Przyjęło się, że najlepszą wentylacją w kuchni jest otwarte okno oraz wyciąg zainstalowany na kominie i szybie wentylacyjnym, w całości odprowadzający i wymieniający powietrze w kuchni. Nie zawsze mamy taki komfort w kuchni, by pozwolić sobie na podłączenie okapu do komina, już nie mówiąc o oknach (problemem są często kuchnie łączone z salonem, bądź ślepe kuchnie w starym budownictwie). Rozwiązaniem okazuje się okap podszafkowy. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poniżej wady i zalety okapów podszafkowych.
Czy potrzebny Ci okap podszafkowy?
Wbrew pozorom okap kuchenny to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni, który pochłania nadmiar pary wodnej, tłuszcz i wszelkie nieprzyjemne oraz zbyt intensywne zapachy. Ma znaczenie szczególne w małych kuchniach, bez okien oraz w bardzo małych mieszkaniach, w których zapach smażonej ryby roznosi się w kilka minut. Dzięki temu na meblach czy ścianach nie gromadzą się osady tłuszczu i nie powstają wilgotne plamy, często prowadzące do powstawania pleśni, zagrzybienia i zawilgoceń w kuchni.
Jak działają okapy podszafkowe? Charakteryzuje je obieg zamknięty, a niepodłączanie wyciągu do wentylacji skutkuje brakiem wymiany powietrza, a jedynie jego obiegiem. Powietrze zasysane jest do środka, a następnie przepuszczane przez specjalny filtr i powtórnie wypuszczane do kuchni.
Cechy dobrego okapu kuchennego
Czym zatem powinien wyróżniać się dobry okap podszafkowy? Ma za zadanie przede wszystkim skutecznie oczyszczać powietrze. Jak to zmierzyć? Wydajność okapu mierzona jest w metrach sześciennych pochłanianego powietrza na godzinę, a dobry okap powinien przefiltrować powietrze przynajmniej 8 razy w ciągu godziny. Do oceny wydajności potrzebujemy wyliczeń dotyczących naszej kuchni – jej powierzchni w metrach sześciennych. Dzięki temu wybierzemy dopasowany, dobry sprzęt, a jednocześnie nie przestrzelimy zbyt mocno (zapas powinien wynosić do 30% objętości pomieszczenia).
Przed zakupem należy też porównać filtry zainstalowane w okapie. Te filcowe są znacznie tańsze, ale trzeba je częściej wymieniać. Polecamy filtry aluminiowe – znacznie wydajniejsze, trwalsze, a jednocześnie wielorazowe (można je myć). Dodatkowo okap powinien być wyposażony w filtr węglowy. Znaczenie ma głośność sprzętu, która dla komfortu pracy nie może przekraczać 60dB.
Wady i zalety okapów podszafkowych
Niewątpliwą zaletą okapów podszafkowych jest ich niska cena w porównaniu do ceny sprzętów kominowych. Są również znacznie mniejsze, dzięki czemu nad nimi znajdzie się miejsce na dodatkową szafkę. To rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić miejsce, co ma ogromne znacznie szczególnie w małych kuchniach. Brak konieczności montażu okapu do wentylacji znacznie ułatwia jego instalację w każdym niemal miejscu kuchni.
Okapy podszafkowe, ze względu na swoją kompaktowość, nie są rozwiązaniami polecanymi do dużych kuchni i powierzchni. Nie będą spełniały swojej funkcji prawidłowo w pomieszczeniach powyżej 20m2. Obieg zamknięty powoduje znacznie mniejszą wydajność, a wymiana powietrza w tańszych modelach polega wyłącznie na pochłanianiu tłuszczu i znikomej ilości pary wodnej powstałej podczas gotowania.
Producenci okapów proponują okapy szufladowe, które, gdy są nieużywane, można schować do szuflady. Wyglądają one bardzo estetycznie, a najnowsze modele są praktycznie niezauważalne. Teleskopowy przód okapu zapewnia większą chłonność i bardziej wydajną pracę.