Urządzenie kawalerki to nie lada wyzwanie. Niestety mały metraż oznacza wiele problemów, bo ważny jest każdy centymetr powierzchni. Zebraliśmy dla Was najlepsze pomysły i inspiracje dla małych wnętrz. Zobacz, jak urządzić kawalerkę, by była praktyczna, funkcjonalna i nowoczesna.
Na zakup kawalerki decydują się przede wszystkim ludzie młodzi ze względu na niską cenę zarówno kupna, jak i niezbyt wysokie opłaty czynszowe. To także świetna inwestycja na przyszłość, gdyż kawalerki są bardzo często poszukiwane na rynku wynajmu w Polsce. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, by kawalerka była wygodna dla wszystkich.
Wyznacz strefy
W jednym pokoju trudno zadbać o to, by część dzienna i nocna była oddzielone. Jednak nie jest to sprawa stracona, tym bardziej, że warto łączyć kuchnię z salonem. Taki zabieg pozwala zyskać wrażenie większej powierzchni. Połączenie powierzchni da wrażenie przestrzeni i znacząco powiększy optycznie pokój, a urządzanie salonu łączonego z kuchnią jest prostsze.
W prosty sposób możemy dzielić naszą kawalerkę na strefy przy pomocy sprytnych elementów aranżacji. Kuchnię możemy wyznaczyć, wykorzystując barek lub stół – świetnie oddzielą część kuchenną od dziennej czy sypialni. Jeśli postawimy kanapę tyłem do kuchni, bardzo wyraźnie oddzielimy ją od salonu. Strefy pomaga też wyznaczać oświetlenie, na przykład światło nad stołem jasno wyznaczy nam część mieszkania przeznaczoną na jadalnię, a linia świateł wzdłuż zabudowy kuchennej to wyraźne oddzielenie kuchni od reszty mieszkania.
Z kolei by zasłonić łóżko lub strefę sypialnianą, możemy zastosować niepełną ściankę (do wysokości szczytu łóżka), ściankę ażurową, która jednocześnie będzie pełniła funkcję półek na książki i drobiazgi, lub ściankę aż do samego sufitu, na której z łatwością powiesimy telewizor. Innymi pomysłami na zmianę organizacji przestrzeni w kawalerce mogą być przezroczyste ścianki działowe, które nie zabierają światła, a jednocześnie zgrabnie oddzielają strefy w mieszkaniu. Dobrze podziała też regał dwustronny, podzieli kawalerkę i spełni praktyczną funkcję przechowywania. Ciekawie wyglądają też stylowe parawany – szczególnie w kawalerkach, które stylizowane są na kolonialne lub o charakterze marynarskim. Mniej eleganckie rozwiązanie to cienkie firanki i zasłonki, jednak zastosujmy je wyłącznie w ostateczności.
Bardziej skomplikowanym sposobem na rozdzielenie tych przestrzeni będzie wykorzystanie podestu (najlepiej wygląda w kawalerkach wyższych niż tradycyjne – minimum 260 cm od podłogi do sufitu). Na podeście możemy zaplanować sypialnię lub część dzienną. Podest ma też jeszcze jedną ważną zaletę. Można pod nim zamontować świetne schowki na pościel, ubrania sezonowe, rzadko używane sprzęty kuchenne i wszystko to, co używane jest przez nas od czasu do czasu.
Fot. despositphotos.com
Idealne meble do kawalerki
Dobrym pomysłem jest wybieranie mebli wielofunkcyjnych. Mogą one pozwolić nam zaoszczędzić wiele miejsca, a jednocześnie dzięki nim nie musimy rezygnować z wielu przydatnych w życiu mebli tylko dlatego, że nie mamy gdzie ich wstawić. W małych mieszkaniach sprawdzą się z pewnością sofy z funkcją spania. Zadbajcie o to, by były wygodne, a dla dwóch osób powierzchnia spania o szerokości 140 cm to absolutne minimum. Taka sofa przyda się nie tylko w zastępstwie łóżka, ale też wtedy, gdy możecie pozwolić sobie na łóżko w kawalerce – będzie to idealne miejsce na przenocowanie gości. Sofa powinna koniecznie mieć pojemnik na pościel. Dzięki niemu zaoszczędzimy miejsce na dodatkową komodę czy szafkę na bieliznę pościelową. Dobrym pomysłem są też taborety czy pufy, w których wnętrzach zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie. W sklepach meblarskich dobrze jest też poszukać stołów z szafkami zamiast nóżek – to idealne miejsce na drobiazgi. Meble, które skupiają w sobie funkcję kilku innych, kosztują nieco więcej niż meble jednofunkcyjne. Jednak warto ponieść ten koszt, aby pozwolić sobie na więcej funkcjonalnych sprzętów.
