Niezależnie od tego, czy sprzedajesz, czy chcesz kupić mieszkanie, warto rozważyć opcję skorzystania z pomocy agencji nieruchomości. Rozwiązanie to, oczywiście zależnie od naszej sytuacji i tego, co chcemy osiągnąć, ma pewne wady i zalety. Poznaj szczegóły współpracy z pośrednikiem sprzedaży nieruchomości i wybierz najlepsze dla siebie wyjście.
Gdy chcesz sprzedać mieszkanie…
Wiele osób unika pośredników sprzedaży nieruchomości, bojąc się wysokich opłat związanych z wynagrodzeniem i prowizją związaną ze sfinalizowaniem transakcji sprzedaży przez biuro. Pośrednicy kojarzą się też z nękającymi telefonami i wycieczkami chętnych do obejrzenia mieszkania, z których i tak nikt nie jest naprawdę zainteresowany.
Jednak skorzystanie z pomocy pośrednika ma więcej zalet niż wad. To przede wszystkim bezpieczeństwo przeprowadzonej transakcji, której poprawność sprawdza wykwalifikowana osoba oraz współpracujący z biurem prawnik czy notariusz. Jeśli coś po drodze pójdzie nie tak, to biuro ponosi konsekwencje i wiążące się z tym koszty. Od momentu podpisania umowy na pośredniczenie, to na głowie agencji jest cała procedura reklamowania i ogłaszania oferty sprzedaży. Pośrednik ma znacznie szersze pole manewru niż osoba prywatna w zakresie rozmieszczania ogłoszeń – więcej portali, prywatne strony, baza danych biura.
Dobre biura wcześniej odpowiednio sfotografują mieszkanie lub dom zgodnie z zasadami home stangingu, czyli urządzą je tak, by było atrakcyjniejsze dla potencjalnego kupca – tam dołożą poduszkę, tu postawią lampkę czy usuną niepotrzebne i zagracające wnętrze przedmioty.
Gdy szukasz mieszkania dla siebie…
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z biura nieruchomości, gdy chcesz kupić mieszkanie lub dom. To wielka oszczędność czasu (i pieniędzy), którego nie tracimy na przeglądanie setek ofert w Internecie czy prasie. Pośrednik zrobi to za nas, a przed przedstawieniem konkretnych mieszkań, najpierw sam je dla nas sprawdzi – porozmawia z właścicielem, ustali wszelkie warunki ewentualnej sprzedaży oraz upewni się co do poprawności stanu prawnego nieruchomości. Pośrednik powinien zadbać również o formalną część zawierania transakcji – by była ona bezpieczna i satysfakcjonująca dla obu stron.
Opłaty dla pośrednika są znacznie mniejsze niż w przypadku prowizji pobieranej od sprzedającego nieruchomość, a w końcowym rozrachunku i tak często jesteśmy na plus.
Jak wybrać dobre biuro nieruchomości?
Jeszcze parę lat temu każdy pośrednik musiał legitymować się licencją pośrednika nieruchomości, dzisiaj już nie występuje taki wymóg, ale każdy pośrednik musi być zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN. Z formalności sprawdź jeszcze, czy biuro posiada odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej oraz czy stosuje Kartę Praw Klienta (nie jest wymagana, ale świadczy o wysokiej jakości usługach).
Dobre biuro powinno już jakiś czas funkcjonować na rynku nieruchomości i wykazać się dobrymi wynikami sprzedaży mieszkań i domów. Możesz podpytać o opinie znajomych lub zasięgnąć języka w Internecie. Przejrzyj też ogłoszenia, jakie wystawiło biuro w ostatnim czasie – jakość zdjęć, rzetelność opisu, czas sprzedaży. W końcu ich reklama może stać się i Twoją wizytówką.