Malowanie farbą lub położenie tapety to najbardziej tradycyjne metody na wykończenie ścian. Na szczęście nie jedyne. Poniżej kilka pomysłów na niestandardowe i ciekawe aranżacje ścian do każdego wnętrza.
Panele ścienne
Panele ścienne mogą być wykonane z tworzywa, metalu lub drewna, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do niemal w każdego mieszkania. Zaletą paneli jest nie tylko ich niebanalny, dopasowany do wnętrza charakter, ale też to, że pomagają ukryć niedoskonałości oraz ewentualne nierówności ścian. Nowoczesne panele poza świetnym wzorami (sprawdźcie panele 3d!), mogą odznaczać się ciekawą fakturą i strukturą.
Tynki strukturalne do ścian
Wyjątkowym pomysłem na dekorację ścian w salonie, ale i przedpokoju czy sypialni, jest wykorzystanie tynku strukturalnego. Tynk nada ścianie niezwykły charakter – nową, niepowtarzalną strukturę, fakturę i kolor. A niewątpliwą jego zaletą jest także łatwość tynkowania ściany samodzielnie. Można postawić na oryginalny kolor tynku, albo pomalować go w odcieniu pasującym do charakteru wnętrza.
Tynk strukturalny dobrze jest zaplanować na ścianie, które ma być wyraźnie zaakcentowana. Nie warto przykrywać jej zbędnym dekoracjami, obrazami czy półkami, gdyż sama w sobie stanowi świetny dodatek.
Betonowe płyty jako dekoracja ściany
Beton na ścianie może brzmieć nieco chłodno i nieprzytulnie, ale wygląda wyjątkowo elegancko, szczególnie w industrialnych i nowoczesnych wnętrzach typu loft. Najlepiej prezentują się płyty imitujące surowy beton – im większe, tym lepsze. Jednak nie można przesadzać z ilością płyt: dobrze prezentuje się jedna, czasem dwie ściany z betonu. Cały pokój w betonie może przywodzić na myśl mroczny loch.
Jakie dodatki dobrać? Szarość betonu świetnie łączy się z żywymi kolorami, które kontrastują i dynamizują pomieszczenia. Polecamy wszelkie jaskrawe kolory, biel oraz turkusowe odcienie błękitu.
Cegła na ścianie
Cegła, kamień czy udające je płyty gipsowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych pomysłów na ciekawe wykończenie wnętrz. Pasuje niemal do każdego stylu – od industrialnego loftu po romantyczne, angielskie pokoje. Cegłę i kamień można malować na wybrany kolor lub zostawić w naturalnym odcieniu. Podstawową wadą naściennych płyt gipsowych, jaka przychodzi na myśl, jest wysoka cena: najtańsze to koszt około 70-80 zł/m2. Cena ta, w porównaniu na przykład do tynków strukturalnych, wypada naprawdę blado.
To z pewnością nie wszystkie propozycje na wyjątkową aranżację ścian, ale najłatwiejsze do osiągnięcia w warunkach mieszkaniowych. Nie bójcie się eksperymentów i stawiania na indywidulany styl, to w końcu wasze mieszkanie.