Wybór schodów wewnętrznych zależy często nie tylko od względów estetycznych, ale i ergonomicznych – czasem mamy dla nich po prostu mało miejsca. Sprawdźcie, jakie są rodzaje schodów i które z nich wybrać, aby pasowały do waszego wnętrza.
Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe to tradycyjne schody wewnętrzne, bez tzw. półpiętra (spocznika). Zazwyczaj stosuje się je w mieszkaniach, aby połączyć parter z antresolą, ewentualnie niskim piętrem. Pod schodami powstaje ogromna przestrzeń, którą można rozmaicie zagospodarować – stworzyć tam kącik wypoczynkowy, półki na książki czy miejsce dla zwierząt.
Schody jednobiegowe nie nadają się jednak do pomieszczeń o niewielkim metrażu, ponieważ zajmują sporo miejsca i jednocześnie dominują nad wnętrzem.
Schody dwubiegowe ze spocznikiem i schody trójbiegowe
Schody dwubiegowe lub trójbiegowe są idealne dla domów, w których wychowują się dzieci lub mieszkają osoby starsze. Są potężne, bardzo wygodne, ale jednocześnie zajmują naprawdę dużo miejsca…nadają się do przestronnych wnętrz, raczej w domach niż dwupoziomowych mieszkaniach.
Stopnie schodów wewnętrznych dwu- i trójbiegowych są szerokie i równej wielkości, dzięki czemu są wyjątkowo stabilne. Ich wadą okazuje się często problem z urządzeniem przestrzeni, jaka powstaje pod schodami. Jest ona nieregularna, niewygodna i często musi pozostać po prostu pusta.
Schody kręcone
Inaczej spiralne. Zajmują bardzo mało miejsca (ich średnica to nawet tylko 2 m). Nie rzucają się w oczy i nie dominują nad przestrzenią, więc są świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń małych. Ich wadą może być wyjątkowa stromość oraz to, że zazwyczaj są bardzo wąskie. Z tego względu nie polecamy ich do domów, w których są małe dzieci lub osoby starsze mogące mieć problemy w poruszaniu się.
Schody kręcone nie pozwalają na aranżację przestrzeni pod schodami, gdyż jej po prostu nie ma. Jednak są bardzo tanie w porównaniu do tradycyjnych schodów, a w sklepach można kupić gotowe schody spiralne, które wystarczy skręcić i zamontować do posadzki.
Schody zbiegowe
Zajmują mniej miejsca niż schody jednobiegowe czy ze spocznikiem, ale więcej niż te kręcone. Ich cechą charakterystyczną jest różna szerokości stopni, co powoduje, że powstaje w pionie schodów delikatny zakręt.
Te schody wewnętrzne, mimo że zajmują dość mało miejsca, są bardzo wygodne i bezpieczne, nawet dla małych dzieci. Ich konstrukcja pozwala na dowolną aranżację powierzchni powstałej pod nimi.
Schody wewnętrzne należy zaplanować najpierw, tzn. przed wyborem wystroju salonu czy przedpokoju. Jeśli nie jesteśmy pewni stylu, w jakim chcemy urządzić mieszkanie, również decyzja dotycząca schodów może być trudna do podjęcia. Warto wtedy postawić na możliwie uniwersalny charakter.