Telewizor w niejednym domu to centrum salonu, sypialni czy jadalni. Jednak aranżacja przestrzeni wokół niego może przysporzyć nam pewnych kłopotów. Mamy kilka pomysłów na ustawienie telewizora, aby wpasował się w każde wnętrze, a jednocześnie nie zdominował przestrzeni.
Zanim kupisz telewizor… jak dopasować go do wnętrza?
Pamiętajcie, że najpierw należy wybrać miejsce, w którym chcecie postawić lub powiesić telewizor, a dopiero potem samo urządzenie. Dzięki temu unikniecie wielu problemów związanych z niedopasowaniem telewizora czy zbyt dużym lub małym rozmiarem ekranu.
Miejsce na telewizor zaplanuj na dużej ścianie, która pozwoli na dowolną aranżację. Zwróć uwagę, aby ściana ta nie była zbytnio naświetlona (promienie słoneczne mogą skutecznie utrudniać oglądanie, zniekształcając obraz). Najlepsza wysokość do zawieszenia lub ustawienia telewizora to 110 cm – wyższe spowoduje męczenie się oczu i zbytnie „zadzieranie” głowy do góry, niższa jest równie nieergonomiczna.
Jak daleko od telewizora powinniśmy siedzieć? Za standard przyjmuje się odległość stanowiącą 5-krotność przekątnej odbiornika. 1 cal to 2,54cm, a więc dla telewizora o przekątnej 42 cale prawidłowa odległość oglądania to około 5m. Zachowanie tych wartości może wydawać się nierealne, biorąc pod uwagę warunki polskich mieszkań, ale chodzi tu o nasze zdrowie. Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup mniejszego telewizora, np. o przekątnej 32 cali.
Gdy zależy wam na wyeksponowaniu telewizora
Jeśli chcecie wyeksponować telewizor i sprawić, żeby stanowił centrum salonu lub sypialni, musicie wybrać nie tylko pomiędzy powieszeniem monitora a postawieniem go na szafce, ale też ciekawie zaplanować całą ścianę.
Najlepszym wyjściem jest powieszenie telewizora i schowanie kabli w ścianie, aby nie wisiały nieestetycznie. Brak szafki pozwala na większą dowolność aranżacyjną oraz gwarantuje więcej miejsca. Ściana pod telewizor powinna się wyróżniać, ale nie warto inwestować w pstrokate tapety, męczące i odwracające wzrok. Najlepszym rozwiązaniem jest cegła, kamień, betonowe płyty, drewniane panele czy ściany pomalowanie innym kolorem niż reszta powierzchni.
Do tego możecie dołączyć małą, wiszącą półkę (np. na dekoder, odtwarzacz DVD), ciekawe naklejki ścienne, duży plakat lub ulubione zdjęcia w ramce. Pod telewizorem postawcie duży wazon z zielonymi roślinami. Dobrze sprawdzi się podwieszany sufit na ścianie z telewizorem, który dodatkowo ją podkreśli, a wieczorami pozwoli na stworzenie romantycznej atmosfery.
Jak ukryć telewizor?
Telewizor można także zaaranżować w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy i nie przyciągał wzorku. Najłatwiej ukryć go za przesuwanymi drzwiami nowoczesnych szafek, meblościanek lub zastosować mechanizm chowający telewizor w suficie (opcja dla domów, w mieszkaniach nie zda egzaminu). Jednak świetnym sposobem jest wkomponowanie urządzenia w system szafek, np. na ścianie pełnej półek, obrazów, plakatów i innych dekoracji – stanie się „jednym z wielu”. Telewizor może stać się również elementem większej zabudowy.
Innym pomysłem na telewizor jest ustawienie go w rogu pomieszczenia – z boku, aby nie stanowił naturalnego centrum wnętrza. Sofy i fotele nie muszą być skierowane w jego kierunku, ale jednocześnie powinny pozwalać na swobodne oglądanie lub przestawienie w jego stronę.
Pamiętajcie o tym, że w wyborze telewizora wielkość nie zawsze idzie w parze z jakością, szczególnie w przypadku małych wnętrz.