Młodzi ludzie stają często przed bardzo trudnym dylematem: lepiej jest wynająć czy kupić mieszkanie na kredyt? Co się bardziej opłaca, a co jest wygodniejsze? Oczywiście wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednak jest kilka niepodważalnych wad i zalet jednego oraz drugiego rozwiązania.
Wady i zalety wynajmowania mieszkań
Nie zawsze łatwo jest znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie i dobrej lokalizacji, a za ścisłe centrum trzeba zazwyczaj słono zapłacić. Wadą może być także sam właściciel mieszkania i umowa, którą nam proponuje – może zawierać ukryte zapisy, opłaty okazują się zbyt wysokie, a w końcu wypowie nam umowę nagle i trzeba szukać czegoś nowego w krótkim czasie. Ba! O ile w ogóle uda się nam taką umowę od niego dostać… Doskwierać nam może także wystrój danego mieszkania, meble, kuchnia, których raczej nie możemy zmienić lub jest to nieopłacalne.
Jednak brak związania umową z właścicielem mieszkania może mieć także zalety – w każdej niemal chwili możemy spakować walizki i się przeprowadzić. Również wtedy, gdy nie odpowiada nam sąsiedztwo.
Wady i zalety kupna mieszkania na kredyt
Najczęściej wymienia się brak mobilności, co przy dzisiejszym rynku pracy jest dość ważnym argumentem. Ludzie często muszą zmieniać pracę, nawet w obrębie jednego miasta, a dojeżdżanie do miejsca pracy wiele kilometrów i wiele czasu generuje niepotrzebne koszty. Nie mówiąc już o sytuacjach, gdy praca jest w innym mieście czy kraju. Okazuje się zatem, że kupienie mieszkania na kredyt może wiązać nas zarówno z danym miejscem, jak i z pracą.
Jakie są zalety mieszkania na kredyt? To przede wszystkim nasza własność, inwestycja na lata, o ile nie podwinie się nam po drodze noga. Możemy się czuć bezpiecznie, bo nikt nie ma prawa nas wyrzucić z naszego mieszkania nagle. To także wygoda i dużo swobody w urządzaniu wnętrz – jeśli macie ochotę powiesić obrazek, robicie to, jeśli marzy się wam nowa półka, po prostu ją wieszacie.
Co wybrać? Wynajem czy kupno?
Sprawa jest bardzo względna, jednak przed zakupem mieszkania na kredyt, który jest zobowiązaniem na wiele, wiele lat, jeśli nie na całe życie, zadaj sobie kilka pytań kontrolnych. Przede wszystkim nie bierz kredytu, jeśli praca, jaką wykonujesz nie jest stabilna, nie jest Twoją wymarzoną ani opłacalną pracą. Przemyśl dobrze decyzję, jeśli nadal nie wiesz, co chcesz w życiu robić. Na kredyt warto się zdecydować w momencie, w którym masz przynajmniej część kwoty potrzebnej na kupno mieszkania (specjaliści od finansów sugerują, że powinno być to minimum 20% ceny).
Wynajem mieszkania jest bardzo popularny na Zachodzie – w krajach, gdzie młodzi ludzie często podróżują za pracą. W naszym kraju to domena zwłaszcza studentów, którzy po skończeniu studiów i założeniu rodziny decydują się zazwyczaj na kupno własnego mieszkania na kredyt.