Moda może dotyczyć absolutnie wszystkiego! Również kwiatów doniczkowych, które warto mieć w swoim mieszkaniu, by mieć wnętrze na topie – w każdym roku, również 2017, designerzy wyznaczają kolejne doniczkowe trendy. W tym roku do najmodniejszych kwiatów doniczkowych należą monstery, palmy i sansewierie. Opisujemy ich wymagania, sposoby na pielęgnację i zdrowy wygląd.
Wcale nie straszna monstera
Monstera dziurawa w naturze jest rośliną pnącą, ale w domowych warunkach najczęściej wypuszcza pędy, które opierają się na mocnych tyczkach. To bardzo efektowna roślina doniczkowa, ponieważ jej liście są bardzo duże, intensywnie zielone i błyszczące. Świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach, utrzymanych w chłodnej bieli lub szarości. Jej piękno wydobędzie prosta doniczka w białym kolorze lub imitacja małej drewnianej skrzynki (dobrze pomalować ją białą bejcą). Dojrzała monstera sama w sobie może być dekoracją, więc w wnętrzu wcale nie trzeba wielu dodatków.
Monstera nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia i dobrze czuje się w półcieniu. Optymalna temperatura dla tej rośliny oscyluje wokół 20 st.C, a szkodzą jej przeciągi, suche powietrze i źródła ciepła (uwaga na grzejniki). Monsterę należy 2 razy w tygodniu zraszać wodą (liście) i ziemię podlewać nie częściej raz w tygodniu. Ewentualne nawożenie dozwolone jest co kilka tygodni (nawozem do roślin zielonych).
Modne palmy w doniczkach
Moda na tropikalne motywy na tkaninach czy tapetach powoduje, że również palmy wracają do łask. Do pomieszczeń wnoszą klimat egzotyki, wakacji w ciepłych krajach, a jednocześnie są szalenie eleganckie. Doskonale wpisują się zarówno w styl nowoczesnego, jak i bardziej klasycznego designu.
Palmy są jednak dość wymagające w uprawie – nie lubią wilgoci (wilgotnego powietrza), ale lubią mokrą ziemię w doniczce, lubią słońce, ale nie bezpośrednie, mocne słońce, a ponadto niezbędne jest używanie specjalnych nawozów do palm. Doskonałym rozwiązaniem jest zimowanie plam w domu, a latem wystawianie ich na zewnątrz – na balkon lub taras. Taka operacja zapewnia im naturalny system wegetacji, a roślina rośnie szybciej i jest znacznie zdrowsza. Do podłoża wykorzystujemy ziemię do palm lub mieszamy ziemię kwiatową z piaskiem.
Sansewierie, czyli domowe szparagi
Sansewierie to proste kwiaty, które charakteryzują się prostymi, bardzo długimi liśćmi. Ich intensywna barwa – od ciemnej zieleni po jaskrawą żółć idealnie komponuje się z minimalistycznymi wnętrzami. Dobrze wyglądają w białych, jasnobłękitnych i turkusowych donicach (wybieraj kolory chłodne, które świetnie odbiją kolor zielony).
Niewątpliwą zaletą sansewierii jest prosta uprawa tej rośliny. Dlaczego? Ten kwiat doniczkowy lubi suszę (można go nie podlewać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy), dlatego wystarczy podlewać raz w tygodniu, a zimą nawet raz na 2-3 tygodnie. Do uprawy wystarczy najzwyklejsza ziemia do kwiatów, a odżywki i nawozy to prawdziwa ekstrawagancja. Sansewiera sprawdzi się i na wystawie południowej, i na wschodniej. Dla pięknego efektu można do kilka tygodni wycierać liście z kurzu.
A leniwi lub ci, których rośliny nigdy nie trzymają się dobrze, mogą wybrać tapetę, tekstylia czy obrazy z motywami liści modnych kwiatów doniczkowych.