Jeśli jednak uda nam się w kawalerce zmieścić łóżko, koniecznie postawmy na takie, które ukrywa skrzynię na pościel pod stelażem. To idealnie miejsce nie tylko na pościel, ale pod łóżkiem możemy też przechowywać odzież sezonową (zimową, letnią), obrusy, ręczniki czy rzadko używane przedmioty. Łóżko musi mieć przynajmniej 140 cm szerokości i 200 cm długości. Kluczowym elementem jest też materac – warto wydać na niego kilka złotych więcej, by spać wygodnie. Na rynku można też kupić łóżka wielofunkcyjne. Mają one nie tylko pojemniki na pościel, ale też wbudowane półki, schowki, a nawet miejsce na rzutnik i ekran do wyświetlania filmów. Jeśli łóżko nie ma pojemnika na pościel, nie zmarnujmy powierzchni pod nim. Za pomocą zamykanych pudełek i worków próżniowych możemy przechowywać pod łóżkiem na przykład pościel czy część ubrań.
Meble do kawalerki powinny być lekkie – zapomnijmy o meblościankach, wielkich kredensach czy komodach, gdyż wyglądają ciężko i zagracają wnętrze. Znacznie lepiej sprawdzą się nowoczesne rozwiązania, meble modułowe i te o lekkich formach. Tak samo ze stołem. Nie warto kupować ciężkiego dębowego stołu, a lepiej jest postawić na okrągły lekki mebel niewielkich rozmiarów. Oczywiście z funkcją rozkładania, by w razie potrzeby, można było przyjąć większą liczbę gości (stół powinien mieć około 90 cm średnicy).
Kolor i światło mają znaczenie
W małym wnętrzu największe znaczenie ma odpowiednie światło. Idealnie, jeśli mamy do dyspozycji kilka okien, ale jeżeli nasza kawalerka ma taki układ, że jedynym źródłem naturalnego światła jest jedno okno – uda nam się rozjaśnić wnętrze przy pomocy sprytnych tricków. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie rozmieszczenie lamp i oświetlenia. Kawalerka wielkości 20-30 mkw. wymaga użycia przynajmniej dwóch lamp sufitowych oraz jednej dodatkowej nada częścią kuchenną. Poza tym bardzo ważne jest jeszcze oświetlenie uzupełniające – lampy punktowe doświetlające obrazy, lustra, lampy stołowe, lampy podłogowe i małe źródła światła na szafkach. Rozjaśnione wnętrza wydają się znacznie większe.
A wrażenie większego wnętrza wzmocnią odpowiednie barwy. Powinny być jasne, białe lub rozbielone, pastelowe, chłodne i błyszczące. Tylko takie kolory nadają wnętrzom głębi. Ważne, by szafki wybierać z połyskliwymi frontami, gdyż będą doskonale odbijać światło i sprawiać, że nasza kawalerka będzie jaśniejsza i większa.
Jasny kolor dotyczy również podłogi. Mahoniowe czy wykonane z egzotycznego drewna są zbyt ciemne i przytłaczające. Dobrze wygląda dębowy parkiet lub trójwarstwowa deska podłogowa wykonana z drewna bukowego, sosnowego czy jesionowego. Możemy też wybrać panele laminowane, które są stylizowane na wybielany dąb bądź rozjaśniony klon.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu głębi na ścianie, jedną z nich możemy przeznaczyć na grafikę, bardziej wyraźny kolor czy tapeta. Fototapeta, która przedstawia ulicę, nowoczesny most czy ciekawy tunel, sprytnie zagra na naszym odczuciu przestronności. Nada wnętrzu głębię i optycznie je powiększy. Co jeszcze pomoże nam uzyskać wrażenie większego wnętrza? Lustra! Dużo luster, nie tylko w łazience czy w przedpokoju. Lustra w ozdobnych ramach, futurystycznych kształtach lub zabawnych formach dobrze wyglądają w salonie, nad kanapą czy wśród galerii obrazów na ścianie. Lustra nie tylko odbijają obraz, tworząc wrażenie głębi, ale też doskonale odbijają każde, nawet najdrobniejsze światło – a o to przecież nam chodzi!
