Za oknami jeszcze szaro i ponuro, ale pierwsze kwiaty wiosenne można spotkać już w ogródkach i domach. W zimnej glebie możemy zobaczyć już z pewnością przebiśniegi, śnieżyce oraz różnokolorowe krokusy. Z kolei w domowych warunkach w lutym i marcu świetnie kwitną pachnące hiacynty, narcyzy oraz tulipany. Sprawdź, co zrobić, by kwitły pięknie jak najdłużej!
Doniczkowe hiacynty
Hiacynty to kwiaty cebulowe, które do doniczek należy wysadzić już jesienią, aby wczesną wiosną (czy nawet późną zimą) dały piękne kwiaty. Lubią one lekką glebę, przepuszczalną, nawet trochę piaszczystą, która wykazuje odczyn obojętny. Jednak hiacynty nie są zbyto wybrednymi kwiatami w kwestii gleby, dlatego najważniejsze, aby zadbać, by nie była ona zbyt kwaśna.
Ważny jest natomiast dopływ światła, którym dodatkowo można regulować tempo wzrostu hiacyntów. W pełnym słońcu kwiaty rozwiną się wyjątkowo szybko, ale i szybką przeschną. Dobrym miejscem dla hiacyntów jest zatem półcień, ale nie całkowita ciemność. Hiacynty bardziej niż wystawę na słońce lubią wodę, więc koniecznie należy pilnować regularnego podlewania (ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna).
Kwitnące hiacynty wytwarzają bardzo intensywny, słodki zapach, który dla części osób jest nawet drażniący. Stąd nie poleca się wstawiać tych kwiatów do małych pomieszczeń. Po przekwitnieniu kwiaty należy ściąć, a roślinę podlewać normalnie, do momentu, aż opadną zielone liście. Gdy to się stanie – cebulę zasuszamy, a jesienią (np. we wrześniu) ponownie wsadzamy do gleby, przysypujemy piaskiem i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na kilka tygodni.
Innym sposobem na domową uprawę hiacyntów jest uprawa w wazonie z wodą. Pozwala ona uzyskać bardzo szybkie kwitnienie w krótkim czasie. Trzeba jednak uważać, by w wodzie zanurzone były wyłącznie korzenie, a nie cebula, która może zacząć gnić.
Żonkile i narcyzy w doniczkach
Kolejnymi bardzo popularnymi kwiatami kwitnącymi wczesną wiosną w doniczkach są narcyzy i żonkile (czyli narcyzy wybarwione w całości na żółto). Kupując narcyzy w marketach, wybieraj jeszcze nierozwinięte okazy, dzięki czemu wytrzymają w domowych warunkach nawet do Wielkanocy i staną się świetną ozdobą świątecznego stołu.
Do uprawiania żonkili wystarczy uniwersalna ziemia kwiatowa oraz dość głęboka doniczka (koło 25cm wysokości). Lubią one stanowisko nasłonecznione, jednak bezpośrednie promienie słoneczne znacznie przyspieszą i skrócą czas kwitnienia. Ponadto ważne jest częste podlewanie – koniecznie gleby, nie cebul, które łatwo ulegają gniciu. Kwiaty te nie są wymagające, dlatego zbędnym zabiegiem jest dodatkowe nawożenie i stosowanie specjalistycznych odżywek.
Po zakończeniu kwitnienia narcyzy stopniowo zasuszamy w doniczce, a następnie obcinamy uschnięte kwiaty i liście. Cebulki wyciągamy z ziemi i oczyszczamy, a zimujemy w podobnych warunkach jak hiacynty.
Tulipany w wazonie
W domowych warunkach dość ciężko uprawiać tulipany – nie mieszczą się w standardowych doniczkach i mają wybredne wymagania co do pielęgnacji. Dlatego skazani jesteśmy na kwiaty cięte.
Dla przedłużenia ich trwałości przytnij łodygi ukośnie, mniej więcej pod kątem 45 stopni. Wazon przed włożeniem kwiatów wyparz, a wodę zmieniaj codzienne (na zimną!). Idealnym miejsce na te kwiaty jest lekki półcień, nigdy pełne słońce.