Odkryj rośliny idealne dla leniwych i zapracowanych. Kwiaty doniczkowe wprowadzają ciepło i domową atmosferę do wnętrz, a niektóre z nich są wyjątkowo modne i z ich piękna korzystają również znani designerzy. Ponadto oczyszczają powietrze i wpływają na lepszą jakość tlenu we wnętrzach. Często jednak też wymagają wielu prac związanych z ich właściwym wzrostem. Mamy na to receptę – wybierz rośliny doniczkowe, które są bardzo łatwe w uprawie i mało wymagające.
Rośliny, które lubią słoneczne stanowiska
Jeśli masz okna wystawione na południe lub zachód, postaw na „słońcolubne” rośliny doniczkowe. Może być to wybujała zielistka, która charakteryzuje się licznymi i długimi liśćmi, mogącymi osiągać nawet 0,5m długości. Zielistka dobrze wygląda na wyższych półkach i parapetach, z których jej liście mogą opadać swobodnie. Poza słońcem lubi też umiarkowanie częste podlewanie, jednocześnie jest odporna na przesuszenie, a regeneracyjnie działa na nią zraszanie wodą.
Słońce lubi też pnąca roślina Epipremnum z charakterystycznymi ciemnozielonymi liśćmi. Jej pnącza mogą dorastać nawet do 4-5m, dlatego konieczne jest wsparcie na bambusowych tyczkach owiniętych włóknem kokosowym lub linkami rozciągniętymi po całym pokoju. Epipremnum lubi słoneczną pogodę, a nie przepada za wilgocią, więc podlewanie raz w tygodniu z pewnością wystarczy.
Kwiaty doniczkowe do zacienionych miejsc
Hitem designerskiego Instagrama i katalogów z najmodniejszymi wnętrzami stała się ostatnio sansewiera, czyli popularna wężownica, do tej pory kojarzona z urzędniczymi korytarzami. Nie bez powodu znajduje ona zastosowanie i w mieszkaniach, i w miejscach użyteczności publicznej – dobrze czuje się w cieniu oraz woli glebę suchą. Wężownice rosną nawet do 2m wysokości, a niegroźne im przesuszenie – mogą bez podlewania wytrzymać nawet do miesiąca.
Inną rośliną o wyjątkowym i efektownym wyglądzie jest zamiokulkas, wpuszczające długie i ciemnozielone pędy z mięsistymi liśćmi. Zamiokulkas dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu, lubi delikatnie wilgotną glebę, ale i długotrwałe okresy bez podlewania nie zrobią mu krzywdy (szczególnie w czasie zimy i wczesnej wiosny).
Zacienione miejsca lubią też aspidistrie, czyli kwiaty o bardzo delikatnych i eleganckich biało-zielonych liściach. Potocznie zwane są roślinami o żelaznych liściach, które do pięknego wyglądu potrzebują tylko stale delikatnie wilgotnej gleby i przecierania ich z kurzu od czasu do czasu (polecamy do tej czynności wykorzystać piwo, nadające im blask, lub specjalne odżywki do roślin).
Rośliny doniczkowe niewymagające żadnej pracy
Prawdziwym hitem wśród zapracowanych miłośników zielonych roślin są sukulenty. Wystarczy im tylko trochę światła i podlewanie raz na kilka miesięcy. Za to wyglądają obłędnie, można grupować je w zjawiskowe kompozycje w unikalnych naczyniach (np. szklanych, ceramicznych, korespondujących z wystrojem wnętrza).
Dobrze sprawdzi się także aloes, lubiący jasne stanowisko i lekko wilgotną ziemię. Do uzyskania tropikalnego klimatu we wnętrzu możesz też wykorzystać jukę, układającą się w rozetę z rozłożystymi i sztywnymi liśćmi. To doskonały wybór do jasnych pomieszczeń, a częste podlewanie nie jest konieczne (juka wytrzyma nawet przesuszanie).