Niby nikt nie zwraca na nie uwagi, ale w urządzaniu wnętrza grają główne skrzypce. To chyba oczywiste, że zastanawiając się na wystrojem pokoju, musimy wziąć pod uwagę najpierw to, jakie mamy w nim drzwi!
Co trzeba wiedzieć przed kupnem drzwi?
Warto przemyśleć ich zakup przed wyborem mebli i dodatków, żebyśmy nie czuli się potem zawiedzeni. Źle dobrane meble do drzwi (i na odwrotnie) potrafią skutecznie popsuć dobre wrażenie wnętrza.
Standardowe drzwi mają szerokość od 60 cm do 110 cm, więc musimy dobrze odmierzyć wnęki na drzwi, aby przewidzieć, czy potrzebujemy drzwi na wymiar czy wystarczą te produkowane seryjnie z marketu budowlanego. Przy okazji trzeba też ustalić ościeżnicę do drzwi – w razie awarii najlepiej postawić na regulowaną, która w przypadku złego wyliczenia i kupienia nieco za małych drzwi, świetnie zamaskuje te niedociągnięcia.
Przed kupnem drzwi trzeba także zastanowić się, jakie drzwi będą najlepsze – prawe czy lewe oraz w którą stronę mają się otwierać. O ile to drugie zadanie wydaje się łatwe, to decyzja prawe/lewe już taka nie jest. Pamiętajmy, że drzwi lewe to te, w których, przy zamykaniu skrzydła drzwi do siebie, zawiasy znajdują się po lewej stronie. Przed decyzją zastanówcie się, ile miejsca będzie w pokoju i jak rozstawicie meble, aby wiedzieć, czy drzwi mają otwierać się do środka czy na zewnątrz.
Niektóre pomieszczenia wymagają specjalnych drzwi – z wentylacją. Jest ona niezbędna do drzwi prowadzących do pomieszczeń wilgotnych (łazienka, kuchnia, pralnia) oraz do garderoby.
I jeszcze jedna zasada – w całym domu (albo przynajmniej w obrębie piętra) powinniśmy wybrać takie same drzwi (tak sam model, wykończenie, wielkość).
Białe drzwi
Znawcy określają je jako bardzo klasyczne i uniwersalne, bo pasują nie tylko do modnego od jakiegoś czasu stylu skandynawskiego, a nawet bardziej tradycyjnych stylizacji – dekoracji angielskich, romantycznych oraz klasycznych.
Nie przytłaczają pomieszczenia i bardzo dobrze współgrają z otoczeniem i w małych, i w dużych mieszkaniach. Świetnie wyglądają zwłaszcza w jasnych pokojach, ale nie jest to regułą. Ponadto większość mieszkań jest wyposażona w białe okna, które świetnie dogadują się z drzwiami w tym samym kolorze. Jedyną ich wadą może być problem z utrzymaniem czystości – szczególnie, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.
Drzwi drewniane
Drewniane drzwi wydają się być bardziej tradycyjne niż te białe, zapewne ze względu na samo drewno, które jest wyjątkowo klasycznym i konwencjonalnym materiałem wykończeniowym. Jednak drewno to niejednolity surowiec i może być zarówno jasne, jak i ciemne.
Jasne drzwi to te wykonane z klonu, buka, sosny lub brzozy. Są szczególnie polecane do jasnych wnętrz w stylu skandynawskim, angielskim czy różnych nowoczesnych wariacji. Z kolei drzwi ciemne są zrobione z mahonia, orzecha, czereśni, niektórych rodzajów dębu oraz drzew egzotycznych (np. iroko, badi). Świetnie sprawdzą się we wszystkich mieszkaniach stylowych, np. kolonialnych. Ze względu na ciemny kolor mogą nieco przytłoczyć wnętrze, więc powinny być wyjątkowo ostrożnie wykorzystywane w małym mieszkaniach. Zwrócicie też uwagę na ilość przeszklenia w drzwiach – nawet w przypadku ciężkich, ciemnych drzwi szkło może zdziałać cuda i lekko odczarować zbyt przytłaczające wrota.
Nowością na rynku są drzwi ukryte, czyli wbudowane w ścianę, prawie niewidoczne (bez ościeżnic, zawiasów). Są najlepszym rozwiązaniem do małych mieszkań i bardzo oszczędnych pomieszczeń, ponieważ nie dominują wnętrza.