Styl etno w mieszkaniu niejedno ma imię. Inspiruje się bowiem folkowym klimatem kultur całego świata, a tylko od nas zależy, czy postawimy na jeden z nich, czy wolimy eklektyzm łączący w sobie różne kultury i tradycje. Wnętrza w stylu etno są często bardzo wysmakowane, a ich mieszkańcy to zapaleni podróżnicy, artyści bądź ekscentrycy. Odkryj, jak urządzić swoje mieszkanie z elementami folkloru.
Naturalne materiały etno
Etno nawiązuję do kultury tradycyjnej, dlatego doskonałym materiałem są wszystkie tworzywa bliskie naturze – drewno, kamień, wiklina oraz bawełna i len. Drewno i kamień sprawdzi się na podłodze, ścianach oraz na suficie (w postaci widocznych belek nośnych – opcja tylko do domów jednorodzinnych). Wybierzecie naturalne drewno dębowe bądź bukowe, drewniany parkiet lub nowocześniejszą deskę trójwarstwową. Dobrze prezentuje się też drewno bielone lub tylko bejcowane.
Meble do domu w stylu etno
Styl etno w mieszkaniu stawia na to, co trwałe, dobrej jakości i posiadające „duszę”. W końcu jego zadaniem jest walka z bezosobowym stylem współczesnych mieszkań, wzorowanych na katalogach wnętrzarskich promujących lofty i pozbawione elementów charakterystycznych domów. W związku z tym doskonale we wnętrze etno wpiszą się meble wykonane przez lokalnych rzemieślników – jednostkowe, na wymiar, bardzo indywidualne. To niestety dość drogi sposób na umeblowanie wnętrza, ale nie wszystkie meble muszą być aż tak bardzo etno (wybierzecie jakiś charakterystyczny element, np. komodę, witrynę, dużą szafę ze zdobieniami, pokaźnych rozmiarów kufry i skrzynie).
W sklepach meblarskich kierujcie się do działów z meblami w stylu kolonialnym, który jest bardzo zbliżony do etno. Dobrze wyglądają także wszelkie meble z naturalnego drewna, wiklinowe fotele oraz rozłożyste sofy. Poszukujcie ornamentów i zdobień na meblach – również te produkowane masowo je mają!
Etnodesign i dodatki
Pewnie świetnie zdajecie sobie sprawę, że styl etno bazuje na dodatkach, szpargałach oraz wszelkich dekoracjach, podkreślających styl wnętrza. Dzięki dodatkom, które dopasujecie do każdego mieszkania, możecie jeszcze bardziej wyostrzyć konkretny styl folk. Jeśli podobają się Wam motywy afrykańskie, obowiązkowe są cętki, tygrysie plamy czy zebra. Dobrze prezentują się zarówno na tekstyliach (poduszki, koce i pledy), ale i jako ramki do zdjęć i obrazów z safari. Na ścianie powieście też afrykańskie maski i totemiczne pamiątki z dalekich wypraw.
Inne popularne style etno to meksykańskie klimaty, czyli wyplatane pledy, kaktusy i pustynne obrazy. Świetnie sprawdza się we wnętrzach również kultura arabska z fajkami wodnymi, baldachimami i wzorzystymi dywanami. Niektórzy zachwycają się kulturą japońską, która lubi ascetyczne wnętrza z plecionymi matami, obrazami z papieru ryżowego oraz drzewkami bonsai czy japońskim liternictwem w ramkach.
Również kultura polska świetnie nadaje się do dekoracji domu. Haft łowicki, krakowskie wzory doskonale pasują nawet do wnętrz z pozoru nowoczesnych. Kaszubskie motywy mogą wyglądać ciekawie na poduszkach i narzutach.