Kominek to symbol ciepłej, rodzinnej i nastrojowej atmosfery, dlatego nic dziwnego, że każdy z nas chciałby mieć go w swoim domu, a nawet w bloku. Nie zawsze możliwa jest instalacja tradycyjnego kominka, w którym spala się drewniane polana. Rozwiązaniem dla tych osób mogą być kominki elektryczne, biokominki czy gazowe. Poznajcie kominki elektryczne!
Zalety kominka elektrycznego
Kominek elektryczny jest w stanie stworzyć w domu magiczną i przytulną atmosferę, dzięki temu, że imituje prawdziwy ogień oraz dodaje ciepła. To świetne rozwiązanie, jeśli do Waszego domu czy mieszkania nie ma możliwości podłączenia tradycyjnego kominka, a nawet biokominka czy kominka gazowego. Kominek elektryczny nie wymaga żadnej instalacji, specjalnej wentylacji czy systemów dostarczania paliwa. Działa wyłącznie na prąd, a włącza się go za pomocą zwykłego przycisku czy pilota.
Kominki elektryczne może mieć każdy z nas i do montażu nie jest potrzebny żaden fachowiec, ponieważ są tak skonstruowane, że wystarczy je postawić i podłączyć do prądu. Wiele osób wybiera ten rodzaj kominka ze względu na bezpieczeństwo – nie ma możliwości wywołania pożaru, poparzenia przez małe dzieci czy zwierzęta, a dobre zabezpieczenia w razie potrzeby odcinają dopływ prądu. Kominek nie nagrzewa się, więc można postawić go na każdego rodzaju powierzchni – podłodze z drewna, gresu, betonu, wykładzinie. Ponadto kominki te nie wymagają dodatkowej pracy w postaci czyszczenia, usuwania popiołu i sadzy.
Wady kominka elektrycznego
Jednak obraz kominków elektrycznych to nie same zalety. Urządzenia te mogą mieć kilka wad, które warto poznać przed decyzją o zakupie. Przeciwnicy kominków elektrycznych podnoszą przede wszystkim argument o kiczowatości i słabej jakości obrazu na kominku, nazywając je nawet po prostu dodatkowymi lampami w pomieszczeniu. Nie trudno się z tym nie zgodzić, bowiem słabej jakości i najtańsze kominki mogą rzeczywiście razić tandetą.
Ponadto kominki elektryczne pobierają dużo prądu, przez co nie są zbyt ekonomiczne, a każda ponadstandardowa funkcja powoduje jeszcze większe zużycie.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kominka elektrycznego?
Nigdy nie kupujcie kota w worku i przed zakupem poproście sprzedawcę o to, aby uruchomił dla Was urządzenie. Będziecie mogli porównać jakość elektrycznego ogniska, a także sprawdzić ewentualne dodatkowe funkcje. A wśród tych funkcji może być między innymi możliwość dogrzewania pomieszczenia – wtedy urządzenie powinno być wyposażone w termostat.
Nowoczesne kominki elektryczne wyposażone są w obraz 3D, parę wodną imitującą prawdziwy dym oraz dźwięk naśladujący prawdziwe ognisko i palące się polana. Na rynku możecie wybierać między kominkami w wersji przypominającej prawdziwy, klasyczny kominek, kominek panoramiczny, narożny czy chociażby przenośny.
Jeśli pytacie o cenę kominków elektrycznych, ciężko jest wyznaczyć jednoznaczny przedział. Związane jest to z tym, że najtańsze kominki to kwestia 300-400 zł, natomiast bardziej rozbudowane, nowoczesne i eleganckie modele to nawet 4 do 5 tys. zł.