Dobre filary to podstawa dobrego domu. Jednak ogromne znaczenie mają także ściany, które zapewniają odpowiednią temperaturę w domu, zatrzymują ciepło ogrzewania oraz chłodzą latem. Dobra ściana to również odpowiednia izolacja od hałasu, który dobiega z otoczenia. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najlepszych i najnowocześniejszych materiałów na ściany oraz kilka propozycji ocieplenia. Mieszkajcie dobrze i ciepło!
Od materiałów na budowę ścian wymagamy naprawdę wiele. To już nie tylko perfekcyjna izolacja od temperatur na zewnątrz – zarówno latem, jak i zimą, a także powinny być bezpieczne, ekologiczne i zdrowe dla ludzi oraz środowiska.
Ściany z ceramiki
Ściana z ceramiki to doskonały wybór, ponieważ świetnie łączy trwałość oraz dobrą cenę. Obecnie na rynku do wyboru mamy cegły tradycyjne oraz pustaki poryzowane. Czym różnią się jedne od drugich? Tradycyjne cegły lub pustaki wykonuje się z zazwyczaj z gliny, iłu oraz niewielkiej ilości piasku. To najbardziej klasyczne rozwiązanie i zależenie od konstrukcji są zazwyczaj dobrym i sprawdzonym izolatorem. Mur wykonany z cegły lub pustaków ma zazwyczaj od 25 do 30 cm szerokości, a współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,34-0,40 W/m2K („Współczynnik dla powierzchni płaskiej określa ilość ciepła przenikającego przez przegrodę o jednostkowym polu powierzchni, gdy panuje między powierzchniami różnica temperatur równa jednostce temperatury. Im mniejszy jest współczynnik, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody” – cyt. za Wikipedia). Z pustaków tradycyjnych buduje się ściany dwuwarstwowe.
Z kolei pustaki poryzowane są nieco cieńsze, ale jednocześnie cięższe i lepiej trzymają ciepło. To bardziej nowoczesny materiał na ściany. Szerokość takiego pustaka wynosi od 19 do maksymalnie 25 cm, natomiast współczynnik przenikania ciepła dla pustaków poryzowanych mieści się w wartości około 0,24 W/m2K. Trzeba jednak pamiętać, że ściany takie są bardzo kruche i warto przed postawieniem upewnić się, że wykonawca ścian poradzi sobie z tego typu materiałem. Z pustaków poryzowanych wykonuje się również ściany dwuwarstwowe, jednak na rynku można dostać już tak skonstruowane pustaki, ż nadają się do budowania ścian jednowarstwowych. Wtedy zazwyczaj mają, poza łączeniami na pióro oraz wpust, dodatkowe szlifowane powierzchnie poziome. Dzięki temu nie tylko lepiej się łączą w budowie, ale też wykazują wyższy współczynnik izolacji akustycznej.
Jakie są wady ścian wykonanych z ceramiki? To przede wszystkim duży ciężar takich ścian, znaczna ich grubość, ale także duży nakład pracy przy budowaniu ściany oraz znaczne zużycie materiału.
Ściana z betonu komórkowego
Beton komórkowy to materiał znacznie nowszy niż wiekowa cegła, jednak na rynku budowalnym istnieje już od dziesiątków lat. Jest dość tani i trwały, więc cieszy się wielką popularnością w naszym kraju. Stosuje się go do budowy nie tylko ścian domów jednorodzinnych, ale też do budowli wielorodzinnych, bloków, a nawet do budynków komercyjnych (np. dużych obiektów handlowych). Beton komórkowy dostępny jest w bloczkach (inne jego nazwy to: suporeks, siporeks lub gazobeton).
