Meble łazienkowe to niezbędny element wyposażenia każdej, nawet najmniejszej łazienki. Ich zadaniem jest nie tylko przechowywanie kosmetyków, środków czystości czy bielizny, ale również pełnienie funkcji ozdobnej.
Kolor mebli łazienkowych – kontrast czy dopełnienie?
Meble w łazience, zależnie od gustów, albo uzupełniają wybraną ceramikę, albo stają się dla niej kontrastem. Jeśli chcemy naszą łazienkę uzupełnić meblami, które są stonowane i dopasowane do reszty pomieszczenia, najlepiej wybrać meble w tym samym kolorze lub podobnym (np. innym odcieniu). Dobieranie mebli łazienkowych do koloru kafelek czy armatury najlepiej sprawdza się w przypadku kolorów naturalnych, jak beże, brązy, pastelowe błękity, zielenie lub róże.
Jednak kiedy nasze kafelki mają bardziej wyrazisty kolor, np. biały, czarny, czerwony, granatowy czy grafitowy, możemy poszaleć z kolorami mebli łazienkowych i dobierać je na zasadzie kontrastu: do szarych proponujemy fuksję, czerwień lub lionkę, do białego kolory ciemne, a do granatu żółty, czerwony, biały (styl marynarski!).
Zwróćcie tylko uwagę na to, aby nie odjechać z kontrastami za daleko – warto, aby jakiś szczegół, element czy faktura powtarzały się i na meblach, i na kafelkach. Co za dużo to niezdrowo: jeśli pójdziecie w kontrast szaro-różowy, bądźcie mu wierni i nie łączcie dodatkowych kolorów. Naprawdę rzadko mieszanina szaro-różowo-żółta wygląda dobrze.
Meble łazienkowe odporne na wilgoć
Najważniejsza w przypadku wyboru mebli łazienkowych wydaje się być ich odporność na wilgoć. Nie warto inwestować w tańsze meble, które są jedynie pokryte folią PCV. Najlepsze dostępne na rynku, a także stosunkowo tanie, są meble wykonane z płyty MDF lub HDF, które pokryto kilkoma warstwami wodoodpornego lakieru.
Rozwiązaniem mogą być także meble łazienkowe wykonane z tworzyw sztucznych. Są wodoodporne, łatwe do czyszczenia i bardzo tanie, jednak są dość nietrwałe – łatwo uszkodzić je zbyt mocnym uderzeniem.
Dla tych, którzy bardzo chcą mieć naturalne drewno w łazience, polecamy dobrze polakierowane fronty, które nie będą ulegały pęcznieniu, lub trwalsze rodzaje drewna – drewno egzotyczne (iroko, teak, doussie).
Natomiast jeśli nie mamy blatu przy umywalce zbudowanego z płytek ceramicznych, najlepiej jest wykonać go ze szkła, kamienia lub specjalnego kompozytu.
Montaż mebli łazienkowych
Jak dobrze zamontować meble w łazience? Przede wszystkim nie mogą dotykać bezpośrednio ściany, a należy je od niej nieco odsunąć – wystarczy chociażby centymetr. Zasada ta działa niezależnie od tego, czy meble będę podwieszane, czy postawione na nóżkach. Podwieszane meble łazienkowe potrzebują także solidnej ściany – warto sprawdzić, jaką ma nośność przed zakupem mebli (uwaga na ściany z płyt gipsowych).
Przed montażem musimy też zmierzyć łazienkę i dokładnie zaplanować rozmieszczenie mebli tak, aby przed umywalką, prysznicem/wanną i WC pozostawić przynajmniej 60-70cm. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli liczyć się z niewygodą i ciasnotą w łazience.
Najtańsze na rynku są zestawy mebli łazienkowych dostępne w marketach budowlanych, ale nie zawsze pasują do każdego wnętrza. Może warto wtedy skorzystać z możliwości zamówienia mebli na wymiar u dobrego stolarza i zabawić się w łazienkowego projektanta?