Każda epoka rządzi się swoimi prawami. Również ta, która dotyczy stylów urządzania wnętrz. W ostatnich latach kilka wyraźnych trendów wysuwa się na prowadzenie. Przedstawiamy najważniejsze z nich – opisujemy, jak modnie i stylowo urządzić wnętrze, jak wybrać meble i dodatki, by cieszyć się elegancją na co dzień. Poznaj styl skandynawski, angielski sposób na wnętrza oraz wytworną mieszkankę paryskiego szyku i nowojorskiego szaleństwa w mieszkaniu glamour.
Wnętrza w stylu skandynawskim
Mimo że Skandynawia kojarzy się nam z ciemnością, chłodem i daleką północą, wszyscy kochamy wnętrza urządzone w stylu nawiązującym do norweskiej, duńskiej czy szwedzkiej prostoty. Są one bowiem wyjątkowo stylowe, eleganckie, a jednocześnie niedrogie w realizacji. Warto też zwrócić uwagę na niesamowitą uniwersalność stylu skandynawskiego, co pozwala dopasować go niemal do każdego rodzaju pomieszczenia –od salonu, kuchni, sypialni po łazienkę, a nawet przedpokój. Pasują dosłownie wszędzie! Jak uzyskać modne wnętrze w stylu skandynawskim? Poniżej garść przydatnych i praktycznych wskazówek.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o kilku słowach-kluczach, które bezwzględnie kojarzą się ze skandynawskimi domami i mieszkaniami. Mieści się w ich cała kwintesencja stylu i najważniejsze zasady. To w szczególności hasła: światło, przestrzeń, natura, spokój, wygoda i komfort, a także wysoka jakość, która pozostaje niezmieniona przez lata. Bez tych wyznaczników stylu skandynawskiego, o których nie możemy zapominać na żadnym etapie realizacji naszego urządzania wnętrz, nie uda nam się stworzyć prawdziwej Skandynawii we własnym domu.
- Materiały wykończeniowe
Styl skandynawski to, jak już wspominaliśmy, natura i światło w jednym. Dlatego najbardziej pożądane są naturalne materiały w stonowanych barwach. To najczęściej drewno, które świetnie wygląda na podłodze (sosna, dąb, jesion, buk), ale też doskonale sprawdzi się jako ozdobne wykończenie ścian, a nawet sufitów – wtedy wybieramy drewno bielone (duże deski) lub całkowicie pomalowane na biało. Staramy się wybierać drewno zamiast tańszych paneli, ponieważ jest bardziej przyjemne w dotyku i ma ładniejszy rysunek słojów. Jeśli natomiast zależy nam szczególnie na panelach podłogowych, musimy rozważyć te z górnej półki, ponieważ bardziej przypominają naturalne drewno i są bardziej eleganckie niż najtańsze modele. Drewno to też idealny materiał na meble, blaty kuchenne oraz dodatki.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Poza drewnem, łatwo dostępnym w Skandynawii naturalnym materiałem jest kamień, który wspaniale spisze się jako posadzka w bardziej newralgicznych i narażonych na uszkodzenia częściach domu – przedpokoje, łazienki i kuchnie. Dobrze wyglądają płytki ceramiczne, które udają kamień naturalny, a jednocześnie są od niego znacznie bardziej praktyczne i tańsze. Takie płytki powinny być dużych rozmiarów (minimum 70*50 cm), by wyglądały naturalniej niż drobne, tradycyjne płytki terakotowe. Naturalny kamień sprawdzi się na kuchennym blacie lub jako materiał wykończeniowy na parapety.
Jak wcielić w życie zasadę natury i światła w jednym? Wykorzystując szkło! Skandynawskie okna są duże i wciąż odsłonięte. Dlaczego? Jakoś trzeba sobie radzić w kraju, w którym większość czasu w roku panuje półmrok lub całkowite ciemności. Skandynawowie wykorzystują nawet najsłabsze źródła naturalnego światła. Poza tym szkło idealnie pasuje jako element wykończenia mebli – przeszklenia w szafkach kuchennych, blatach ław i salonowych stolików oraz regałów. Nie możemy też zapominać o lustrach, które doskonale odbijają światło i dzięki temu pomagają rozjaśniać wnętrze oraz optycznie je powiększać.
