Działka oraz ogród przygotowany podczas marcowych prac w ogrodzie czeka na kolejne nasze działania. Sprawdźcie, co warto robić w ogrodzie w kwietniu.
Prace w ogrodzie warzywnym
Znaczną część prac przygotowawczych prawdopodobnie mamy już za sobą. Mam na myśli przekopanie ogródka, nawożenie oraz usuwanie ewentualnych liści i gałęzi. Przygotowane grządki możemy zasiewać nasionami bezpośrednio do gruntu: wczesnymi odmianami sałaty i kalarepy, kapusty, grochu, szpinaku, bobu, buraków oraz późnych odmian marchewki, pietruszki i pasternaku.
Kwiecień to również czas sadzenia warzyw psiankowatych, czyli pomidora oraz papryki. To także najlepszy moment na wysianie wielu ziół, które można potem dosiewać w razie potrzeby (koper, kolendra, pietruszka naciowa oraz kminek). Pamiętajcie także o waszych sadzonkach z marca – czas wsadzić je do gruntu!
Kwietniowy ogród ozdobny
Marzec nas w tym roku nie rozpieszczał, więc pewnie niewielu z nas zdecydowało się zdjąć zimowe okrycia z roślin. Kwiecień to czas najwyższy, ewentualne przymrozki nie będą już tak groźne.
Z róż należy uprzątnąć kopce, a następnie je okopać. Przy okazji usuńcie z nich uszkodzone po zimie lub chore pędy. W kwietniu możecie także posadzić nowe krzewy róż – wysadzenie ich w tym miesiącu gwarantuje najlepsze przyjęcie się nowych roślin.
Na początku wiosny należy przeprowadzić przycinanie wszelkich krzewów ozdobnych. Podczas tej czynności sprawdźcie, w jakim stanie są rośliny – poszukajcie ewentualnych uszkodzeń czy szkodników. W razie potrzeby będziecie mogli szybko zareagować i pozbyć się intruzów za pomocą preparatów na szkodniki. Natomiast krzewy, które kwitną wczesną wiosną, można przycinać dopiero po przekwitnięciu.
W kwietniu możemy również wsadzić do gruntu wszelkie rośliny cebulowe, które będą kwitnąć latem, a także rozmnożyć byliny kwitnące jesienią. Bezpośrednio do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: nasturcje, nagietki, chabry, słoneczniki oraz czarnuszkę.
Trawnik i sad – obowiązkowe prace na początku wiosny
Wbrew pozorom trawa w kwietniu może nadawać się już do koszenia, pamiętajcie jednak, by przed pierwszym przycięciem trawnika koniecznie naostrzyć ostrza kosiarki. Po koszeniu trawę należy zgrabić, uzupełnić ubytki w nawierzchni (np. darnią z innej części ogrodu) lub dosiać. Warto też rozważyć napowietrzanie trawnika, które zapewni ładniejszy wzrost i wygląd murawy. Trawę należy nawozić nawozem organicznym.
Niezbędne cięcia drzewek owocowych powinniśmy przeprowadzić wcześniej. Na kwiecień można odłożyć przycinanie tych drzew owocowych, które są bardziej wrażliwe na zmienną, czasem bardzo chłodną temperaturę: morele, śliwy, brzoskwinie, nektaryny oraz jeżyny i winorośle.
Druga połowa kwietnia to także ostatni dzwonek dla wszystkich ogrodników, którzy planują wysadzanie nowych drzew i krzewów owocowych.