Zakup mieszkania na rynku wtórym to bardzo wygodna decyzja. Kupujesz mieszkanie, które jest już wykończone, zazwyczaj znajduje się w dobrej lokalizacji, a jedyne, co musisz zrobić to… wprowadzić się. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy bardzo dobrze sprawdzić ofertę sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego, aby mieć pewność, że jest prawidłowa pod względem formalno-prawnym oraz nie zawiera ukrytych wad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.
Podstawowy dokument – księga wieczysta mieszkania
Najważniejsza sprawa to zbadanie stanu księgi wieczystej mieszkania. Księgi wieczyste nieruchomości to dokument, który jednoznacznie określa stan prawny mieszkania. Poza podstawowymi informacjami o właścicielu i dokładnym adresie nieruchomości, znajdziesz tam informację o obciążeniach hipotecznych nieruchomości. Zapisy w księdze wieczystej traktują również o ewentualnych innych zobowiązaniach oraz prawach i roszczeniach innych osób do mieszkania. Księga wieczysta określa również charakter nieruchomości, opisuje zasady, na jakich można z niej korzystać (dotyczy to również placów zabaw, parkingów itp.).
Sprawdzić stan ksiąg wieczystych możesz zrobić samodzielnie, bez wiedzy właściciela lokalu, o ile będziesz znał numer księgi. Wersja papierowa dostępna jest w sądzie rejonowym odpowiednim dla lokalizacji mieszkania, natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia również elektroniczne wersje ksiąg wieczystych.
Pozostałe kwestie formalno-prawne
Przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy też zajrzeć do aktu notarialnego, uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem oraz o osobach zameldowanych w mieszkaniu. Koniecznie zobowiąż właściciela mieszkania do wymeldowania wszystkich osób – najlepiej do dnia podpisania aktu notarialnego.
Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy zwrócić uwagę na ewentualną służebność wieczystą, co w praktyce oznaczać może zakup mieszkania z lokatorem. Bądź ostrożny również wtedy, gdy właściciel mieszkania prowadzi działalność gospodarczą. Często mieszkanie ujęte jest w środkach trwałych firmy, co może powodować dodatkowe problemy podczas jego zakupu i skomplikowaną sytuację prawną.
Umowa przedwstępna
Gdy jesteśmy już pewni, co do prawidłowej sytuacji formalno-prawnej wybranego przez nas mieszkania na rynku wtórnym, możemy podpisać przedwstępną umowę sprzedaży. To dokument obowiązujący zarówno kupującego, jak i sprzedającego, traktujący o intencjach zakupu/sprzedaży nieruchomości.
Nie warto iść na żywioł i w tym wypadku skorzystać z biura notarialnego, które sporządzi umowę zgodną z prawem i bezpieczną. Podpisanie umowy przedwstępnej wiąże się zazwyczaj z koniecznością zapłacenia przez kupującego zaliczki lub zadatku na poczet zakupu nieruchomości. To zabezpieczenia dla sprzedającego, który, w sytuacji gdy jednak nie zdecydujemy się na finalizację transakcji, może zatrzymać zadatek. Z kolei w sytuacji, gdy do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości nie dojdzie z winy sprzedającego, musi on zwrócić kupującemu zadatek w podwójnej wysokości.