Nie od dziś wiadomo, że dobry sen to podstawa zdrowia: w końcu właśnie we śnie regeneruje się nasz organizm. Na jakość snu składa się wiele czynników: jego długość, pora pójścia spać, obfitość kolacji oraz dobrze dobrany materac.
Jaka twardość materaca jest odpowiednia?
Wciąż pokutuje przeświadczenie, że im twardszy materac, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, iż wszystko zależy od naszej wagi – im cięższa osoba, tym twardszy materac powinna wybrać. Natomiast osobom szczuplejszym poleca się te bardziej miękkie.
Ogólne zasady mówią o tym, że twardość materaca H2 jest dla osób ważących do 80 kg, H3 dla osób w przedziale 80-100 kg, a H4 powyżej 100 kg. Jednak nic nie zastąpi indywidulanych doświadczeń – w sklepie warto położyć się chociaż na kilka minut i sprawdzić, czy jest nam wygodnie.
Nowością na rynku są materace wielostrefowe, które w okolicy głowy i stóp są miękkie, natomiast w odcinku lędźwiowym bardziej twarde. My polecamy w szczególności materace 7-strefowe, które są zaprojektowane w taki sposób, by idealnie dopasować się do kształtów naszego ciała.
Warto się chwilę nad tym zastanowić, bo konsekwencje wyboru złego materaca mogą być wyjątkowo negatywne dla naszego zdrowia: bóle kręgosłupa i niedokrwienie spowodowane złym krążeniem krwi. Ciężko w takiej sytuacji wstać rano wyspanym i pełnym energii, prawda?
Jakie wypełnienie materaca jest najlepsze?
Niezwykle istotną cechą nowego materaca powinno być jego wnętrze. Nad najtańszymi materacami typu bonell nie powinniście się w ogóle zastnawiać, jeśli chcecie się dobrze wyspać. Bonell cechuje elastyczność płaszczyznowa, która oznacza, że cała powierzchnia spania odkształca się w kierunku najcięższego miejsca: jeśli w łóżku śpią dwie osoby, ta lżejsza będzie cały czas spadała w kierunku cięższej.
Najlepsze materace do sypialni to te charakteryzujące się elastycznością punktową: kieszeniowe, piankowe, termoplastyczne, lateksowe (ze wskazaniem na te pierwsze). Budowa kieszeniowa zakłada, że materac ugina się wyłącznie w obrębie kieszeni, a nie na całej powierzchni, dzięki czemu tłumione są wstrząsy spowodowane ruchami drugiej osoby.
Dodatki do materacy
Jednak sam materac może nie wystarczyć, abyście dobrze się wyspali we własnym łóżku. Niezbędny jest dobry stelaż, czyli taki, który da optymalne wsparcie. Jeśli chcecie kupić stelaż drewniany, sprawdźcie, czy jest elastyczny i ma możliwość regulacji – te cechy są bardzo ważne, aby wasz materac właściwie pracował (między listwami należy pozostawić około 5 cm wolnej przestrzeni).
W najlepszej wersji elastyczność stelaża jest tak daleko idąca, że możecie nieco podnieść materac pod głową i stopami. A wszystko to za pomocą pilota!
Nie zapomnicie o pokrowcu na materac, który nadaje się do prania w przynajmniej 60 stopniach. Przyda się na pewno też mata pod materac korygująca ewentualnie źle dobrany stelaż.
Jeszcze jedno: w żadnym wypadku nie możecie kłaść materaca na podłodze i na nim spać! Podłoga skutecznie odizoluje materac, który nie będzie oddychał i właściwie odprowadzał wilgoci. A przez to nie spełni swoich wszystkich funkcji i może stać się siedliskiem bakterii i grzybów.
Człowiek, przynajmniej w założeniu, powinien spać 8 godzin. To oznacza, że w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia! To chyba jasne, że warto zadbać o to, by i ta część naszego istnienia była na możliwie najlepszym poziomie. Po materac do sklepu marsz!