Nie musicie wyrzucać starych mebli i kupować nowych. Współczesny design sięga do przeszłości – drewniane, zniszczone meble można odnowić, pomalować i nadać ich współczesny oraz modny charakter. Jak to zrobić? Poniżej kilka pomysłów i rad.
Przygotowanie do prac
Mebel najlepiej rozkręćcie, aby łatwiej można było dotrzeć do wszystkich miejsc – odkręćcie drzwiczki, wyjmijcie szuflady i odłączcie uchwyty. Następnie sprzątnijcie i umyjcie każdą część osobno, pozbywając się starych zanieczyszczeń, kurzu, pyłu i osadów. Oczywiście, nie wszystko da się usunąć, ale tym się nie przejmujcie.
Starego lakieru lub farby pozbędziecie się używając szlifierki lub papieru ściernego (ta opcja jest bardziej pracochłonna i męcząca). Początkowa grubość papieru ściernego powinna być wysoka (granulacja 180), następnie, w miarę posuwania prac do przodu, zmieniamy papier na drobniejszy (granulacja 220). Prace szlifierskie polecamy wykonywać w masce i rękawiczkach ochronnych.
Jeśli na powierzchni mebla są jakieś nierówności lub ubytki, należy uzupełnić je masą szpachlową. Gdy wyschnie, wyrównujemy powierzchnię za pomocą delikatnego papieru ściernego (granulacja 220). Niezwykle ważne jest, aby po wykonaniu pracy szlifierskich, nasz mebel oczyścić z pyłu (za pomocą odkurzacza, a następnie wilgotnej ściereczki).
Czym malować drewniane powierzchnie?
Gdy macie już przygotowany grunt do prac, nie pozostaje nic innego jak malowanie powierzchni wybranym kolorem. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele farb przeznaczonych do malowania mebli. Jak się odnaleźć w gąszczu farb i lakierów?
Jeśli chcecie, aby drewno pozostało w swoim naturalnym kolorze, wybierzecie lakier do drewna (wcześniej konieczne będzie użycie lakieru podkładowego). Jeśli marzy się wam zupełnie nowy kolor, postawcie na lakierobejcę, która łączy cechy lakieru i bejcy do drewna: nadaje kolor, ale jednocześnie chroni drewniane powierzchnie. Lakierobejca, podobnie do lakieru, wymaga użycia farby gruntującej. Sprawdźcie tylko, czy wybrana przez was lakierobecja nie zawiera substancji uczulających i drażniących (szczególnie ważne dla alergików oraz dzieci).
Mniej inwazyjnym rozwiązaniem są bejce czy różnego rodzaju oleje do malowania drewna, które zawierają bardzo mało substancji szkodliwych w porównaniu do farb czy lakierów. Nadają one powierzchniom drewnianym delikatny kolor, nie tworzą ochronnej warstwy, a wybrany przez was odcień z czasem może blednąć.
Malowanie drewnianych mebli
Podczas malowania pierwszej warstwy dokładność nie ma aż takiego dużego znaczenia, ale starajcie się pomalować mebel w miarę jednolicie. Następnie, po odczekaniu czasu, jaki wyznaczył producent dla całkowitego wyschnięcia farby, pomalowaną powierzchnię należy przeszlifować jeszcze raz. Czynność powtarzamy aż do uzyskania satysfakcjonującego koloru (całkowite pokrycie to przynajmniej 3 warstwy), przy czym ostatniej warstwy lakierobejcy już nie szlifujemy.
Po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, wystarczy meble poskręcać. Można przy okazji wymienić gałki i uchwyty, aby nadać szafkom nowy charakter i styl. To wszystko! Możecie cieszyć się nowym–starym meblem pasującym do waszego wnętrza.
Odnawianie starych drewnianych mebli może wydawać się dość pracochłonnym zajęciem, ale gra jest warta świeczki. Stylowe meble z nutką nowoczesności świetnie prezentują się we współczesnych eklektycznych wnętrzach.