Czyszczenie kuchenki, czy to gazowej, czy indukcyjnej to codzienność każdej pani domu. Jednak czasem przychodzi czas na czyszczenie bardziej zaawansowane i trudniejsze – mycie piekarnika, lodówki oraz zmywarki. Poznaj najlepsze patenty na czyszczenie sprzętów kuchennych, dzięki którym praca będzie łatwiejsza, a sprzęty zachowają czystość znacznie dłużej.
Jak czyścić zmywarkę?
Kiedy przychodzi pora na wyczyszczenie najlepszej przyjaciółki gospodyni, czyli zmywarki? Ciężko jest ustalić konkretny przedział czasowy, a wszystko zależy od intensywności korzystania ze sprzętu. Sprawa jest prosta – zmywarkę myjemy wtedy, gdy przestaje spełniać swoją funkcję, nie domywa naczyń, a na kubkach i talerzach pozostaje osad i resztki jedzenia.
Należy opróżnić zmywarkę, również z dodatkowych koszy. Wyjmujemy filtr i dokładnie go czyścimy, a następnie za pomocą zwykłego płynu do naczyń przemywamy uszczelki na drzwiczkach, wszelkie zakamarki oraz zagłębienie pozostałe po filtrze. Ostatni etap to załączenie działania zmywarki na pusto, podczas którego należy skorzystać z środków do czyszczenia zmywarek, najlepiej rekomendowanych przez producenta naszego sprzętu.
Można też wykorzystać domowe specyfiki, pomagające utrzymać zmywarkę w czystości. Wystarczy szklanka octu i włączenie zmywarki na najdłuższy cykl. Następnie, do tej samej szklanki, wysypujemy sodę oczyszczoną i jeszcze raz włączamy zmywarkę na działanie w wysokiej temperaturze. Efekt gwarantowany i przez kolejnych kilka miesięcy cieszymy się wyłącznie lśniącymi naczyniami.
Czysty piekarnik – jak to zrobić?
Piekarnik to prawdziwa zmora do czyszczenia. Na szczęście czyszczenie piekarnika wystarczy przeprowadzić 2-3 razy w roku. Nowoczesne piekarniki są wyposażone w systemy samoczyszczące, jednak po pierwszym roku użycia sprzętu, przestają one zdawać egzamin. Dlatego warto posiłkować się sprawdzonymi metodami czyszczenia.
W przypadku małych zabrudzeń, należy w naczyniu żaroodpornym wymieszać płyn do naczyń z wodą i zagotować to, włączając termooobieg (około 30 min.). Po wyłączeniu piekarnika wycieramy zabrudzenia ręcznikiem kuchennym. W przypadku silniejszych zabrudzeń przyda się papka z sody oczyszczonej, soku z cytryny i małej ilości wody. Wcieramy ją w brud szorstką gąbką lub szczoteczką, a następnie wycieramy do sucha. Dla połysku możemy wykorzystać płyn do szyb. Dobrze działa też mieszanka z octu, sody i płynu do naczyń, która, pozostawiona na kilkanaście minut na zabrudzeniach, skutecznie je rozpuszcza.
Sprzątanie lodówki
Przygotowując się do mycia lodówki, musimy wyjąć z niej wszelkie produkty oraz rozmrozić zamrażalnik. Szuflady i półki myjemy w zlewnie zwykłym płynem do mycia naczyń, natomiast do wnętrza potrzebny jest silniejszy środek o właściwościach dezynfekujących i usuwających nieprzyjemne zapachy. Można posłużyć się gotowym środkiem do czyszczenia lodówek, ale można też wykorzystać znaną nam już sodę oczyszczoną.
Sodę mieszamy z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny oraz wodą, by stworzyć domowy płyn do czyszczenia. Po przemyciu lodówki, warto przez chwilę ją wietrzyć, by skutecznie pozbyć się lodówkowych zapachów jedzenia. Do czyszczenia lodówki świetnie nadaje się także sól kuchenna i roztwór octu.