Budynki z betonu komórkowego są łatwe w budowie, a ściany trwałe, dobrze izolują ciepło i dźwięki. Jest to też materiał bardzo plastyczny, łatwy do przycinania, a dzięki temu, że jest jednolity w każdym miejscu budynku, nie są zaburzone właściwości izolacyjne budynku. Dodatkowo łatwo w ścianach z takich bloczków drążyć, dzięki czemu łatwiej montować ewentualną instalację. Ściany z betonu komórkowego mają zazwyczaj 12 cm, jednak na rynku znajdziemy również takie, które mają grubość od 50 do nawet 70 cm. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że wykazują wyjątkowo dobre właściwości współczynnika przenikania ciepła – od 0,18 do 0,20 W/m2K. Dodatkowo na ich korzyść działa przystępna cena.
Budowa domu z silikatów
Silikaty są wykonywane z tych samych materiałów, co beton komórkowy, jednak specjalna technologa powoduje, że mają inne od niego właściwości. Silikaty są naturalnymi materiałami budowlanymi, który konstruuje się z wapnia i piasku. Ściany z silikatów są wyjątkowo bezpieczne, gdyż cechuje je bardzo dobra wytrzymałość nośna przy jednocześnie dość cienkich ścianach. Parametry silikatów są bardzo stabilne, dlatego doskonale nadają się nie tylko do budowy domów jednorodzinnych i budynków o niskich kondygnacjach, ale sprawdzą się też w budowaniu wysokich budynków wielorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej. Warto też zwrócić uwagę, że silikaty są ognioodporne, co powoduje, że budowane są z nich również kominy oraz ściany wentylacyjne. A co najważniejsze – silikaty wykazują dobry współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,25 W/m2K.
Ponadto silikaty są bardzo ekologiczne. Wykazują odporność na korozję biologiczną, chemiczną, nie emitują substancji toksycznych i nie są radioaktywne. A do tego wykonuje się je z naturalnych materiałów, co powoduje, że budynki z silikatów są zdrowe również dla ludzi, nie tylko dla środowiska. Dodatkową zaletą ścian silikatowych jest ich niska cena – oczywiście, jeśli weźmiemy pod uwagę ich liczne zalety.
Jednak nie ma róży bez kolców. Silikaty są bardzo ciężkie, dlatego nie można budować z nich stropów budynków. Budowa z silikatów przez ciężkość elementów zazwyczaj jest nieco dłuższa niż z innych elementów (by łatwiej było budować, wykorzystuje się mniejsze elementy, co zazwyczaj wydłuża czas robót). Konieczne jest także dobre zabezpieczenie w transporcie silikatów, które są kruche. Bardzo łatwo połamać je podczas przewożenia z marketów budowlanych.
Czy kształtki styropianowe nadają się na ścianę?
Kształtki styropianowe to nowa technologia w budownictwie, która do Polski weszła dopiero kilkanaście lat temu. Pewnie dlatego nie jest jeszcze tak popularna, a szkoda, bo wykazuje dobre właściwości przy budowaniu ścian. Czym są kształtki styropianowe? Wyglądają niczym klocki z pustą przestrzenią w środku. Pustą przestrzeń wypełnia się specjalną mieszanką betonową, w skutek czego powstaje bardzo stabilna ściana o właściwościach żelbetonowych. Taka ściana ma już w sobie ocieplenie styropianowe, co powoduje, że czas stawiania ścian budynków znacznie się skraca, bo nie trzeba dodatkowo ocieplać ich warstwą styropianu.
Ściany wykonane z kształtek styropianowych wykazuję świetne właściwości termoizolacyjne – szacuje się, że ich współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,11 W/m2K do maksymalnie 0,28 W/m2K. Ponadto kształtki styropianowe wykazują się bardzo dużą trwałością, są odporne na działanie wilgoci, bakterii oraz wszelkich mikroorganizmów, a domy z nich budowane są energooszczędne. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach budowania, jeśli postawimy na ten materiał do budowy naszego domu. Fachowcy zwracają przede wszystkim uwagę na to, że powinniśmy korzystać z materiałów od jednego producenta. Jeśli kształtki, to i wszelkie dodatkowe łączenia, materiały do wypełnienia, nadproża, podparcia stropów, a nawet fundamenty należy zamówić od jednego producenta. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję trwałości i energooszczędności. Przed wybraniem ekipy do budowy ścian, trzeba też powiedzieć im o tym, że chcemy budować z kształtek styropianowych, by upewnić się, że poradzą sobie z tego typu materiałem. Do wykańczania ścian wystarczą zwykłe tynki cienkowarstwowe, pod które wykorzystujemy tradycyjną siatkę styropianową.
