Namioty i pawilony ogrodowe są tańszą alternatywą dla altan i domków. Ich zaletą, poza ceną, jest możliwość zmiany miejsca oraz powiększania w dowolny sposób. Na co zwrócić uwagę przed kupieniem namiotu do ogrodu?
Przeznaczenie namiotów ogrodowych
Zasadniczo pawilony i namioty służą na działce jako zaciszne miejsce do spędzania wolnego czasu. Mają chronić przed zbyt ostrym słońcem lub przed deszczem i wiatrem w przypadku brzydkiej pogody. Nowoczesne pawilony ogrodowe spełniają również funkcję moskitiery! Są wspaniałym miejscem na śniadanie w ogrodzie lub na wieczornego grilla w gronie przyjaciół.
Wybór namiotów ogrodowych jest naprawdę ogromny, a podstawowym wyznacznikiem powinno być ich przeznaczenie. Jeśli potrzebujemy namiotu, który ma jedynie osłonić nas przed słońcem, i będzie używany dość rzadko, warto postawić na najtańszy model, przypominający parasol (bez ścianek bocznych). Natomiast jeśli kupujemy pawilon ogrodowy na działkę, na której spędzamy większość wiosny, lata, a nawet jesieni, warto zastanowić się nad modelem ze ścianami – dwiema, trzema, a nawet czterema. Namiot taki jest wielofunkcyjny, a ściany w razie potrzeby bardzo łatwo odpiąć.
Najlepsze materiały na pawilony ogrodowe
Namioty do ogrodu mogą być wykonane z różnych materiałów. Te najprostsze, spełniające jedynie funkcję parasola, są z tkanin rozpiętych na drewnianej lub metalowej konstrukcji. Pawilony takie chronią jedynie przed słońcem, czasem przed deszczem – gdy tkanina jest nieprzemakalna (dodatkowo impregnowana). Ich największą zaletą jest możliwość demontażu i wyprania w pralce.
Najbardziej odporne na polskie warunki pogodowe są namioty wykonane z materiałów PCV – nie grzybieją, chronią przed deszczem, słońcem i wiatrem. Przed zakupem trzeba przyjrzeć się również konstrukcji – im porządniejsza, cięższa, wykonana z dobrej jakości materiałów (mocne drewno, stal – nie aluminium), tym większą mamy pewność, że nie zagrozi jej zbyt mocny wiatr czy opad gradu. Stanowczo odradzamy namioty, których konstrukcja opiera się na wykonanych z tworzywa rurek. Od materiałów (i wielkości) zależą ceny namiotów ogrodowych i zaczynają się od 200 zł dochodząc nawet do 5000 zł.
Jak konserwować namioty ogrodowe?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na sposób montażu (instrukcja!). Jeśli zastosujemy się do wskazówek producenta, z pewnością będziemy cieszyć się pawilonem dłużej, bez konieczności napraw. Co jeszcze wpływa na przedłużenie żywotności namiotów ogrodowych? Należy sprawdzić, czy pawilon można pozostawiać na dworze na noc i w trakcie deszcze (uwaga na namioty z tkanin). Namioty trzeba regularnie czyścić z brudu, kurzu, a gdy jest to możliwe, również prać.
Konstrukcje drewniane bejcujemy (raz w roku), natomiast metalowe chronimy przed rdzą specjalnymi farbami. Pawilony ogrodowe bezwzględnie demontujemy na zimę i przechowujemy w suchym, bezpiecznym miejscu, aby nie były narażone na grzyby, wilgoć oraz gryzonie.
Namioty ogrodowe to świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Można je kupić w niemal każdym markecie budowlanym, sklepie ogrodniczym czy internetowym. Na początku sezonu są również dostępne w hipermarketach czy dyskontach.