Vintage, czyli nawiązywanie do stylu lat 50-tych i 60-tych, chęć wyróżnienia się i odzyskania staroci, to już nie tylko moda na ulicy. Vintage trafił do naszych domów jako wspomnienie dawnych czasów, jednak w ciekawym połączeniu z nowoczesnym wnętrzem i dodatkami tworzy wyjątkową całość. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze w stylu vintage.
Meble vintage
Meble vintage powinny być stare (lub przynajmniej specjalnie postarzane), jednak nie wolno ich rozbielać ani malować, jak ma to miejsce w przypadku mylonego często z vintage shabby chic. Sprawdzą się także wszelkie meble z okuciami, nabijanymi nitami oraz metalowymi, specjalnie kutymi nóżkami (krzesła, stoły, komódki). W polskiej wersji vintage zdają egzamin meblościanki, meble z witrynkami, meble projektu Spółdzielni Artystów Ład oraz wszelkie stare, obijane krzesła i fotele. Przeszukajcie strych, żeby znaleźć starą maszynę do szycia po babci – spełni rolę stylowego stoliczka lub toaletki.
Jeśli szukacie sofy, najlepiej rozejrzyjcie się za pikowaną, w stylu chesterfield, która jest i elegancka, i intrygująca. W przypadku sofy kolor ma duże znaczenie i może być to nawet jaskrawy żółty lub czerwony (ten mebel ma się wyróżniać!).
Jakie kolory mebli? Zdecydowanie ciemne, w naturalnych odcieniach drewna, najlepiej hebanowego lub egzotycznych, ciemnobrązowych gatunków. Unikajcie jasnych mebli, chyba że ma to być tylko jeden akcent we wnętrzu (np. toaletka, mała komoda, sofa).
Kolory i materiały we wnętrzu vintage
Kolory i materiały we wnętrzu vintage mogą być prawdziwym miszmaszem, jednak oszczędnie wykorzystujcie jasne barwy. Szczególnie dobrze sprawdzą się ciemne brązy, czerń, fiolet, które można łączyć z czerwienią, turkusem, żółtym, a nawet zielonym. Główna zasada kolorów vintage mówi, że nie mogą być to kolory czyste – każdy z nich musi nosić znamiona zużycia lub domieszki koloru postarzającego (brązu, szarego).
Co z materiałami? To drewno i wiklina, obdrapane i noszące ślady długiego życia. We wnętrzu vintage dobrze wygląda również beton, metal oraz szkło w niewielkich ilościach.
Vintage dodatki
Dodatki i gadżety w stylu vintage nadadzą szczególnego charakteru każdemu wnętrzu – nadają się zarówno do sypialni, salonu, jak i kuchni czy łazienki. Najbardziej popularne są stylowe plakaty i obrazki, które są przedrukiem pierwszych reklam kosmetyków, perfum, coca coli oraz afiszami ze spektakli teatralnych i operowych.
Niezastąpionym gadżetem są także stare walizki, przypominające te z dyliżansu na Dzikim Zachodzie, obite skórą i ozdobnymi materiałami kufry (do przechowywania oraz spełniające rolę stolików kawowych), a także postarzane skrzynki w kolorze zużytego drewna, wazony z Ćmielowa i ozdobna porcelana bolesławiecka.
Dodatków i mebli vintage szukajcie na aukcjach internetowych, w serwisach z używanymi przedmiotami, pchlich targach oraz podczas wyprzedaży garażowych i „wystawek” w swoich miastach.