Umywalka w łazience musi być dopasowana idealnie do charakteru wnętrza. Czasem to zadanie może stanowić dla osób ją urządzających pewien kłopot. Szczególnie, jeśli łazienka jest mała, miejsce na umywalkę niemalże miniaturowe bądź przynajmniej nietypowe. Nie ułatwia sprawy fakt, że rynek przesycony jest różnymi rodzajami umywalek – i nie mamy tu na myśli wyłącznie kształtu, ale także materiał, z jakiego są wykonane czy chociażby sposób montażu. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik, który ułatwi Wam wybór idealnej umywalki.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem umywalki?
Przede wszystkim ustalcie, ile miejsca na umywalkę możecie przeznaczyć, aby nie kupić zbyt dużej, albo za małej, która nie wykorzysta w pełni posiadanej w łazience przestrzeni. Zwrócicie też uwagę, aby pozostawić odpowiednie parametry ułatwiające korzystanie ze zlewu. To miedzy innymi zasada, że bateria umywalkowa powinna być umieszczona około 30cm nad górną krawędzią umywalki, a między końcem wylewki a dnem zlewu musi pozostać przerwa przynajmniej 15cm.
Standardowe umywalki mają od 45 do 60cm szerokości, natomiast głębokość nie powinna być mniejsza niż 40cm, aby taka umywalka była wygodna w użytkowaniu.
Rodzaje umywalek – sposób montażu
Najczęściej wybieranymi są umywalki meblowe, ponieważ są bardzo praktyczne, łatwe w pielęgnacji i zazwyczaj dość duże. Ich zaletą jest także to, że zazwyczaj tworzą zestawy mebli łazienkowych, co pozwala na urządzenie łazienki w jednym charakterze, prosto i elegancko zarazem.
Dużą popularnością cieszą się także umywalki wpuszczane w blat oraz podblatowe, które również są montowane w szafce, co zapewnia ich praktyczność i gwarantuje dodatkowe miejsce wokół zlewu. Innym rodzajem umywalek są te montowane do ściany, które są mniej estetyczne niż te z ukrytym w meblu syfonem. Natomiast najdroższym rodzajem umywalek są umywalki wolnostojące, które jednak mogą być problematyczne w montażu.
Materiały, z jakich produkuje się umywalki
Ceramika nadal jest naszym ulubionym materiałem na umywalki. Jest bowiem tania, wytrzymała i bardzo łatwa w czyszczeniu, co ma niebagatelne znaczenie. Jednak trwalszym materiałem na umywalkę są granit i kamień, które wyglądają bardzo efektownie, ale są równie drogie, co ładne. Nie wszystkie środki czystości nadają się do ich pielęgnacji i trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie zarysować ich powierzchni mleczkami czy pastami o działaniu ścierającym.
Tańszym sposobem na wprowadzenie elegancji, niż wybór granitu w łazience, jest nowoczesne i stosunkowo tanie szkło. Szkło na umywalkę jest specjalnie hartowane, aby nie można było go stłuc ani porysować. Ponadto pokryte jest warstwą hydrofobową, która „odpycha” wodę, dzięki czemu nie powstają nieestetyczne zacieki.