Mimo że za oknem jeszcze całkiem zimowa i nieprzyjemna aura, już w marcu trzeba myśleć o ogrodzie, zarówno warzywnym, jak i o kwiatowych sadzonkach. W tym miesiącu rozsady powinni zaplanować działkowicze, a nawet ci, których ogródki ograniczają się do balkonów i parapetów.
Przygotowanie ogrodu na wiosnę
Marzec to miesiąc trochę zimowy, trochę wiosenny. Zdarzają się jednak dni wyjątkowo ciepłe, które koniecznie powinniśmy wykorzystać na prace na świeżym powietrzu w ogrodzie. Przede wszystkim czeka nas grabienie trawnika i zbieranie resztek po zimie. To także najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów oraz prześwietlanie drzew pestkowych i jagodowych (maliny, porzeczki, agrest), aby pięknie rozwinęły się i zaowocowały w kolejnych miesiącach.
Jeśli nie ma już mrozów, a pogoda jest coraz bardziej przyjazna i temperatura rośnie, warto również przekopać i nawozić grządki kompostem. Gdy to koniecznie, w marcu można również nawozić trawniki.
Co warto wysiać wczesną wiosną?
W ogrodzie możemy wysiewać rzodkiewkę, marchew, por, cebulę, czosnek, seler, pietruszkę, koper oraz szczypior. Jednak ze względu na to, że marzec jest miesiącem kapryśnym, lepiej wszystkie grządki przykryć włókniną, która ochroni je przed zmienną temperaturą i przymrozkami.
Marzec to również czas rozsad, a w donicach warto pielęgnować w tym czasie cebulki begonii, dalii, kalii, paciorecznika, które później, w kwietniu, można wysadzić do gleby (lub pozostawić w donicach na tarasie czy balkonie). Pod koniec miesiąca warto pokusić się o wysianie wprost do gruntu chabrów, nagietków, maku czy stokrotek.
W małych doniczkach lub specjalnych mini paletach na sadzonki wysiewamy sałatę, szpinak, jarmuż, bób, pomidory, ogórki i paprykę.
Marzec na balkonie i parapecie
Ciepły marzec pozwala na ozdabianie balkonów – najbardziej odporne na wahania temperatury są bratki, których sadzonki są już powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do kwiatów. Na parapetach można wysiać już zioła – bazylię, pietruszkę naciową, majeranek, cząber, estragon, kolendrę, miętę, rozmaryn oraz melisę.
To także świetny moment na uporządkowanie balkonu, zaplanowanie rozmieszczenia roślin oraz zakup zestawów mebli ogrodowych, jeśli do tej pory takich nie było lub dotychczasowe wymagają wymiany.
Wiosna, na równi z jesienią, to najbardziej pracowity czas dla wszystkich ogrodników. Warto pracę zaplanować tak, aby cieszyć się jak największymi zbiorami. Praca włożona w nasz ogród wiosną, z pewnością zaowocuje bogatymi żniwami latem.