Wybór pomiędzy prysznicem a wanną to jeden z podstawowych problemów, przed jakimi przyjdzie nam stanąć, urządzając łazienkę. Szczególnie tę niewielkich rozmiarów. Jak mawiał klasyk – wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne. Przeczytaj nasz artykuł o wadach i zaletach prysznica oraz brodzika, a podjęcie decyzji stanie się znacznie prostsze.
Zalety i wady wanny
Wanna kojarzy się nam przede wszystkim z relaksem w łazience – w końcu każdemu od czasu do czasu należy się chwila wytchnienia, a wanna jest często jedynym miejscem odosobnienia w domu. W wannie możecie zorganizować sobie małe SPA, a nawet romantyczny wieczór we dwoje.
Jakie inne zalety ma wanna w łazience? Docenią ją szczególnie rodziny z dziećmi, ponieważ łatwiej wykąpać malucha w wannie (mniej bałaganu) niż w dodatkowej wanience (skąd wziąć miejsce na jej przechowywanie?). Ponadto dobrze zaaranżowaną wanną można stworzyć niepowtarzalny klimat w łazience i wykreować modne wnętrze (wanna na nóżkach).
Jednak wanna nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem – szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności czasu i wody. Dla szybkich „kąpieli” zdecydowanie polecamy prysznic, gdyż próbując wziąć go w wannie, z pewnością załatwicie sobie sprzątanie łazienki po takim eksperymencie.
Zalety prysznica w łazience
Możliwość szybkiego wzięcia prysznica i oszczędność wody to podstawowa zaleta posiadania prysznica w łazience. Prysznic jest szybki, więc wieloosobowa rodzina nie będzie stała w długich kolejkach do kąpieli.
Dzięki kabinie prysznicowej możecie oszczędzić również powierzchnię, co jest wyjątkowo ważne w małych i ciasnych łazienkach. Nawet duży, ale oszklony lub bardziej nowoczesny prysznic bez ścianek działowych (we wnęce) może optycznie powiększać ciasną łazienkę.
Tak, jak zaletą wanien jest wygoda dla dzieci, tak zaletą prysznica jest wygoda dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, dla których wejście do wanny może być trudne lub nawet niemożliwe.
A gdyby mieć jedno i drugie?
Mamy jednak wspaniałe nowiny dla niezdecydowanych – możecie zdecydować się na rozwiązanie 2w1! Połączenie wanny i prysznica nie jest może opcją oszczędzającą miejsce, ale pozwalającą na szybki prysznic oraz długą, relaksującą kąpiel. Wystarczy kupić zamiast tradycyjnego brodzika, brodzik znacznie głębszy – podobny do wanny, do którego należy zamontować składany parawan nawannowy. Prawda, że proste?
Zdecydowanie odradzamy tworzenie prysznica na tradycyjnej wannie przy pomocy zasłonki prysznicowej. Co prawda jest wyjątkowo tania i bardzo popularna, ale jednocześnie niewygodna i trudna do utrzymania w czystości.