Planując urządzenie, a w tym także oświetlenie domu, często skupiamy się jedynie na jego wnętrzu, zapominając o tym, że równie ważne jest zadbanie o dobre oświetlenie na zewnątrz – w ogrodzie i na podjeździe. Montaż lamp zewnętrznych pozwolą nie tylko zadbać o naszą wygodę i bezpieczeństwo – przy odrobinie wysiłku może także pełnić ważną rolę dekoracyjną. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, planując takie rozwiązanie?
Lampy na zewnątrz – praktycznie czy dekoracyjnie?
Lampy zewnętrzne to doskonałe uzupełnienie zadbanego ogrodu, w który włożyliśmy wiele pracy. Odpowiednio umiejscowione, podkreślą kluczowe miejsca i wprowadzą niepowtarzalny nastrój, który będzie nam towarzyszył w letnie wieczory – mówi specjalista sklepu lampy.pl.
Oczywiście nie znaczy to, że lampa zewnętrzna ma służyć tylko celom dekoracyjnym. Jej głównym przeznaczeniem jest przecież oświetlanie otoczenia i umożliwienie nam swobodnego poruszania się wokół domu zarówno wieczorem, jak i w nocy.
- lampy przy drzwiach wejściowych
Jeśli chcemy, by światło zapalało się w momencie, gdy zbliżamy się do domu, najlepiej zamontować lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Kiedy będziemy wracali z grilla ze znajomymi, z wieczornego dyżuru w pracy czy z całonocnej zabawy, światło samo się włączy, kiedy tylko znajdziemy się w jego zasięgu. To dobre rozwiązanie, gdy mieszkamy z dala od głównej, dobrze oświetlonej ulicy. Lampy z czujnikiem ruchu nie tylko pomagają nam uniknąć nieprzyjemnego chodzenia w ciemnościach, ale również pozwalają zaoszczędzić czas. Zamiast wyjmować telefon komórkowy lub latarkę, by podświetlić sobie zamek podczas otwierania drzwi, będziemy mogli od razu sięgnąć po klucz. Lampy z czujnikiem ruchu zewnętrzne najczęściej montowane są przy drzwiach wejściowych, ale równie dobrze możemy zastosować ten rodzaj oświetlenia w postaci słupków oświetleniowych, które wytyczą nam drogę od płotu do wejścia.
- oświetlenie zewnętrzne led
O lampach led często mówi się, że są sposobem na niższe rachunki. Nic w tym dziwnego – pozwalają obniżyć koszty poboru prądu nawet o 3/4 wcześniejszej kwoty. Wiele osób decyduje się na oświetlenie zewnętrzne led także z innego powodu – jest ono obecnie bardzo modne.
Wybór lamp ledowych pozwala ponadto na nietypowe eksperymenty, na przykład ze światłem w różnych kolorach – radzi ekspert z firmy lampy.pl. – Jeśli więc marzy nam się podświetlenie jakiegoś elementu w ogrodzie na niebiesko lub zielono – lampy led z pewnością nam to umożliwią.
Wprawne oko dostrzeże różnicę pomiędzy barwą światła w lampach ledowych i zwykłych żarówkach – jednak czujniki ruchu w obu przypadkach zadziałają tak samo. Jeśli więc zależy nam na efektownym oświetleniu zewnętrznym, a jednocześnie na niskich kosztach energii – lampy zewnętrzne led będą dobrym rozwiązaniem.
- oświetlenie chodnika i trawnika
Do tej pory skupiliśmy się głównie na lampach zewnętrznych ściennych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że oświetlenie domu to również słupki oświetleniowe, lampy zewnętrzne w chodniku, na ścieżkach, skalniakach czy w oczkach wodnych. To elementy ogrodu, których nie można pominąć w planowaniu oświetlenia domu – są jego integralną częścią.
Oświetlenie zewnętrzne – projekt samodzielny czy ze specjalistą?
O oświetlenie zewnętrzne możemy zadbać sami lub – jeśli nie czujemy się na siłach – z pomocą profesjonalisty. Obeznany w temacie specjalista zadba, by wszystkie lampy zewnętrzne pasowały do siebie i do otoczenia, dawały światło pod właściwym kątem i, co ważne, spełniały wszelkie wymogi zasad bezpieczeństwa. Zanim jednak powierzymy to zadanie osobie bardziej doświadczonej, warto, byśmy również spróbowali poszerzyć swoją wiedzę na ten temat czy przygotowali kilka propozycji, które wzbudziły nasze zainteresowanie. To w końcu nasz dom, a rezultat prac zostanie z nami na dłużej – dobrze więc, by był możliwie jak najbardziej zgodny z tym, co sobie wymarzyliśmy.