W nowoczesnym budownictwie kuchnia jest najczęściej połączona z salonem i tworzy tzw. aneks kuchenny. Czasem jest możliwość zmiany aranżacji tego miejsca i oddzielenia kuchni od części dziennej mieszkania… jednak czy warto? Przedstawiamy wady i zalety kuchni połączonej z salonem i jadalnią.
Zalety połączenia aneksu kuchennego i części dziennej
Nie ulega wątpliwościom, że przestrzeń otwarta jest współcześnie najmodniejsza i wszyscy ci, którzy idą z duchem czasu, wybierają takie właśnie rozwiązanie. Otwarta kuchnia to także świetnie miejsce do wspólnego gotowania, spędzania czasu przy niespiesznym pichceniu i łatwy sposób na to, aby osoba odpowiedzialna za przygotowanie posiłków nie była wyłączona z życia towarzyskiego. Otwarta kuchnia gwarantuje wielofunkcyjność wnętrza, które możemy modyfikować zależnie od potrzeb.
Ponadto aneks kuchenny sprytnie powiększy nam wnętrze, dodając zarówno metrażu, jak i optycznie zwiększając salon.
Wady salonu i kuchni w jednym wnętrzu
Najczęściej podnoszoną wadą kuchni połączonej z salonem jest wentylacja, a czasem nawet jej brak. Zapachy dobiegające z kuchni mogą przeszkadzać, jednak bardzo łatwo można je wyeliminować – dobrej jakości i mocnym wentylatorem czy okapem kuchennym.
Otwarta kuchnia może oznaczać również hałas kuchenny, który przeszkadza pozostałym domownikom w relaksie czy chociażby oglądaniu telewizji. Ponadto trzeba pamiętać, że aneks kuchenny połączonym z pokojem dziennym, w którym przyjmujemy gości, wymaga abyśmy pilnowali porządku w kuchni. Nic się nie ukryje…
Wśród minusów tego połączenia nie zabraknie również ewentualnych kłopotów związanych w urządzeniem, wyborem mebli i dodatków. Niewątpliwie trudniej wybrać jeden styl i charakter dla wnętrza o tak różnych wymaganiach i przeznaczeniu.
Sprytne rozwiązania dla kuchni z salonem
Bardzo często łączona kuchnia ma małą powierzchnię, która nie jest wystarczająca do gotowania i przechowywania. Jak wykorzystać miejsce w kuchni maksymalnie? Najważniejsza jest dobra zabudowa – szafki do sufitu, zabudowane, aby sprawiały wrażenie ściany. Dzięki temu nie zmarnuje się żadne miejsce, a taki układ szafek nie będzie się narzucał, świetnie komponując się z częścią dzienną.
Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie kuchni i salonu wyspą z miejscem do gotowania. Wyspa umożliwi osobie pracującej w kuchni na bezpośredni kontakt z gośćmi w salonie czy ewentualnie tzw. ‘oko’ na bawiące się tam dzieci. Jeśli nie przewidujecie wyspy, lub szkoda wam na nią miejsca, przemyślcie oddzielenie tych dwóch stref poprzez strefę jadalnianą – dobrze dobrane stół i krzesła do jadalni potrafią świetnie pogrupować obszary we wnętrzu.
Innym sposobem na rozgraniczenie powierzchni salonu z aneksem kuchennym jest zastosowanie panelu, który wyznaczy strefy w pomieszczeniu. Designerzy polecają panele szklane ze względu na nowoczesny i elegancki wygląd, jednak do domu, w którym mieszkają dzieci, lepiej wykorzystać panel ażurowy – metalowy lub z tworzywa. Rolę panelu może spełniać także ścianka, na której zawiśnie telewizor. To rozwiązanie pasuje do naprawdę dużych i przestronnych salonów.
Niewątpliwie kuchnia połączona z aneksem jest modna i bardzo funkcjonalna, a ewentualne niedogodności można w prosty sposób wyeliminować. Sprawdźcie takie rozwiązanie, a dopiero wtedy, gdy się nie sprawdzi, postawcie ścianę oddzielającą salon od kuchni.