Znudziły Ci się stare meble w sypialni, kuchni czy salonie? Wcale nie musisz wydawać fortuny na nowy komplet. Wystarczy dobry pomysł, farby i trochę pracy! Tanim kosztem odmienisz swoje meble i wnętrze jednocześnie. Odkryj, jak samodzielnie przemalować meble z okleiny, drewna oraz pokryte folią.
Malowanie mebli z okleiny
Płyta MDF ma to do siebie, że po jakimś czasie pokryta nią okleina może blaknąć, zachodzić trudnym do zmycia brudem lub przebarwieniami. Mimo to jej uniwersalność i żywotność decydują o tym, że wiele osób przy zakupie mebli decyduje się na to właśnie rozwiązanie. Na szczęście w łatwy i niedrogi sposób możesz zmienić jej wygląd i nieco odświeżyć meble. Jak?
Pracę zaczynamy od rozkręcenia mebla na mniejsze części – pozbądź się gałek i uchwytów, odseparuj poszczególne elementy mebla. Okleiny nie należy szlifować, gdyż bardzo łatwo ją uszkodzić, a także zniszczyć szlifierkę, która może nie poradzić sobie z lakierem i żywicami wchodzącymi w skład okleiny. Powierzchnie okleiny należy zmatowić przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego (gramatura od 260 do 400g). Następnie mebel dobrze odkurzamy i zmywamy na mokro. Gdy przeschnie, jest gotowy do dalszych prac – malowania farbą.
Do malowania mebli z okleiny polecamy farby akrylowe, które schną szybko i nie pachną intensywnie (tak, jak np. farby emaliowe). Płytę malujemy wałkiem o krótkim włosiu. Potrzebne będzie nam wiele cierpliwości, ponieważ należy nałożyć bardzo wiele cienkich warstw. Tylko to gwarantuje, że farba nie będzie odpryskiwać w użyciu. Po ostatnim malowaniu mebel powinien schnąć przynajmniej 48h przed ponownym skręceniem i użyciem.
Jak przemalować meble z drewna?
Nieco brudniejsza praca czeka na nas w przypadku malowania mebli drewnianych. Zaczynamy, tak jak w poprzednim wypadku, od rozkręcenia mebli i usunięcia uchwytów. Poszczególne części należy oczyścić, a następnie przeszlifować. Najlepszym i najszybszym narzędziem jest szlifierka (jeśli nie macie własnej, możecie skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego). Zaczynamy od ziarnistości około 180g, a kończmy na 300-400g.
Po przeszlifowaniu i wygładzeniu powierzchni, należy usunąć z niej pył (przyda się odkurzacz i mokra gąbka). Do malowania drewna możemy wykorzystać bejcę (osiągniemy naturalny efekt, ale też nadamy kolor drewnu), lakier (bezbarwny lub kolorowy) lub farbę akrylową (całkowicie zakryje rysunek drewna). Drewno można malować zarówno wałkiem (bardziej jednolity i gładki efekt) lub dużym pędzlem. Ostatnią warstwę, niezależnie od użytej farby, dobrze pokryć lakierem (matowym lub półmatowym).
Czy można przemalować meble pokryte folią?
Oczywiście! Aczkolwiek trwałość nowej farby będzie znacznie słabsza niż w przypadku mebli drewnianych czy z płyty MDF. Folii nie należy szlifować ani matowić papierem ściernym ze względu na ryzyko uszkodzenia. Jedyne, co musimy zrobić przed malowaniem, to dobrze wyczyścić folię, odtłuścić i ewentualnie masą gipsową wypełnić braki.
Poprawić przyczepność folii możemy poprzez zastosowanie farby gruntującej pod właściwą farbę. Do malowania folii dobre są farby emaliowane, ponieważ wykazują bardzo dobrą przyczepność. Schną one dość długo, a na nie warto zastosować także farbę nawierzchniową, która utrwali efekt.