Urządzanie wnętrz nie jest prostą sprawą. Trzeba zadbać o wiele czynników, bo chodzi w końcu nie tylko o to, by było pięknie i nowocześnie, ale także wygodnie. Udana aranżacja domu czy mieszkania to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb, codziennych przyzwyczajeń i oddaje ducha domu oraz nasze poczucie smaku. Jak to wszystko połączyć, by cieszyć się pięknym wnętrzem? Zobacz nasze porady i inspiracje o urządzaniu nowoczesnych wnętrz.
Kilka rad, jak zaplanować urządzanie wnętrza
Planowanie aranżacji wnętrza to jeden z ważniejszych etapów, których nie można pomijać. Lekkomyślne jest urządzanie wnętrz z głowy, bez planu, wyłącznie na podstawie kilku przejrzanych w Internecie inspiracji. Warto przygotować się do tego dobrze, by potem długo i z satysfakcją cieszyć się świetnie wyglądającym i jednocześnie praktycznym nowoczesnym wnętrzem. Dlatego po pierwsze – zastanówmy się, do czego służyć będzie dane wnętrze, każdy jego kąt: czy przyjmujemy tam gości, ile osób i jak długo tam przebywa, jakie światło będzie ważne, czy będziemy tam w ciągu dnia czy raczej wieczorem. Taka wiedza będzie dla nas bazą wyjściową do dalszego planowania urządzania wnętrz.
Następnie warto poszukać inspiracji – w katalogach wnętrz, w Internecie, a nawet w gazetkach ze sklepów meblarskich czy budowalnych. Tam też jest dużo wiedzy i ciekawych pomysłów na urządzanie poszczególnych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. A przy okazji zobaczymy, co jest dostępne na rynku i w jakiej cenie, co w końcu zawsze ma znaczenie. Warto te inspiracje zbierać w jednym miejscu, wycinać z papierowych gazet najbardziej pasujące pomysły i następnie układać konkretny plan. Oczywiście, nie zawsze trzeba odwzorowywać meble czy układ kafelek na ścianach w proporcji 1:1, jednak mogą one stanowić świetną bazę. Nasze pomysły na koniec konfrontujemy z wnętrzem i robimy wizualizację w darmowych programach internetowych do urządzania wnętrz. Jeśli nie umiemy ich obsłużyć, przydadzą się podstawowe umiejętności rysowania – warto na kartce stworzyć chociażby najbardziej „prymitywny” projekt naszych wnętrz, bo wiedzieć, jaki mamy plan. I na koniec: bardzo ważna jest lista rzeczy, których potrzebujemy do wykonana aranżacji i remontu. Trzeba pamiętać o wszystkim! Panele podłogowe, farby do malowania ścian, drzwi, meble oraz dodatki, jak zasłony, poduszki, obrazki, lustra i oświetlenie. Przygotowując się do remontu, należy mieć listę, na podstawie której będziemy wszystko gromadzić.
Wyznaczniki nowoczesnych wnętrz
Jest kilka ważnych wyznaczników dotyczących urządzania nowoczesnych wnętrz. To w skrócie minimalizm, funkcjonalność, dużo światła i dobrze dobrane kolory. Co to wszystko oznacza dla osób, które szukają pomysłów na urządzenie nowoczesnego domu czy mieszkania? Funkcjonalność nowoczesnych wnętrz opiera się na ich praktyczności, także wizualnej. Nie znajdziemy tam ciężkich dodatków ani gryzących się kolorów. Ta funkcjonalność pozwala każdemu poczuć się dobrze w takim wnętrzu, a także dopasować do stylu różnych osób i jednocześnie różnych mebli. Ponadto to także uniwersalność, pozwalająca szybko i tanim kosztem zmienić charakter pomieszczeń, zależnie od bieżących potrzeb. Należy także pamiętać o tym, by szukać minimalistycznych rozwiązań – wnętrze nie może być przeładowane stylami, kolorami, fakturami, a jedynie zaznacza ich obecność w eleganckim stylu. Nie znajdziemy tam ciężkich żyrandoli, rustykalnych obrazów, bibelotów czy pamiątek. Meble powinny być maksymalnie proste, ale jednocześnie mieć ciekawe formy i niestandardowe rozwiązania. By zmniejszyć ilość rzeczy we wnętrzach, warto szukać takich mebli kuchennych, salonowych czy sypialnianych, które łączą w jednym wiele funkcji. To pozwoli nam swobodniej zaaranżować przestrzeń, kiedy nie będziemy musieli wstawiać do pokojów zbyt dużo mebli różnego typu.
