Dobry klimatyzator jest rozwiązaniem, jeśli problemu zbyt szybko nagrzewającego się pomieszczenia nie da się rozwiązać przy pomocy zasłaniania okien czy częstego wietrzenia pokoju. Okazuje się niezbędny także, gdy planujemy w domowych warunkach stworzyć biuro i na małej powierzchni działa kilka pracujących (i emitujących ciepło) komputerów.
Zgody potrzebne do montażu klimatyzacji
Montaż klimatyzatora w bloku to nie takie łatwe zadanie – wymaga pozwoleń od administracji, a czasem i zgody sąsiadów. Najprostszą sytuację mają właściciele mieszkań z balkonami, ponieważ wystarczy uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej czy administracji.
Nieco kłopotów może sprawić pozwolenie na montaż klimatyzatora w przypadku, gdy nie mamy balkonu - na elewacji budynku. Wtedy konieczna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej oraz sąsiadów, którzy mogą mieć pewne zastrzeżenia (przede wszystkim odnośnie hałasu emitowanego przez urządzenie).
Moc klimatyzatora
Podobnie, jak w przypadku wentylacji czy okapów kuchennych, aby klimatyzator właściwie spełniał swoje zadanie, potrzebna jest odpowiednia moc urządzenia. Jak obliczyć właściwą moc klimatyzatora? Podstawą powinna być powierzchnia klimatyzowanej przestrzeni, a potrzebna moc to 80-150 W/m².
Wyliczenia nie zawsze są skuteczne, ponieważ na działanie i odczuwanie chłodu z klimatyzatora ma wpływ także usytuowanie pokoju (kierunek świata), wysokość sufitu, położenie na konkretnym piętrze (parter, poddasze), sąsiedztwo (mieszkanie zewnętrzne, wewnętrzne) czy chociażby ilość domowników. Dlatego w wątpliwych przypadkach warto poradzić się fachowca – najlepiej z firmy, której klimatyzator mamy zamiar kupić.
Klimatyzator typu split
Klimatyzator typu split to najpopularniejszy obecnie rodzaj klimatyzatora, który składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. Ta pierwsza to skraplacz, który musi być zainstalowany na zewnątrz budynku (np. na balkonie) i, niestety, jest dość głośny. Obie części klimatyzatora łączy się przy pomocy rur oraz przewodu elektrycznego, więc zazwyczaj niezbędne jest wiercenie w ścianie, aby tę instalację połączyć (potrzebny jest otwór wielkości nawet 10 cm).
Klimatyzatory przenośne
Przez trudności związane z instalacją części zewnętrznej na ścianie budynku, w którym znajduje się mieszkanie, niektórzy decydują się na zakup klimatyzatora przenośnego. Nie są one tak wydajne, jak klimatyzatory split (ze względu na mobilność ciężko wybrać odpowiednią moc), ale z założenia są one używane raczej sporadycznie, w czasie najgorszych do zniesienia upałów.
Ich zaletą jest z całą pewnością niska cena (w porównaniu do klimatyzatorów split czy ich nowszych wersji – tzw. multisplit), łatwość montażu (nie wymagają wiercenia ani żadnych skomplikowanych instalacji), brak konieczności uzyskania zgody oraz wymieniona już mobilność (klimatyzator przenośny może przezimować w piwnicy).
Zakup klimatyzatora to inwestycja na lata, jeśli będziemy o niego właściwie dbać, regularnie czyścić i robić przeglądy. A letnie upały nie będą nam takie straszne.