Okap w kuchni ma za zadanie przede wszystkim sprawnie odprowadzać różne zapachy i parę wodną, jednocześnie oczyszczając powietrze. Jednak okap kuchenny nie musi być tylko praktyczny – można dopasować go do wnętrza tak, aby stał się elementem dekoracji i pasował do jego charakteru. Podpowiadamy, jak wybrać okap kuchenny.
Okapy kuchenne – parametry
Każdy okap jest inny, również pod względem funkcji i parametrów, które w determinujący sposób ograniczają bądź rozwijają jego działanie. Najważniejsza jest wydajność okapu kuchennego, którą trzeba dopasować do rozmiaru pomieszczenia, w jakim ma działać (jeśli jest to kuchnia połączona z salonem, należy policzyć objętość całego wnętrza). Jak obliczyć wydajność? Należy wyliczyć objętość wnętrza – przemnożyć powierzchnię razy wysokość, a następnie wszystko jeszcze razy 6. Liczba końcowa jest wydajnością okapu, jaka jest nam potrzebna, aby szybko pozbywać się nieprzyjemnych zapachów z kuchni.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na poziom hałasu, jaki wytwarza działający okap. Nie powinna przekraczać 55 decybeli, abyśmy mogli się czuć komfortowo podczas jego pracy. Dobierzcie też jego rozmiar do rozmiaru kuchenki, nad którym ma zawisnąć – najpopularniejsze wymiary to 60cm (standard), 50cm oraz 70cm.
Funkcje okapów kuchennych
Okap kuchenny ma za zadnie przede wszystkim wyciągać powietrze z pomieszczenia i wyrzucać je na zewnątrz. Jeśli jednak nie jest to typowy okap, podłączony do komina wentylacyjnego, a jedynie pochłaniacz – wtedy powietrze jest wyłącznie filtrowane. Co poza tym?
Nowoczesny okap powinien mieć wbudowany wyłącznik czasowy, minutnik, a także czujnik filtra, przypominający nam o tym, że należy go wyczyścić. Niezbędny jest wyświetlacz informujący o działających funkcjach czy upływie czasu pracy. Ponadto świetnie sprawdza się sensor zapachu, który powoduje samoczynne włączanie okapu, jeśli w powietrzu znajdą się opary. Niektóre okapy wyposażone są w dodatkowe oświetlenie, przydające się do gotowania na kuchni.
Dopasuj okap do wnętrza
Każda kuchnia charakteryzuje się swoim stylem, a okap kuchenny, jako niezbędny element wyposażenia, powinien go dopełniać. Ostatnio w modzie są kuchnie w stylu skandynawskim – oszczędne w ozdobach i kolorach, bazujące na bieli, drewnie czy szarościach. W takiej kuchni doskonale wygląda okap biały lub okap podszafkowy, czyli praktycznie niewidoczny. Taki okap pasuje także do kuchni w stylu minimalistycznym.
Z kolei jeśli w kuchni postawiliśmy na styl loftu, możemy wybrać duży czarny okap, przywodzący na myśl wentylatory przemysłowe. Taki okap świetnie wkomponuje się w szarości i surowy beton. Najwięcej pola do popisu mają osoby posiadające kuchnię klasyczną. Pasuje do nich niemal każdy okap, jedyną zasadą jest konieczność dopasowania go do kolorystki pozostałych mebli.