Urządzenie łazienki może stanowić nie lada problem. Najpierw trzeba podjąć decyzje dotyczące armatury, ustawienia sprzętów i oczywiście koloru czy rozmiaru glazury. A potem meble… nie zawsze jest na nie wiele miejsca, a łazienka musi być funkcjonalna i pomieścić często mnóstwo rzeczy. Jak wybrać idealną szafkę pod umywalkę? Oto kilka cennych rad.
Materiały na szafkę pod umywalkę
Po pierwsze zastanowicie się, z jakiego materiału ma być wykonana Wasza szafka łazienkowa pod umywalkę. Nie ulega wątpliwości, że należy materiał dobrać do stylu i charakteru łazienki, ale też musi być on wyjątkowo trwały i odporny, szczególnie na wilgoć. Z tego powodu raczej odradzamy drewniane szafki, chyba że cała Wasza łazienka urządzona jest w drewnie, a Wy jesteście zdecydowani na trudną pielęgnację.
Najlepszym rozwiązaniem są szafki łazienkowe z płyty MDF lub materiałów drewnopodobnych, które zostały pokryte grubą warstwą lakieru. Lakier zabezpiecza drewniane elementy przed wilgocią i puchnięciem, a dodatkowo jest dość trudny do uszkodzenia czy zarysowania. Jego zaletą jest także łatwość czyszczenia i konserwacji.
Szafka pod umywalkę
Doskonałym pomysłem na szafkę pod umywalkę jest wybór takiej z szufladami, które zapewniają świetny dostęp do znajdujących się niej kosmetyków i przyborów. Co oczywiste, szuflady powinny wysuwać się w całości i najlepiej cicho domykać. Dobrze jest, jeżeli szafka pod umywalkę składa się z dodatkowego blatu, na którym można postawić drobiazgi, mydelniczkę, kubek ze szczoteczkami do zębów. Jednak nie zawsze jest miejsce na blat i czasem trzeba zdecydować się na mniejsze meble łazienkowe. Dlatego najczęściej w łazience nie wystarczy jedna szafka, a trzeba zaplanować kolejne.
Dobrą praktyką jest wybranie szafki łazienkowej podwieszanej, która jest bardziej estetyczna, optycznie zabiera mniej przestrzeni, a także ułatwia sprzątanie w łazience.
Szafka i umywalka w komplecie
Producenci znaleźli świetne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem dopasowania szafki do umywalki i odwrotnie. Jest nim szafka połączona z umywalką. Najczęściej jest to umywalka wpuszczona w blat, dzięki czemu nie ma w niej trudnych do czyszczenia zakamarków, jest bardziej estetyczna i pasuje do minimalistycznych łazienek. Jej zaletą jest świetnie dopasowanie do blatu i umywalki, co często stanowi problem przy kupowaniu tych elementów oddzielnie.
Czy kolor ma znaczenie? Zdecydowanie! Większość dostępnych obecnie szafek łazienkowych jest w kolorze białym czy białym połysku, co jest modnym, ale nie jedynym pomysłem. Dobrze wyglądają również szafki w kolorze czarnym czy brązowym, które należy dobrać do koloru płytek w łazience. Designerskim trikiem jest urządzenie łazienki na zasadzie kontrastów – ciemne meble do jasnych ścian lub wykorzystanie jaskrawych kolorów, aby zdynamizować wnętrze.