Jeśli chodzi o kolory, to nowoczesne wnętrza charakteryzują się jasnymi barwami, najczęściej białymi, szarymi, beżowymi, które można przełamać czernią, brązem, grafitem, miedzią lub złotem. Te ostatnie dwa dodają też nieco elegancji i charakteru do nowoczesnych pomieszczeń, jednak najlepiej wyglądają w pokojach dziennych: salonie, przedpokoju, jadalni czy ewentualnie kuchni. Poza odpowiednimi kolorami na ścianach, meblach czy tekstyliach warto postawić na prostotę form – gładkie ściany, nawet surowo wykończone betonem architektonicznym, proste kształty mebli, oświetlenie w prostych formach, a także industrialne dodatki z metalu czy cegły. To wszystko świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach. Odpowiednie kolory i dodatki w dobranych kształtach oraz formach pozwalają urządzać wnętrza pełne symetrii i porządku, które są jednymi z najbardziej charakterystycznych cech nowoczesnych domów i mieszkań.
Prostota karze nam także zrezygnować z fantazyjnych tekstyliów, czyli zasłon, puchatych poduszek czy haftowanych pledów. Zamiast nich w oknach świetnie wyglądać będą proste rolety lub ciężkie, jednolite zasłony. Do tego duże poduszki, miękkie, ale wykonane z grubej bawełny. Natomiast narzuty, dywany czy chodniczki powinny być w jednym kolorze, pasującym do reszty wnętrza.
Ostatnią, jednak nie mało ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas urządzania nowoczesnych miejsc, jest oświetlenie. To w zasadzie jeden z najważniejszych elementów, o jakim trzeba pamiętać podczas planowania aranżacji każdego wnętrza – nie tylko takiego, w którym staramy się podkreślić nowoczesność. Co jest ważne w planowaniu dobrego oświetlenia? Jasne i pełnie światła pomieszczenia wydają się większe, bardziej przestronne, a jednocześnie przytulne i przyjazne dla człowieka. Nowoczesne oświetlenie wybiera proste listwy oświetleniowe lub oprawy lamp w minimalistycznym stylu. Warto dodatkowo doświetlać miejsca, na których wyeksponowaniu nam szczególnie zależy: stół w jadalni, kanapa wypoczynkowa czy obrazy wiszące na naszych ścianach. Pozwólmy też wpadać do pokoju naturalnemu światłu przez okna – nie zasłaniajmy ich żadnymi firankami, przesłonami na okna czy kotarami. Naturalne światło świetnie wpływa na wygląd wnętrza, nadając mu pożądanej przytulności. Dodatkowo, kiedy nasze mieszkanie jest dość ciemne, można je rozświetlić prostymi trikami: jasnymi kolorami mebli i ścian, ale także za pomocą sprytnie powieszonych luster. Rolę luster mogą także przejąć meble z błyszczącymi frontami, które doskonale odbijają wpadające światło i je rozpraszają po całym pokoju (w przeciwieństwie do matowych wykończeni mebli).
