliwek oraz malin. To doskonały moment również dla pigwy, z której możemy zrobić świetną nalewkę – pigwówkę. Owoce oczywiście można przechowywać, jednak trzeba wybrać te bardzo zdrowe, z ładną skórką, nieuszkodzone oraz bez ewentualnych pasożytów. Pomieszczenie do przechowywania powinno być średnio suche (zbyt suche powietrze powoduje wysychanie skórek owoców i warzyw, natomiast zbyt wilgotne może przyspieszać gnicie), niezbyt ciepłe i ciemne – najlepsza do tego celu jest piwnica lub spiżarnia.
Następnie należy przejrzeć gałęzie w poszukiwaniu uszkodzeń, grzybów i pleśni, które przed nastaniem zimy lepiej jest usunąć. Również martwe już owoce należy zerwać z drzewa, aby nie zaczęły na nim gnić. Chore gałęzie i owoce koniecznie trzeba spalić, aby nie stały się przyczyną chorób roślin w kolejnym sezonie.
Późna jesień to także najlepszy moment na sadzenie krzewów i drzew owocowych.
Ogród warzywny jesienią
W tym czasie zbieramy ostatnie warzywa, czyli kapustę, marchew, brokuły, kalafiory, rzodkiewkę oraz dynie. Następnie pozostałości po roślinach, wszelkie korzenie, liście i gałązki można wykorzystać jako kompost. Pozostałą po zbiorach ziemię należy przekopywać, dokładając nawóz lub obornik.
Prace przy kwiatach i roślinach ozdobnych
Jesienią należy wsadzić do gruntu cebulki i byliny kwiatów i roślin ozdobnych, które wzrastają wczesną wiosną: tulipany, hiacynty, narcyzy, krokusy, szafirki, przebiśniegi. Z kolei z ziemi należy wykopać cebule i rośliny bulwiaste, niezimujące w gruncie. Wśród nich są między innymi dalie, mieczyki, kalie, begonie oraz tygrysówki. Należy umieścić je w donicach w ziemi w chłodnym i ciemnym miejscu. Poza kwiatami należy również wsadzić wszelkie krzewy ozdobne, przy czym należy pamiętać, żeby kupić rośliny pozbawione liści.
Liście z trawników i rabatek należy starannie zgrabić i umieścić w kompostowniku. Natomiast trawnik warto skosić przyjemniej jeszcze raz przed nadejściem zimy. Jeśli jest bardzo sucho, można go również podlewać.
Bardzo ważną czynnością, jaką należy przewidzieć w swoim kalendarzu prac ogrodowych w listopadzie, jest ochrona roślin przed zimą – należy okryć przede wszystkim magnolie, róże, rododendrony, azalie i hortensje.