I dachówka, i blachodachówka mają swoje wady i zalety. Poznaj je wszystkie, aby dobrze wybrać pokrycie swojego dachu.
Klasyczna dachówka ceramiczna
Dachówki ceramiczne to bardzo popularny element wykończeniowy dachu. Dachówkę taką cechuje elegancja, styl oraz szlachetny wygląd. Dachówki ceramiczne wytwarza się gliny wypalanej w piecu, dzięki czemu jest wyjątkowo trwała (nawet 100 lat) i nie zmienia koloru oraz nie pęka. Znamy przecież budynki pokryte dachówką przed wiekami, które nadal wyglądają bardzo dobrze. Producenci dają gwarancję na trwałość i niezmienność cech dachówki na 30, a nawet 50 lat. Ponadto dachówka ma cechy wyciszające hałas, ale jednocześnie jest dość przewiewna i zapewnia naturalne „oddychanie” dachu.
Czy dachówka ma jakieś wady? Jest nią z pewność wysoka cena – samej dachówki, ale też konstrukcji, która musi udźwignąć bardzo ciężką ceramikę. Ciężkość dachówki może również uniemożliwić wykorzystanie jej na niektórych budynkach o starej konstrukcji czy położonych na „niepewnym” gruncie.
Blachodachówka – czy się opłaca?
Z pewnością, jeśli zależy nam na cenie, blachodachówka jest bardziej opłacalna niż zwykła dachówka. Cena blachodachówki to połowa lub maksymalnie ⅔ ceny dachówki z ceramiki. Blachodachówka to także lekkość konstrukcji (jest nawet do 10 razy lżejsza niż tradycyjna dachówka), co znacznie obniża końcową cenę całego dachu. Ponadto nowoczesne blachodachówki są odporne na działanie mchu, porostów czy grzybów.
Jednak blachodachówka ma kilka mankamentów, które trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim jest dość niska trwałość (producenci dają gwarancję na 10 lat), hałas, jaki generuje np. w czasie deszczu, możliwość rdzewienia oraz uginania pod zalegającym śniegiem. Za wadę można uznać również wygląd blachodachówki, która, nawet w najlepszym gatunku, nie będzie wyglądała tak dobrze i szlachetnie jak dachówka ceramiczna.
Dach dwuspadowy i dach jednospadowy
Jeśli decydujemy się na dachówkę ceramiczną lub blachodachówkę, musimy też podjąć decyzję o konstrukcji dachu. Najtańszymi opcjami, ale równie ciekawymi jak konstrukcje fantazyjne, są konstrukcje jedno- i dwuspadowe. Świetnie wpisują się w ideę taniego budowania.
Dachy dwuspadowe to bardzo prosta i dzięki temu tania konstrukcja, która gwarantuje małe straty ciepła oraz chroni dach przed zaleganiem śniegu czy brudu (jak w przypadku dachów o wielu załamaniach). Ponadto dach dwuspadowy pozwala na ciekawe zaaranżowanie poddasza, ponieważ tworzy się pod nim spora przestrzeń.
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest dach jednospadowy – minimalistyczny, jeszcze prostszy w konstrukcji i tańszy. Może jednak generować pewne problemy, jeśli kąt nachylenia będzie zbyt mały: zalegający śnieg czy brak możliwości wykorzystania poddasza ze zbyt małą powierzchnią.