Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego oświetlenia. Łazienka nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Powinno się wykorzystać w niej przynajmniej kilka zróżnicowanych opraw oświetleniowych, by zapewnić optymalne warunki do wykonywania rozmaitych czynności, w tym też tych o dużym stopniu precyzji. Problemy pojawiają się wtedy, gdy do dyspozycji ma się naprawdę niewielką łazienkę. Jednak nawet w takich pomieszczeniach da się dobrze zaplanować system oświetleniowy, by był funkcjonalny i efektowny. Jakie lampy wybrać? Czym się kierować podczas poszukiwań produktów oświetleniowych do małej łazienki? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie w łazience – różne potrzeby, różne lampy
Łazienka to ważne pomieszczenie, z którego każdego dnia korzystają wszyscy domownicy. Wykonuje się w niej rozmaite czynności pielęgnacyjno-higieniczne, a także niejednokrotnie zażywa relaksu po stresującym dniu.
Trudno się zatem dziwić, że w tej niezwykłej przestrzeni trzeba zapewnić optymalny poziom światła, przy pomocy właściwie dopasowanych produktów, zapewniających oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne.
Każdy z typów oświetlenia wpływa na funkcjonalność i estetykę łazienkowego wnętrza oraz sprawia, że czujemy się w nim po prostu dobrze. Warto dobrze przemyśleć wybór i rozplanowanie wszystkich lamp w łazience, zwłaszcza we wnętrzach o mocno ograniczonym metrażu.
Najpopularniejsze rodzaje opraw oświetleniowych do łazienki
W małych łazienkach najczęściej szuka się sposobów na optymalizację przestrzeni. Dlatego też najlepiej sprawdzają się tam lampy, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Spory wybór takich rozwiązań można znaleźć choćby na stronie: Lampy.it.
Jakie lampy muszą trafić do małej łazienki? Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne. W tej roli świetnie sprawdzają się płaskie plafony oraz oczka wpustowe. W zależności od wielkości i kształtu wnętrza oraz formy lampy można zdecydować się na jedną oprawę lub kilka punktów świetlnych, by optymalnie doświetlić każdy fragment przestrzeni.
Najważniejsze w łazienkach nie są jednak oprawy główne, a bardziej praktyczne lampy zadaniowe, montowane w pobliżu lustra. Doświetlają miejsce do wykonywania nawet najbardziej precyzyjnych czynności, jak choćby makijaż lub golenie się. W tym charakterze wykorzystuje się kinkiety lub reflektory, pozwalające na kierunkowanie strumienia światła. Ciekawym rozwiązaniem są także lustra ze zintegrowanym źródłem światła LED.
Do dopełnienia aranżacji i zbudowania nastrojowego klimatu w łazience przydają się taśmy LED i światłowody. Przy ich pomocy da się efektownie podświetlić przestrzeń, a zwłaszcza detale architektoniczne, elementy wyposażenia (np. szafki, krawędź wanny), a nawet fugi między płytkami na ścianach i podłodze. Tworzy się przy tym podświetlenie liniowe bądź uzyskuje efekt rozgwieżdżonego nieba. Taśmy nie zajmują cennego miejsca, a potrafią wykreować efektowny nastrój w pokoju kąpielowym.
Idealna lampa do łazienki – najważniejsze cechy produktu
Gdy dobiera się lampy do łazienki, nie można zwracać uwagi wyłącznie na kwestie wielkości i estetyki opraw. Ważniejszy jest współczynnik ochrony (IP). To parametr, który informuje o tym, jak odporny na wilgoć, pyły lub zalanie wodą jest dany produktów. Wszelkie nieszczelności bywają przyczyną uszkodzenia lampy i groźnego zwarcia w instalacji. Dlatego też w łazienkach najlepiej montować wyłącznie oprawy o współczynniku powyżej IP44.
Ponadto, warto zwracać uwagę na to, z czego dana lampa jest zrobiona. Podwyższona wilgotność łatwo uszkadza bowiem elementy drewniane lub metalowe. Dla własnego bezpieczeństwa, trzeba zatem zadbać o to, by w łazienkach stosować tylko oprawy ze szkła, tworzyw sztucznych lub metali odpornych na działanie korozji.
Dodatkowo, gdy wybiera się źródła światła, dobrze jest postawić na nowoczesne produkty LED. Dlaczego? Są energooszczędne i wykazują większą żywotność niż klasyczne żarówki. Ponadto mogą emitować światło o różnych kolorach oraz o odpowiedniej temperaturze barwowej, dopasowanej do potrzeb chwili lub specyfiki danej strefy łazienkowej. W pobliżu lustra należy choćby zastosować rozwiązania dające światło neutralne o wysokim współczynniku oddawania barw, by mieć pewność, że każdy makijaż wyjdzie zawsze perfekcyjnie.
Oświetlenie w małej łazience – funkcjonalność i estetyka w jednym
Nawet do małej łazienki da się wybrać odpowiednie produkty oświetleniowe – praktyczne i o niewielkich gabarytach, które łatwo mieszczą się nawet w ciasnej przestrzeni. Jeśli na dodatek połączy się je z energooszczędnymi źródłami światła, zyska się wręcz idealne rozwiązania do nowoczesnej i modnej łazienki.