Wrzesień i październik to idealna pora, aby zadbać o swój ogród i zająć się jego nawożeniem, które zaowocuje pięknym stanem działki na wiosnę. Jak działa nawóz? Dostarcza do gleby niezbędnych składników mineralnych i pokarmowych, wpływających na lepszy wzrost roślin. Na rynku ogrodniczym można znaleźć kilka podstawowych rodzajów nawozów. Przedstawiamy najważniejsze z nich – nawozy organiczne i mineralne.
Nawozy organiczne
Pod nazwą nawozu organicznego kryje się wiele naturalnych substancji, które wzbogacają glebę. To między innymi bardzo popularny obornik bydlęcy, torf ogrodniczy, trociny, kora ogrodowa, włókno kokosowe, gunao (odchody ptaków morskich), pomiot ptasi (odchody ptaków rodzimych), biohumus (nawóz, który powstał w wyniku przetworzenia roślin i gleby przez dżdżownice, a dodatkowo także napowietrzony) bądź leonardyty (czyli połączenie torfu oraz węgla kamiennego). Jednak najczęściej wykorzystywanym w naszym kraju nawozem organicznym jest kompost, uzyskiwany z resztek ogrodowych. Pozostałe nawozy warto stosować doraźnie, jako uzupełnienie kompostu.
Nawozy organiczne polecane są szczególnie do przydomowych ogródków niewielkich rozmiarów. Mają doskonały wpływ na smak i zapach warzyw oraz owoców, jednak nie zawsze przyspieszają ich wzrost, jak to się dzieje w przypadku nawozów mineralnych.
Nawozy mineralne
Nawozy mineralne najczęściej używane są w uprawach dużych, tak zwanych towarowych, chociaż i niektórzy amatorscy ogrodnicy również wspierają się nimi. Przed decyzją o zastosowaniu nawozów mineralnych warto najpierw zbadać glebę, ponieważ przenawożenie jest znacznie groźniejsze dla roślin i samej ziemi, niż niedobór składników mineralnych. Wśród tych testów powinny znaleźć się badania dotyczące analizy zasobności gleby i jej kwasowości.
Na rynku wybór nawozów mineralnych jest bardzo duży, a ich podstawowe rodzaje to nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te pierwsze mają za zadanie dostarczyć do gleby jedną, dokładnie określoną substancję, natomiast drugi może mieć działanie kompleksowe. Możemy też wybierać spośród nawozów płynnych, przeznaczonych do rozpuszczania w wodzie bądź nawozów w formie granulatu– do rozsypywania na powierzchni ziemi.
Zagrożenia w stosowaniu nawozów
O ile nawozy organiczne nie są groźne ani dla roślin czy gleby, ani dla ludzi, o tyle nawozy mineralne (czyli sztuczne) należy stosować z umiarem, ponieważ nie zawsze są bezpieczne. Przy „przedawkowaniu” nawozu może dojść do skażenia gleby, a nawet wód gruntowych. Ponadto trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta podczas stosowania nawozów oraz unikać ich wdychania, bezpośredniego kontaktu ze skórą, przedostawania się w okolice twarzy czy oczu i, co oczywiste, spożywania.
Jesień w ogrodzie to czas wzmożonej pracy, ale warto się do niej przyłożyć, aby wiosną cieszyć się zadbanym i zachwycającym ogrodem.