Modnym i bardzo często wybieranym przez deweloperów rozwiązaniem jest łączenie kuchni i salonu, dzięki czemu obie te przestrzenie zyskują dodatkowe miejsce oraz powierzchnię. Co jednak zrobić, jeśli nasza kuchnia nie ma takiego połączenia i jest naprawdę mała? Sprawdźcie nasze pomysły na urządzenie małej kuchni!
Po pierwsze: redukcja
Nic tak nie pomoże w małej kuchni jak… mała ilość przedmiotów. Przede wszystkim przyjrzyjcie się swoim kuchennym gadżetom, sprzętowi dodatkowemu, bibelotom czy starej kolekcji kubeczków. Czy naprawdę potrzebujecie i używacie ich wszystkich? Koniecznie pozbądźcie się tego, co zbędne, a Wasza mała kuchnia na tym zyska. Z pewnością sokowirówkę czy szybkowar używacie tylko kilka razy w roku, więc warto znaleźć dla nich miejsce w piwnicy lub sprytnym pawlaczu w przedpokoju.
Redukcji powinny ulec też wszelkie zapasy żywności – lepiej nie przechowywać 10kg cukru czy mąki, które zajmują tak bardzo potrzebne miejsce. To nie wojna, ryż można w każdej chwili dokupić.
Po drugie: sprytne rozwiązania
Meble w małej kuchni najlepiej jest zaprojektować w jednym rzędzie – na jednej ścianie, dzięki czemu na innych możemy wydzielić miejsce na szafki wiszące czy chociażby składany stolik. I właśnie taki sprytny stolik, który się składa lub ma opuszczany na ścianę blat, jest odpowiednim rozwiązaniem do małej kuchni. Rozkładany w razie potrzeby, nie będzie zabierał miejsca w czasie, gdy jest nieużywany. Natomiast gdy nie możecie pozwolić sobie nawet na tak mały stół, przyjrzyjcie się swoim parapetom – może poszerzone o kilka centymetrów staną się świetnymi stolikami jadalnymi?
Zamiast stolika możecie także wykorzystać barek na kółkach, który będzie spełniał wiele funkcji jednocześnie – przechowywanie na dolnych półkach, stół do jedzenia, a w trakcie imprezy posłuży jako dodatkowy blat.
Po trzecie: minimalizm
Mała kuchnia poza składanymi i wielofunkcyjnymi meblami, powinna być wyposażona w małe sprzęty, najlepiej również wielozadaniowe. Gdy masz mały blat, postaw na płytę grzejną ograniczoną do dwóch palników oraz zlew jednokomorowy, a dodatkowe miejsce zyskasz wybierając małą lodówkę (podblatową). Przyda się także nowoczesna deska do krojenia – ukryta w blacie kuchennym, wyciągana tylko w przypadku potrzeby.
Minimalizm oznacza bardzo dobrą organizację wnętrza, a absolutnym minimum musi być układ kuchni w postaci trójkąta roboczego. Dobre rozplanowanie spowoduje, że każda rzecz będzie miała swoje miejsce, a Wy będziecie panować nad przestrzenią. Najpotrzebniejsze i często używane przedmioty możecie przechowywać na blacie w kuchni, dzięki czemu w szafkach schowacie więcej. Jednak aby nie tworzyć chaosu na blacie, posiłkujcie się pojemnikami czy stojakami w jednej tonacji lub z kompletu.
W przypadku małej kuchni świetnie sprawdzi się wysoka zabudowa w jasnych kolorach, która jednak będzie miała wydzielone miejsce na blat roboczy. Fronty szafek wybierzcie błyszczące, aby obijając światło, dodawały optycznego wrażenia większej przestrzeni. Nie rezygnujcie całkowicie z kolorów, które będą świetnym dodatkiem uzupełniającym – na gadżetach, części nad blatem czy wykorzystane na sprzętach AGD.