Kuchnia w stylu skandynawskim jest wyjątkowo uniwersalna, praktyczna, a jednocześnie zachwyca designem. Jej cechą wyróżniającą jest prostota, biel oraz jasne barwy, a także liczne nawiązania do natury. Dzięki wykorzystaniu materiałów dobrej jakości, ponadczasowych rozwiązań i mebli, możemy cieszyć modnym wnętrzem przez wiele lat. Poniżej najlepsze wskazówki, jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim.
Skandynawska kuchnia znaczy funkcjonalność
W skandynawskiej kuchni meble, układ oraz wszelkie gadżety służą wyłącznie jednemu celowi – funkcjonalności. Ma być prosto i wygodnie, dlatego tak ważne jest właściwe rozplanowanie wnętrza. Oczywiście, najważniejszy jest rozkład sprzętów i w tym wypadku sprawdzi się znany wszystkim trójkąt roboczy (czyli układ lodówka – zlew kuchenny – płyta grzewcza).
Centrum skandynawskiej kuchni jest bardzo często wyspa kuchenna, na której można przygotowywać posiłki całą rodziną. Jeśli nie masz na nią miejsca, zastąp ją stołem z drewnianym blatem, który może służyć zarówno jako miejsce do pracy oraz jako miejsce rodzinnych spotkań przy wspólnym posiłku.
Kolory i materiały pasujące do skandynawskiej kuchni
Dominującym kolorem w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim jest oczywiście biel, którą wykorzystuje się na ścianach i frontach mebli. W Polsce wyjątkowo lubiane są meble kuchenne na wysoki połysk, jednak nie są one zbyt funkcjonalne, dlatego doradzamy matową biel na naturalnym drewnie (pamiętaj o dobrej impregnacji, by meble nie niszczyły się od wilgoci).
Poza bielą dopuszczalne są wszelkie pastele, a Skandynawowie lubią przede wszystkim szarości, rozbielone błękity i róże, ale też kolor czarny. Są one świetnym uzupełnieniem, przełamującym nieco nudę koloru białego. Barwy te doskonale odnajdą się w postaci dodatków, na zdjęciach i plakatach czy jako kolor terakoty lub glazury kuchennej.
W kuchni skandynawskiej meble, podłoga czy ramy okienne dobrze wyglądają, gdy są zdobione w drewnie. Barwa naturalnego dębu, sosny czy nawet tańszego buka to nawiązanie do skandynawskiej natury, ale także wspaniałe towarzystwo do pasteli i bieli. To samo możemy powiedzieć o naturalnym kamieniu, z którego wykonuje się blat kuchenny czy designerską deskę do krojenia. Ponadto fronty kilku szafek kuchennych zaplanuj w przeszkleniach, dzięki czemu zyskasz swojski i przestronny charakter wnętrza.
Scandi dekoracje w kuchni
Mimo prostoty i umiaru, w kuchni urządzonej w stylu skandynawskiej nie może zabraknąć dodatków. Niezwykle modne są bawełniane i lniane ścierki i inne kuchenne tekstylia, na których wyhaftowano renifery, gwiazdy bądź figury geometryczne. Sprawdzą się także dodatki w mocnych kolorach, które nieco ożywią wnętrze. Wykorzystaj turkus, limonkę lub intensywną żółć, ale pamiętaj o umiarze. Wystarczą kolorowe stojaki na noże, chlebak oraz doniczki z ziołami (świeże zioła to kolejny, bardzo modny i praktyczny dodatek).
Poza tym warto zadbać o liczne źródła światła – w końcu ma być jasno i przytulnie! Wybieraj lampy z designerskimi kloszami, ciekawych kształtów lampki stołowe oraz nowoczesne latarenki na świeczki (te dużych rozmiarów dobrze postawić na podłodze). Obowiązkowym oświetleniem jest dodatkowa lampa nad stołem oraz liczne oświetlenie punktowe nad blatem w kuchni.
Gwarantujemy, że w skandynawskiej kuchni można spędzić czas wyjątkowo przyjemnie i swobodnie.