Najbardziej popularne w Polsce meble ogrodowe wykonane są zazwyczaj z drewna, które wygląda świetnie w każdym ogrodzie, ale jednocześnie może nastręczać pewnych problemów pielęgnacyjnych. Drewniane meble ogrodowe mają niełatwy żywot, ponieważ narażone są na zmienne warunki atmosferyczne: deszcz, wiatr, palące słońce. To oznacza, że powinniśmy szczególnie starannie o nie zadbać.
Olejowanie mebli ogrodowych
Jeśli ławki i stoły w naszym ogrodzie to 100% naturalne drewno, a więc ani nie lakierowane, ani nie malowane, niezbędne jest olejowanie mebli. Należy przeprowadzać je raz w roku, przed sezonem. Wybierajcie olej pasujący do gatunku drzewa, z którego wykonane są wasze meble i pamiętajcie, aby tę czynność wykonywać miękkim pędzlem wzdłuż słojów.
Olejować drewniane meble możecie kilkakrotnie i nie musicie czekać aż poprzednia warstwa wsiąknie. Czasem wystarczy nawet odczekanie około 30 minut. Po tym zabiegu barwa drewna może wydawać się nieco ciemniejsza, ale mamy gwarancję, że w meble nie będzie wsiąkała woda.
Kiedy olej zastąpić impregnatem do drewna?
Zamiast oleju możemy też wykorzystać impregnaty do drewna, które dostępne są w wielu kolorach. Impregnaty poleca się przede wszystkim do konserwacji mebli z drewna krajowego, bardziej wrażliwego na pleśń, grzyby, porosty oraz małe insekty. Są one nieco tańsze niż profesjonalne oleje.
Impregnowanie to jednak proces pracochłonny, ponieważ zaleca się pokrywanie drewna przynajmniej dwukrotną warstwą impregnatu. Słabsze gatunki drzew (np. sosna) powinny być impregnowane nawet 3- lub 4-krotnie.
Lakierowanie mebli
Natomiast w przypadku, gdy zależy nam na możliwie najlepszej ochronie drewnianych mebli ogrodowych, powinniśmy rozważyć lakier do drewna. Często lakierem maluje się meble wcześniej zaimpregnowane. Lakier chroni ławki ogrodowe, stoły czy krzesła przed wilgocią, insektami, pleśnią oraz przed blaknięciem w mocnym słońcu.
Lakier z czasem może się łuszczyć i odpryskiwać. Konieczne jest wtedy oszlifowanie mebli i pomalowanie ich na nowo.
Czyszczenie mebli w ogrodzie
Oczywiście meble ogrodowe należy regularnie czyścić detergentami do mycia drewna. Warto także je odkurzać, aby unikać ewentualnych zarysowań. Natomiast jeżeli zauważycie na nich atak pleśni lub grzybów (czarne plamy), niezbędne jest czyszczenie chlorem. Meble myjemy w takim przypadku silnym roztworem chloru i dokładnie płuczemy wodą. Po wyschnięciu należy je delikatnie przeszlifować aż do żywego, niezainfekowanego drewna, a następnie zaolejować lub zaimpregnować.
Nie tylko drewno…
Meble ogrodowe to nie zawsze drewno. Wiele elementów łączących czy nóżek wykonanych jest z metalu, który łatwo ulega korozji. Dlatego pamiętajcie o okresowym czyszczeniu tych elementów z ewentualnej rdzy lub wymienianiu ich na nowe, nieskorodowane (jeśli wybierzecie meble z elementami ze stali hartowanej, problem ten nie będzie was dotyczył).
Wszelkie śruby i łączenia należy co jakiś czas sprawdzić – im częściej korzystamy z ławek i stołów ogrodowych, tym większe ryzyko, że śruby się poluzują, a nogi zaczną chybotać. Warto wtedy podkręcać luźne elementy, aby zapobiec zniszczeniu mebli.
Bezwzględnie pamiętajcie także o tym, aby meble drewniane i plastikowe zimować w piwnicy lub garażu. Nawet najbardziej zaawansowana pielęgnacja nie ma sensu, jeśli wystawicie meble na długotrwałe działanie ulewnego deszczu, śniegu i mrozu.