Razem z modą na styl skandynawski we wnętrzarskim designie wrócił nieśmiertelny trend na ekologię i wykorzystanie naturalnych surowców w aranżacji domów i mieszkań. Jednym z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych jest drewno, które nadaje się nie tylko do sypialni i salonu, ale też do pomieszczeń wilgotnych, narażonych na zmiany temperatury i duże zabrudzenia – kuchni i łazienki.
Naturalne drewno w łazience – wersja dla odważnych
Drewno, ze względu na swe właściwości, jest trudnym materiałem w wilgotnej łazience, więc jeśli zastanawiacie się nad nim poważnie, zadbajcie najpierw o bardzo dobrą wentylację. Przede wszystkim wtedy, gdy macie do dyspozycji małą łazienkę w bloku bez okna.
Łazienka urządzona w drewnie oznacza głównie drewnianą podłogę – polecamy lite deski (deska warstwowa typu deska barlinecka jest zbyt miękka i za bardzo chłonie wilgoć). Najtrwalsze i najbardziej stabilne gatunki drzew, jakie można wykorzystać w łazience, to dąb, modrzew, cedr, merabu, drewno tekowe czy iroko. Warto eksperymentować też z termodrewnem, które, poddane obróbce termicznej, wzbogaca odporność drewna na nieprzyjazne czynniki.
Do ścian i blatów łazienkowych także poleca się lite drewno wymienionych gatunków, jednak nie można zapominać o jego regularnej pielęgnacji – olejowaniu i pokrywaniu woskiem ochronnym.
Imitacja drewna w łazience
W wersji dla bardziej ostrożnych rekomendujemy stosowanie imitacji drewna. Na rynku dostępna jest wyjątkowo bogata oferta produktów mających udawać drewno. Ich podstawową zaletą jest trwałość i łatwość pielęgnacji. Dużą rolę odgrywa także cena – płytki ceramiczne naśladujące naturalne drewno są dużo tańsze niż dobrej jakości lite drewno do łazienek.
Płytki ceramiczne to świetne rozwiązanie, bo do złudzenia przypominają drewno – kolorem, formatem, rysunkiem słojów, nierówną strukturą, a nawet rozmiarem. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do podłogi, ponieważ „drewniane” płytki ceramiczne świetnie prezentują się również na ścianach.
Drewniane dodatki w łazience – wersja minimalistyczna
Nie trzeba jednak zmieniać całej łazienki, aby ocieplić ją drewnianymi akcentami. Bardzo popularne (i niedrogie) są drewniane meble łazienkowe, które często wykonuje się z materiałów drewnopochodnych, czyli bardziej odpornych na wilgoć i zniszczenia. Mogą być lakierowane lub wykonane z surowego drewna. Szczególnie dobrze prezentują się wśród białych, szarych lub grafitowych kafli. Ostatnio najbardziej modne są proste drewniane regały, podobne do tych w starych sklepach, lub półki-drabiny oparte o ścianę.
Tymczasem producenci nie poprzestają na drewnianych meblach łazienkowych. Do wyboru mamy mnóstwo drewnianych dodatków, które nadadzą naturalny i relaksujący klimat naszej łazience: od mydelniczek, akcesoriów do przechowywania, drewnianych koszy na pranie po drewniane deski klozetowe!