Ekologiczne podejście do urządzania wnętrz
Zgodnie z najnowszymi zasadami nowoczesny styl bardzo dużo inspiracji czerpie z obecnych trendów. Jednym z nich jest oczywiście ekologia, która szczęśliwie zdobywa coraz więcej dziedzin funkcjonowania człowieka, w tym między innymi właśnie także urządzanie domów i mieszkań. Jak czerpać z idei ekologii, aby zaaranżować nowoczesne wnętrze? To bardzo proste zadanie! Przede wszystkim trzeba inspirować się naturą i środowiskiem naturalnym, dlatego stawiajmy na meble i dodatki z takich materiałów, które są przyjazne ochronie środowiska i są łatwo odnawialne, jak drewno, bambus, czerwona cegła, bawełna, len. W mieszkaniach i domach stawiamy również na energooszczędność, czyli odpowiednie systemy grzewcze, ledowe oświetlenie oraz prawidłową segregację śmieci. Do tego celu warto wcześniej przemyśleć, jak będzie wyglądał domowy śmietnik oraz ile miejsca zajmie – obecnie w domach należy mieć co najmniej pięć różnych śmietników do segregacji, więc mała szafka może okazać się niewystarczająca. Ponadto w kranach warto zainstalować perlatory, dzięki którym znacząco zmniejszymy zużycie wody. Jak działają? Napowietrzają wodę, dzięki której zużywamy znacznie mnie wody do kąpieli czy zmywania naczyń, jeśli nie korzystamy ze zmywarki.
Dla oszczędności zasobów naturalnych koniecznie trzeba wykorzystywać naturalne oświetlenie w maksymalnym stopniu. Dlatego tak ważne jest, wspomniane już wcześniej, nieprzysłanianie okien i pozwalanie na wpadanie światła dziennego do pomieszczeń. Jeśli na meblach i dodatkach postawimy na jasny kolor, również dłużej w ciągu dnia nie będziemy musieli włączać sztucznego oświetlenia.
Warto także korzystać z mebli oraz dodatków z recyklingu lub drugiej ręki zamiast kupowania zupełnie nowych. Można ich szukać w serwisach aukcyjnych, na specjalnych stronach ogłoszeniowych czy targach. Podpytajmy znajomych, może chcą się pozbyć czegoś, co przyda się nam. Ponowne wykorzystanie jakiś materiałów, mebli czy przedmiotów jest bardzo ekologiczne, a do tego zasadniczo tańsze niż kupowanie nowych rzeczy w salonach meblowych czy sklepach budowalnych.
Natomiast by podkreślić styl eko w nowoczesnym mieszkaniu, korzystajmy z ciekawych grafik przedstawiających naturę, rycin z roślinami, ptakami i geometrycznymi wzorami w przyjemnych kolorach.
Nowoczesne rośliny do mieszkania
W nowoczesnych i ekologicznych jednocześnie wnętrzach nie może zabraknąć naturalnych roślin i kwiatów, które dodają charakteru każdemu pomieszczeniu. Wśród nowoczesnych roślin doniczkowych na pierwsze miejsce wysuwa się monstera, świetnia komponująca się z minimalistycznym stylem wnętrz. Jej duże, ciemnozielone liście do doskonały pomysł. Warto też rozejrzeć się w kwiaciarniach za draceną, przypominającą małe palmy czy szeflery, jeśli w mieszkaniu mamy dużo miejsca i wysokie stropy (potrafi rosnąć nawet do 2 metrów).
Jeśli nie mamy przysłowiowej ręki do pielęgnacji kwiatów, w naszym nowoczesnym mieszkaniu możemy ustawić zamiokulkasy, czyli rośliny z mięsistymi i ciemnozielonymi liśćmi. Zamiokulkas nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, może stać w półcieniu, nie trzeba go zbyt często podlewać, a jedynym wymogiem jest utrzymanie stałej dość wysokiej temperatury. Podobne wymagania mają także figowce, które świetnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach. Są dwa rodzaje figowców – z mniejszymi lub większymi listkami.
Na nowoczesne salony wraca także sansewieria, czyli inaczej wężownica gwinejska. To roślina z ciemnozielonymi i żółtymi na końcach liśćmi, które świetnie komponują się z minimalistycznym stylem wnętrz. Są bardzo uniwersalne i najlepiej wyglądają skupione po kilka sztuk w podłużnych pojemnikach.