Jeśli jednak zależy nam na jakimś mocnym, wyrazistym kolorze, możemy wykorzystać na dobrze oświetlonej światem naturalnym ścianie – na przykład na powierzchni blisko okna. Dobrze będą wyglądać wyłącznie w jasnych wnętrzach, dlatego w sytuacji, gdy mamy zbyt ciemne mieszkanie, trzeba się tego wystrzegać. Sprytnie ulubiony, ciemny kolor przemycimy na dodatkach lub jako elementy dekoracji na meblach.
Dodatki do małych wnętrz
Nie warto w kawalerce przesadzać z dodatkami – podstawowa zasada to im mniej tym lepiej. Dlatego też warto postawić na kilka dodatków, a kluczowe miejsce w mieszkaniu, w którym możemy nimi zagrać, jest okno. Dobrze wybrane zasłony, rolety lub żaluzje już same w sobie mogą być świetną dekoracją wnętrza. Ze względu na to, że pokój dzienny jest równocześnie bardzo często też sypialnią, postawmy na dobrej jakości rolety lub zasłony – świetnie sprawdzą się blackouty, czyli zasłony, które całkowicie zasłonią światło, rolety typu dzień-noc czy eleganckie rolety rzymskie, szczególnie w klasycznych czy marynarskich wnętrzach. Pamiętajmy o tym, by wybierać jaśniejsze kolory. Zbyt ciemne zasłony, ale jednocześnie zbyt pstrokate, odstające od kolorów, jakie panują we wnętrzu, mogą sprawiać wrażenie ciężkości i ciasnoty. Znacznie lepiej wyglądają jasne zasłonki czy rolety – nie zmniejszają okien i nie dzielą niepotrzebnie przestrzeni.
Fot. despositphotos.com
O tym nie zapomnij – kilka ważnych rad dla małych wnętrz
Umiar to słowo klucz, które powinno nam cały czas towarzyszyć podczas urządzania kawalerki. Nadmiar mebli, dodatków, wzorów, kolorów i faktur spowoduje, że zagracimy przestrzeń, a wnętrze będzie wyglądało chaotycznie i niedbale. Nadmiar wszystkiego może też znacząco pomniejszyć optycznie przestrzeń, a to ostatnia rzecz, jaką byśmy chcieli uzyskać w swoim wnętrzu. Warto wobec tego skupić się tylko na tym, co jest potrzebne do wygodnego funkcjonowania i życia we wnętrzu. Dodatki wybierajmy z rozwagą i najlepiej utrzymane w jednym stylu (np. marynarskim, vintage, loft czy glamour).
Ważne jest wybieranie rzeczy, które są przydatne i spełniają praktyczne funkcje. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na niepotrzebne przedmioty, gdyż tylko będą bezcelowo zajmować miejsce. Lepiej te środki przeznaczyć na wielofunkcyjne meble dobrej jakości, jakie posłużą nam wiele lat.
Podstawową zasadą jest wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. W kuchni planujmy szafki aż po sufit, w salonie lekkie, dopasowane i funkcyjne meble. Dlatego też dobrze jest postawić na meble i sprzęty wykonane na wymiar – zawsze będą idealnie dopasowanego do naszego małego wnętrza. Warto też wykorzystać miejsce na ścianie. Tam, poza lustrami, pamiątkowymi zdjęciami i obrazami, można powiesić kilka otwartych półek. To świetnie miejsce do eksponowania ulubionych książek, pamiątek z podróży, ale i kieliszków do wina czy rodzinnej zastawy do parzenia herbaty.