Ślepa lub bardzo ciemna kuchnia to nie tylko rzeczywistość mieszkań PRL. Wiele osób w małych mieszkaniach i kawalerkach oddziela kuchnię od salonu, by zyskać dwa oddzielne pomieszczenia, często właśnie kosztem kuchni bez okna. Ślepa kuchnia może sprawiać pewne problemy aranżacyjne, jednak z naszymi pomysłami jej urządzenie będzie łatwiejsze!
Oświetlenie ślepej kuchni
Właściwie najważniejszą sprawą w małej, ślepej kuchni jest oświetlenie, które optycznie powiększa wnętrze, dodaje mu metrów oraz ułatwia codzienną pracę przy gotowaniu. W tej roli najlepiej sprawdzi się światło ciepłe, o żółtej barwie.
Światło główne powinno znajdować się już przy wejściu do kuchni – najlepiej duży, jasny klosz. W dalszej części sprawdzi się oświetlenie punktowe, mające rolę wspomagającą.
Natomiast nad blatem kuchennym warto zamontować dodatkowe oświetlenie w postaci listwy ledowej lub punktowego oświetlenia blatu. Jeśli w kuchni znajduje się stół jadalny, choćby najmniejszy, nad nim również należy zawiesić lampę (stylem dopasowaną do lamy głównej).
Meble do kuchni bez okien
Paradoksalnie, kuchnia bez okien daje wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwala przede wszystkim na zabudowanie ścian szafkami kuchennymi aż po sam sufit. Dzięki temu zyskamy mnóstwo miejsca do przechowywania, co zaowocuje porządkiem na blacie kuchennym i jednocześnie optycznym zwiększeniem kuchni. W zabudowie takiej łatwo też „ukryć” sprzęt AGD – lodówkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową.
Zgodnie z zasadami urządzania małych wnętrz, do ślepej kuchni wybierajmy meble w jasnych kolorach, koniecznie na wysoki połysk. To samo dotyczy również blatu kuchennego. Świetnie będą odbijały światło i rozjaśniały wnętrze. Dobrze wyglądają też wszelkie przeszklenia w szafkach, jednak należy pamiętać, by utrzymać w nich względny porządek.
Kolor też ma znaczenie!
Do kuchni bez okna polecamy jasne kolory, które optycznie zwiększają jej powierzchnię oraz znacznie ją rozjaśniają. Najlepiej sprawdzi się uniwersalny biały, beże oraz szarości. Dotyczy to nie tylko mebli czy ścian, ale także podłogi.
Ewentualnym odstępstwem mogą być dodatki w bardziej jaskrawych i wyrazistych barwach – niech to będą stojaki na noże, designerski czajnik czy kolorowa tablica z przepisami na ulubione dania.
Jeśli nadal czujecie się niepewni i nie jesteście przekonani do pomysłu ślepej kuchni – nie pozostaje Wam nic innego, jak wyburzenie ściany między kuchnią a salonem. Dzięki temu ciemne wnętrze zyska nieco światła oraz znacząco zwiększy swój metraż.