- Kolory
Kolory w skandynawskich wnętrzach powiązane są ściśle z materiałami, z jakich wykonuje się meble, dodatki oraz wykończenie. Preferowane są jasne, chłodne barwy – beże, szarości, ecri, biel oraz wszelkie pastelowe i obielone barwy (od błękitów, po zielenie, aż po róże). Mają one stworzyć we wnętrzach atmosferę przytulności, a jednocześnie zadbać o to, by wydawały się optycznie większe i jaśniejsze.
- Dodatki
Wnętrze skandynawskie nie istnieje bez odpowiednio dobranych dodatków i dekoracji. Do minimalistycznych i raczej surowych mebli przyda się nutka ciepła w postaci puchatych pledów, miękkich poduszek oraz dywanów, udających skórkę zwierzęcą. Doskonale ocieplą atmosferę także świeczki, lustra oraz lampy – od biurowych, stołowych po podłogowe – dosłownie wszędzie. Dobrze jest też dodać jakieś wyraziste elementy, by we wnętrzu nie zrobiło się zbyt jednostajnie, monotonnie i nudno. Mogą być to zasłony w kolorze czerwonym, turkusowe poduszki lub żółte koce. Jednostajność przełamią również kolorowe obrazy w ramach, na przykład geometryczne lub abstrakcyjne wizje.
Angielskie wnętrza
Kolejnym stylem wnętrz, który ma iście geograficzne źródło, jest angielska stylizacja dla domów i mieszkań. To współczesna kwintesencja elegancji w połączeniu z przytulnością i swojskością, o jakie trudno na przykład w przypadku wnętrz paryskich, których elegancji nie można odmówić. Dlatego też można łączyć zarówno eleganckie tapety, stylowe wiktoriańskie meble z ręcznie haftowanymi obrusami czy dzierganymi serwetami.
- Materiały i wykończenie
Tak, jak na dalekiej północy Europy do wykończania wnętrz często stosuje się kamień czy drewno, na Wyspach Brytyjskich takim pierwszorzędnym materiałem jest cegła. Idealnie pasuje do ozdobnych ścian w każdym wnętrzu – od kuchni po salon czy sypialnię. Cegła może być w naturalnym kolorze, ale też, by nieco rozjaśnić wnętrze, warto wybrać jej białą wersję.
Oczywiście, drewno jest też bardzo często wykorzystywane w angielskich wnętrzach. Znajdzie się na podłodze, jak i do ozdabiania ścian – jako tak zwana angielska boazeria. Nie jest to tradycyjna, w Polsce kojarzona z latami 60. I 70., obita drewnem ściana, a zdobiona panelami drewnianymi, tworzącymi określony wzór do wysokości maksymalnie 1-1,20 m (optimum to około 90 cm). Jest ona malowana na biało i ma formę lamperii, a w nowoczesnych wnętrzach nie zawsze jest drewniana. Drogie drewno zastępuje się płytą MDF lub nawet tworzywem PCV.
- Kolory
Nie tylko Skandynawowie chcą nieco ożywić swoje wnętrza, gdy za oknem ponuro i ciemno. Również w Anglii często jest ciemno, deszczowo i mgliście, dlatego w angielskich wnętrzach nie może zabraknąć kolorów i jasnych dodatków. Anglicy wybierają jasne barwy, ale koniecznie ciepłe – beże, żółcie, brązy, czerwienie i pomarańcze. Inne, chłodne kolory są jedynie uzupełnieniem.
Poza tym w angielskich wnętrzach królują różne desenie, których najwięcej odnajdziemy na tapetach, tekstyliach czy zasłonkach. To między innymi tradycyjne angielskie łączki, wrzosy oraz grube, ozdobne pasy.
- Meble i dodatki
Anglicy lubią drewniane meble, często nawiązujące do stylu kolonialnego, czyli komody i szafy wykonane z ciemnego drewna, ale i kute skrzynie czy obszerne fotele. Sprawdzi się też mały stolik kawowy oraz zdobione sofy, które łączyć można z materiałami w pasy, kwiaty oraz ciepłymi barwami obić.
