Wraz z zimą powraca niczym bumerang pytanie o rodzaj opału, jaki warto stosować do ogrzewania domu. Który jest opał jest najtańszy i najbardziej ekonomiczny? A który ekologiczny? Poniżej kilka podpowiedzi.
Węgiel kamienny
W Polsce nadal najbardziej popularny jest węgiel kamienny, który jest jednocześnie jednym z najtańszych materiałów opałowych – wartość opałowa węgla to około 30 MJ/kg (a np. drewna to max. 19 MJ/kg). Przemawiają za nim również wykorzystywane do spalania piece, które są łatwo dostępne, stosunkowo tanie (w porównaniu np. do pieca zasilanego olejem opałowym) i pozwalają na spalanie różnego rodzaju materiałów: węgla, peletu, drewna.
Ze względu na rozmiar wyróżnia się wśród węgla kamiennego między innymi orzech, groszek oraz miał. Najbardziej ekonomiczny wydaje się być groszek, czy nawet bardziej popularny ekogroszek (węgiel o wielkości „ziarna” do 25 mm, sprzedawany w workach). Ekogroszek jest nieco droższy od węgla w tradycyjnej postaci, ale wyróżnia go większa wydajność, mniejsza ilość popiołu i substancji szkodliwych. Przyjmuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh ekogroszkiem to około 20 gr.
Drewno jako opał
Drugim, co do popularności opałem, jest drewno. Kupno drewna jest dużo mniejszą inwestycją niż zakup węgla, ale trzeba pamiętać, że ma mniejszą wartość energetyczną i do ogrzania domu potrzebujemy go po prostu więcej. Koszty 1 kWh to około 15 gr w przypadku drewna. Jego wadą jest również składowanie – drewno musi sezonować (przyjemniej jeden rok) i zajmuje sporo miejsca.
Ogromną zaletą drewna jako opału jest jego ekologiczność. Mam na myśli i dym, który nie tylko nie zanieczyszcza powietrza w taki sposób, jak dym pochodzący ze spalania węgla, ale też i popiół, którego jest znacznie mniej i jest mniej szkodliwy dla środowiska.
Można też spróbować oszczędzić na zakupie drewna i spróbować pozyskać drewno opałowe samodzielnie. W ten sposób uda nam się oszczędzić nawet 50% ceny gotowego opału drewnianego.
Ogrzewanie domu gazem ziemnym
Coraz więcej Polaków inwestuje w piece gazowe i jako opał stosuje gaz ziemny. Jest to z pewnością wygodny sposób na ogrzanie mieszkania, ponieważ piece gazowe są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy wybrać odpowiednią temperaturę, a piec sam reguluje ilość pobieranego opału, więc nie trzeba sprawdzać jego ilości ani co chwilę „dokładać do pieca”.
Spalanie gazu nie emituje wielu spalin, w kominie nie tworzy się sadza, nie mamy też do czynienia z popiołem. Wydaje się, że największym mankamentem gazu jako opału jest jego cena – koszt 1 kWh to mniej więcej 30 gr.
Zwróćcie uwagę, że cena opału nie zawsze idzie w parze z jakością, ponieważ najtańszy materiał opałowy jest zazwyczaj najmniej energetyczny i pozostawia dużą ilość popiołu. Oprócz tego należy pamiętać, że na koszty ogrzewania wpływa też odpowiednia izolacja budynku (szczelne okna, ocieplenie), przyzwyczajenia i „ciepłolubność” mieszkańców oraz to, jak dużo czasu spędzają w domu.