Czym ocieplić dom?
Przy budowie ścian domu ważnym punktem jest także właściwe ocieplenie budynku. Wpływa ono znacząco na energooszczędność, ale też na ekologiczność domu oraz dźwiękoszczelność. Opisujemy kilka najbardziej popularnych metod ocieplania domów.
- Styropian
Wybór styropianów na rynku jest ogromy, a najważniejszym elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć podczas wyboru, jest już dobrze nam znany współczynnik przenikania ciepła. Rozpiętość wartości dla styropianów waha się pomiędzy 0,030 a 0,045 W/m2K. Oczywiście im mniejszy, tym lepiej. Zwykły biały styropian najczęściej wykazuje współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,035 w/m2K. Lepszym rozwiązaniem jest wybór styropianu grafitowego, który jest bardziej energooszczędny (0,030W/m2K), dzięki dodatkowi naturalnych minerałów. Trzeba jednak pamiętać, że przy ocieplaniu domu styropianem grafitowym liczy się czas. Trzeba szybko pokryć go tynkiem, ponieważ nagrzewa się w bardzo krótkim czasie. Największą zaleta styropianu jest jego niska cena w porównaniu do właściwości, a jednocześnie prostota w montażu na ścianie (bardzo łatwo i szybko znajdziemy odpowiednią ekipę do ocieplania domu). Ponadto styropian jest lekki, więc nie obciąża dodatkowo budynku.
- Wełna mineralna
Wełna mineralna jest materiałem cięższym i nieco droższym niż styropian, ale nadal wiele osób do ocieplania domów wybiera właśnie wełnę. Dlaczego? Ma świetne działania dźwiękoszczelne, świetnie przepuszcza parę wodną i jednocześnie zatrzymuje ciepło w domu (współczynnik przenikania ciepła podobny do styropianu). Ponadto jest odporna na wysokie temperatury oraz zmniejsza ryzyko zatrzymywania wody w budynku (zapobiega to powstawiania grzybów i pleśni na ścianach). Wady? Wysoka cena nie tylko samego materiału, ale i robocizny, ponieważ nie jest tak prosta i szybka w montażu na ścianach budynków. Z tego powodu też czas ocieplania budynku może się wydłużać.
- Pianki poliuretanowe
Pianki poliuretanowe to nowoczesny sposób ocieplania budynków pianą wytworzoną z żywicy poliestrowej, która okazuje się jednym z najlepszych na rynku budowalnym termoizolatorem. Świetnie nie tylko wpływa na energooszczędność domów, ale także jest wyjątkowo odporna na działanie pleśni, grzybów, wszelkich owadów i gryzoni. Praktycznie się nie starzeje, przez co jest wyjątkowo trwała. Ponadto jest odporna na działanie wysokich temperatur, a niektóre jej wersje są produkowane w opcji samogasnącej, co nabiera znaczenia przy ewentualnych pożarach budynków. Dzięki piance zyskujemy nawet 100 procent szczelności, a budowa domów przy wyborze tego właśnie ocieplenia jest znacznie szybsza. Dobra ekipa budowalna jest w stanie ocieplić średniej wielkości dom nawet w ciągu jednego dnia! Jednak trzeba pamiętać o tym, że pianki poliuretanowe są bardzo drogie w porównaniu do styropianu czy nawet wełny. Drogi jest sam koszt materiału, ale też profesjonalna ekipa, która tym zadaniem się zajmie.