Czyszczenie butów może tylko z pozoru wydawać się prostą sprawą, bo właściwa pielęgnacja to nie tylko usuwanie brudu. W końcu konserwacja dobrana do gatunku materiału, z jakiego wykonany jest but, potrafi zdziałać cuda i pozwoli nam cieszyć się ulubioną parą obuwia przez długie lata.
Czyszczenie butów skórzanych
Przed pierwszym założeniem butów należy zaimpregnować je specjalnym środkiem, który ochroni buty przed przywieraniem brudu i przemakaniem. Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia skórzanych butów, my mamy jednak dla Was kilka domowych sposobów na ich pielęgnację. W przypadku bardzo zabrudzonego obuwia przyda się mała szczoteczka, którą omieciecie pył i kurz. Następnie zwilżoną w wodzie i mydle szmatką przetrzyjcie buty. Gdy wyschną, możecie je wypastować.
Sprytnym trickiem na wyczyszczenie i nadanie połysku butom z ciemnej skóry jest wykorzystanie skórki z banana (wewnętrznej strony), którą możecie przetrzeć buty. Ciemna skóra może być czyszczona także szmatką zwilżoną spirytusem. Natomiast jasne obuwie skórzane łatwo jest pielęgnować zwykłym mlekiem.
Jak poradzić sobie z zamszowymi butami?
Zamszowe obuwie jest najtrudniejsze w pielęgnacji ze względu na łatwość przywierania brudu i delikatny materiał, z jakiego jest wykonany. Buty zamszowe bardzo łatwo się plamią, dlatego ważna jest impregnacja obuwia przed pierwszym założeniem butów. O zamszowe buty należy szczególnie dbać, unikać trudnych do usunięcia zabrudzeń oraz przemoczenia.
Do czyszczenia butów używamy wyłącznie specjalnych gąbek-myszek, które są przeznaczone do danych butów. Nie wolno brać się za czyszczenie butów, jeśli są nadal mokre! Jeśli chcemy przyspieszyć czas ich schnięcia, można wykorzystać do tego celu ręczniki papierowe, ale w żadnym wypadku nie wolno suszyć ich na grzejnikach czy kaloryferach. Po wyczyszczeniu butów można przetrzeć je delikatną szmatką nasączoną octem spirytusowym i pozostawić do swobodnego wyschnięcia.
Czyszczenie butów sportowych
Buty do biegania nie muszą być tak często czyszczone, jak ich wkładki – te należy prać przyjemniej raz w miesiącu, osobno od butów. To, jak wyczyścicie buty biegowe, zależy od zaleceń producenta, ale wielu z nich dopuszcza pranie butów w pralce (bez wirowania). Jeśli natomiast nie macie takiej możliwości, usuwajcie zanieczyszczenia przy pomocy szmatki zwilżonej mydłem lub starej szczoteczki do zębów. Osuszanie przemoczonych butów nie powinno odbywać się przy źródłach ciepła, a przy pomocy starych gazet włożonych do wnętrza buta.
Z kolei biały kolor trampek łatwo uzyskać, jeśli do tego celu wykorzystamy pastę do zębów o wybielającym działaniu. Należy przetrzeć nią obuwie, spienić pastę na powierzchni buta, a następnie usunąć i wypolerować przy pomocy wilgotnej, bawełnianej szmatki. Na części gumowe można stosować wybielający spirytus.