W angielskich wnętrzach nie brakuje dekoracji, których ilość może przypominać przepych. To wszelkie bibeloty, pamiątki po babci, rodzinne zdjęcia, a nawet wystawki w witrynkach z talerzami i kawowymi zestawami. Nie może też zabraknąć małych, nastrojowych lampek oraz zegarów, nawiązujących do londyńskiego symbolu, jakim jest Big Ben. Dobrze sprawdzą się też świeże kwiaty w wazonach i ceglanych doniczkach, które świetnie korespondują z kwiatami na obiciach, poduszkach czy zasłonach. Idealnie w angielskie wnętrza wpisuje się także kominek. Możemy urządzić go także w mieszkaniu w bloku! Wystarczy odpowiednia zabudowa oraz zestaw dużych, klimatycznych świec.
Meble i dodatki w stylu glamour
Urządzenie wnętrza w stylu glamour to swoista mieszanka inspiracji z dwóch miast – europejskiego, szykownego Paryża oraz szalonego, miejskiego Nowego Jorku. Połączenie tych dwóch wpływów daje w efekcie połącznie luksusu, elegancji oraz blasku. Mimo współczesnych tendencji do minimalizmu, glamour, jako synonim luksusu, nadal ma się świetnie.
- Materiały wykończeniowe
W mieszkaniu glamour liczy się wszystko, co błyszczące. Niech będzie to szkoło, lakierowanie drewno oraz błyszczący gatunek betonu na ścianie (raczej jednej ścianie, która ma mieć charakter ozdobny). Podłoga powinna być wykonana z dużych ciemnych paneli, które w mniej praktycznych częściach domu mogą zostać zastąpione sporych rozmiarów kaflami (one mogą być zarówno ciemne, jak i jasne – nawet białe, ważne, aby były błyszczące). Na ścianach warto wykorzystać farby, które odbijają dobrze światło, ale też świetnie wyglądają eleganckie tapety ze srebrnymi bądź perlistymi elementami (np. ornamentami).
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
- Kolory
Elegancja glamour to przede wszystkim połączenie czerni z bielą, ale także dodatek błyszczących, srebrnych elementów. Dobrze sprawdzą się także fiolety, róże oraz ewentualnie odcienie błękitów, przy czym trzeba pamiętać, by kolory te miały wyłącznie chłodne odcienie. Przyda się trochę brokatu oraz połyskliwe odcienie wybranych kolorów, dzięki czemu uzyskamy efekt gry świateł i nieustający blask we wnętrzu.
- Meble i dodatki
Glamour to przepych, który widać także w wykorzystanych meblach i dodatkach. Meble powinny być dość ciężkie, zdobione oraz nabijane nitami czy ćwiekami, co wygląda szczególnie ciekawie w przypadku mebli tapicerowanych – foteli, kanap, podnóżków oraz wygodnych szezlongów. Co prawda, bardzo często trudno w warunkach mieszkaniowych zapewnić miejsce na obszerny szezlong, jednak duży fotel z wysokim oparciem jest elementem obowiązkowym. Bez niego nie ma mowy o wnętrzu w stylu glamour.
Co jeszcze powinniśmy uwzględnić? Jak urządzić wnętrz? Koniecznie postawmy na lustra, szklane stoliki i półki, modne obrazy przedstawiające panoramy wielkich metropolii, kryształowe żyrandole oraz lampy z bogato zdobionymi abażurami. Ważna we wnętrzu glamour jest gra świateł, dlatego też trzeba postawić na ozdobne świecie, którym daleko do prostoty – niech będą przybrane perłami, kryształkami oraz diamencikami. Ewentualne tkaniny oraz ramki do zdjęć czy obrazów powinny być maksymalnie błyszczące, świetliste, a pledy i poduszki puchate – imitujące futro oraz naturalną owczą skórkę. Dobrym pomysłem na oryginalne i luksusowe zasłony czy kotary w domu jest wykorzystanie atłasu, który jest jednocześnie błyszczący i miły w dotyku, a na pewno i elegancki.
Trzeba jednak być ostrożnym przy urządzaniu wnętrz glamour, bo łatwo przesadzić i uzyskać wnętrze na wskroś tandetne. Taki rodzaj wystroju nie sprawdzi się też w przypadku rodziny z małymi dziećmi bądź zwierzętami, gdyż czeka nas codzienne sprzątanie i pucowanie błyszczących mebli, na których widać wszystkie zabrudzenia jak na dłoni.