Podkaszarki, kosy, wykaszarki, kosiarki – wybór jest tak ogromny, że początkujący ogrodnik może dostać zawrotu głowy. Ułatwiamy, podpowiadamy i informujemy jakie narzędzia ogrodowe są odpowiednie w różnych sytuacjach. Mamy nadzieję, że uda nam się wyjaśnić zawiłości świata pielęgnacji trawników i po tej lekturze będą Państwo mogli dobrać odpowiedni sprzęt ogrodniczy do swoich potrzeb.
Podkaszarka zamiast kosiarki
W wielu malutkich, przydomowych ogródkach nie ma kosiarki, ponieważ nie jest ona potrzebna. Niewielkie powierzchnie można zgrabnie i sprawnie wykosić podkaszarką. Nie bez znaczenia jest też, że przechowywanie kosiarki wymaga sporo miejsca, natomiast kosę czy wykaszarkę można powiesić na haczyku lub gwoździu w mało widocznym miejscu i nie sprawia ona kłopotów.
Kosiarka ma też inne wady – trudno radzi sobie na niewyrównanym terenie. Przeszkodą w koszeniu będą również kamyczki i zdrewniałe, twarde chwasty. Noże kosiarki dostosowane są do cięcia trawy, jeśli natrafią na kamień po prostu się stępią. Może też zdarzyć się, że pękną jeśli naprzemy na twardą powierzchnię ze zbyt dużą siłą. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie podkaszarka.
Jaką podkaszarkę wybrać?
Zacznijmy z górnej półki cenowej i przyjrzyjmy się kosom spalinowym i podkaszarkom. Stosuje się je przede wszystkim do koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach takich jak obrzeża ogrodu, przestrzeń między rabatami lub poszycie pod drzewami, krzewami i żywopłotem. Zarówno kosy spalinowe jak i niektóre podkaszarki są zasilane przez olej napędowy (czterosuwowe), lub olej napędowy zmieszany z benzyną (zazwyczaj w stosunku 1 do 5 – ale prosimy o sprawdzenie w instrukcji użytkowania) - dwusuwowe.
Posługiwanie się narzędziem, które nie wymaga kabla zasilającego jest niezmiernie dogodne jeżeli ogród jest rozległy i okablowanie sprawiałoby kłopot. Zazwyczaj też takie urządzenia mają regulowaną ( i większą) moc od urządzeń zasilanych prądem. Poza tym w spalinówkach dostępne są 3 rodzaje ostrzy – tradycyjna żyłka – doskonała do traw, ale nie sprawdzająca się przy chwastach o grubszych łodygach, które z kolei świetnie usuwa się za pomocą noży tnących. Do obrzeży najlepsza będzie tarcza tnąca – jej okrągły i regularny kształt pozwala z dość dużą precyzją przystrzyc okolice krawężników i głazów.
Podkaszarki elektryczne
Takie urządzenia mogą być zasilane przez akumulator lub bezpośrednio z gniazdka, za pomocą standardowego kabla podłączonego do źródła prądu. Dzięki lżejszej od narzędzi spalinowych budowie są one poręczniejsze w użyciu. Ich częstą wadą jest mniejsza moc i tylko jedna głowica tnąca – żyłkowa, nie sprawdzająca się ani przy strzyżeniu zarośli ani przy szczególnie dużych chwastach. Istnieją również nieco droższe podkaszarki o dużej mocy silnika, które mają na wyposażeniu także głowice wymienne z nożami i tarczami tnącymi. Jeśli planujemy koszenie zaniedbanych części ogrodu, albo chcemy podcinać podkaszarką odrosty krzewów, lepiej jest zdecydować się na taką właśnie droższą wersję urządzenia.
To czym różnią się jeszcze ,te coraz bardziej popularne urządzenia, to średnica cięcia. Jeżeli wybierzemy podkaszarkę o większej średnicy to szybciej skosimy trawnik, ale możemy mieć trudność z precyzją i przy wąskich rabatkach kwiatowych ofiarą koszenia mogą paść również kwiaty.
Dodatkowe rozwiązania
Wiele podkaszarek – zarówno spalinowych jak i tych elektrycznych wyposażonych jest w regulowane ramię, dzięki czemu każda osoba może dostosować wysokość urządzenia do swojego wzrostu. Jest to niezwykle praktyczne i znacznie ułatwia pracę. Tym bardziej, że zbyt krótkie lub zbyt długie ramię może spowodować dyskomfort a nawet bóle w okolicy kręgosłupa.
Jeśli planujemy koszenie dużych obszarów lepiej jest zaopatrzyć się w urządzenie z dużym zbiornikiem paliwa, pamiętajmy jednak, że to dodatkowy ciężar jaki trzeba będzie unieść, więc jeśli nie zachodzi taka potrzeba, nie ma sensu kupować zbyt ciężkiej podkaszarki ,a niektóre z nich ważą nawet 8 kilogramów..
To co jest równie istotne jak parametry samej kosy to gwarancja i dostępność usługi serwisowej. Większość narzędzi ogrodniczych tego typu ma bardzo krótki okres gwarancyjny a na dodatek nie wiadomo gdzie znajdują się punkty serwisowe. W takiej sytuacji przy awarii urządzenia skazani jesteśmy na kosztowne naprawy w niezależnych serwisach, o ile w ogóle zajmują się one naprawą wybranego przez nas typu podkaszarki i dysponują częściami zamiennymi pasującymi do urządzenia. Dlatego jest dość istotne, czy kupujemy sprzęt renomowanej marki czy wybieramy jakiś tani zamiennik, który w razie awarii prawdopodobnie trzeba będzie wyrzucić. Może się okazać, że zakup porządnego, markowego urządzenia nie tylko spowoduje zwiększony komfort użytkowania ale w ostatecznym rozrachunku będzie po prostu tańszy.