Ściana nad blatem kuchennym spełnia dwie zasadnicze funkcje – ozdobną oraz bardziej praktyczną - ma za zadanie chronić przed zabrudzeniem i tłuszczem. Wobec tego materiał, jakim wykończymy tę część kuchni, powinien być zarazem ładny, pasujący do reszty wnętrza, a jednocześnie odporny na wysokie temperatury, plamy i częste zmywanie detergentami.
Szkło nad blatem w kuchni
Jednym z najmodniejszych obecnie rozwiązań jest szkło nad blatem kuchennym, które można wybrać w każdym niemal kolorze, uzupełnić grafiką czy motywacyjnymi sentencjami. Producenci oferują nam szkło mleczne, szkło przezroczyste oraz szkło barwione. Jakie plusy ma takie rozwiązanie? To przede wszystkim bardzo elegancie wykończenie, które w łatwy sposób można dopasować do wystroju całej kuchni, nawet jeśli jest to kuchnia połączona z salonem. Szkło jest również bardzo wytrzymałe na uderzenia (szkło hartowane), wysokie temperatury i bardzo łatwo się je czyści (m.in. dzięki brakowi fug, które czasem niezwykle trudno domyć).
Jednak szkło nad blatem w kuchni jest stosunkowo drogim rozwiązaniem w porównaniu do tradycyjnych kafelek czy paneli z tworzyw sztucznych. Ponadto bardzo szybko się brudzi i widać na nim każdą niemal plamę, nawet krople wody.
Tradycyjne płytki
Nie mniej modnym, co tradycyjnym wyborem są płytki ceramiczne, które z różnych względów, również ekonomicznych, wybiera wielu Polaków. Płytki są bowiem dość tanie, a jednocześnie gama wzorów i kolorów jest niemal nieograniczona. Dostarczają one jednak problemów podczas czyszczenia, ponieważ bardzo łatwo przyczepia się do nich brud, a niejednorodna powierzchnia utrudnia domywanie. Trudności w pielęgnacji mogą też generować fugi, w które wchłania się tłuszcz. Aby ten problem zminimalizować, warto zastosować bardziej odporne fugi epoksydowe.
Najlepszym wyborem wśród płytek nad blat kuchenny są płytki w dużym rozmiarze, które łatwiej jest doczyścić. Nie nadają się one jednak do małych kuchni, ponieważ mogą przytłoczyć wnętrze.
Farba do kuchni
Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej farby, która nadaje się właśnie do powierzchni kuchennych. Nie można wykorzystać zwykłej farby, ale poleca się szczególnie wzmocnione farby lateksowe lub zawierające teflon, ponieważ są odporne na szorowanie i wielokrotne czyszczenie, a jednocześnie nie wchłaniają tłuszczu ani plam z wina czy soków. Farba pozwala na szybką i tanią zmianę aranżacji wnętrza.
Farb lepiej nie stosować w kuchni, w których gotuje się dużo, ponieważ szybko tracą swoje właściwości i mogą stać się mało estetyczne, a w końcu doprowadzić do kolejnego remontu w domu. Farbę można wobec tego uznać jedynie za rozwiązanie tymczasowe.