Styl marynistyczny to gorący trend nie tylko w modzie. To także sposób na urządzenie wnętrza ze smakiem – styl marynarski przywodzi na myśl beztroskie wakacje, przygodę oraz błogi spokój. A stylizacja wnętrza w morskich klimatach z nami to pestka!
Zacznijmy od podstaw…
a więc od podłogi! Ma imitować pokład statku, więc obowiązkowo powinna być drewniana, z długich, szlachetnych desek, najlepiej olejowana. Możecie też wybrać bieloną dębową podłogę.
Ściany to bardzo prosty wybór pomiędzy kolorem białym a niebieskim lub połączeniem ich obu. Zastanówcie się nad jednolitą ścianą, jeśli planujecie wiele ciekawych dodatków. Możecie poszaleć ze wzorami (np. tapet), jeżeli wasze wnętrze będzie bardziej ascetyczne w dekoracjach.
Ciekawym pomysłem na wykończenie ścian jest boazeria, która wraca do łask, ale w nowym wydaniu – do połowy ściany i koniecznie w białym kolorze.
Co z oknami? Im większe, tym lepsze, bo marynistyczne dekoracje wymagają dużej ilości światła. Zazwyczaj jednak nie mamy wpływu na ich wielkość (szczególnie w blokach mieszkalnych). Możecie za to zadbać o pasujące rolety: drewniane, zbliżone kolorem do podłogi.
Meble prosto z żaglowca
Kapitańska kajuta zawsze urządzona jest w dobrym stylu, mimo trudnych warunków morskich. Meble w żeglarskim stylu to koniecznie dobrej jakości drewno z widocznym rysunkiem słojów (podobnie do podłogi). Możecie zastąpić je także białymi meblami, o ile dołożycie do nich bardziej wyraziste dodatki (np. granatowe, czerwone). Dobrze prezentuje się także drewno stylizowane na stare, wyblakłe.
Dopasujcie stolik z lekkim, szklanym blatem lub imitujący beczkę. Świetnie wyglądają duże skrzynie z okuciami, przypominające dawne skrzynie do transportu.
Na żaglowcu, nawet eleganckim, ciężko znaleźć popularny ostatnio narożnik. Do dyspozycji pasażerów są za to piękne sofy oraz fotele obite błękitną tapicerką.
Marynistyczne dodatki
Wybierając dodatki najłatwiej jest wykorzystać różnego rodzaju tekstylia – od dywanów, poduszek, narzut, na zasłonach i obrusach kończąc. Powinny przywodzić na myśl morskie klimaty - polecane kolory to błękitny, granatowy, biały i czerwony. Najlepsze wzory to pasy, ewentualnie bardziej dynamiczny chevron, a także symbole: koło ratunkowe, kotwica, łodzie, żaglowce, wiosła, róża wiatrów czy ster.
Wzory te możecie też przemycać na modnych plakatach ściennych, obrazach w ramkach czy wieszając na ścianie autentyczny drewniany ster.
Z czym kojarzą się żaglowce? Poza wielkimi żaglami, linami i masztami, ich cechą charakterystyczną są okrągłe okna. Nie każdy może sobie na nie pozwolić, więc wykorzystajcie ich imitacje – okrągłe ramki na zdjęcia, którym dorysujecie śruby!
Wśród marynistycznych dodatków nie może zabraknąć modeli statków i żaglowców oraz okrętu w butelce na wyeksponowanym miejscu. Aby nie było zbyt jednostajnie, dodajcie nieco koloru – czerwonego oraz żółtego.
Żeglarski design to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pasuje zarówno do salonu, sypialni, pokoju dziecka i łazienki. I zazwyczaj każdemu przypada do gustu. Ahoj, przygodo!